NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Så har då ytterligare ett år gått till ända.
PRESSRELEASE

För Suzuki 1300 RallyCup ett mycket händelserikt sådant. Det här var t.ex första året i dess 26- åriga historia som Cupen drivits i föreningsform.
Det var även det första året som deltagarna i flertalet deltävlingar fick sina startavgifter betalda av särskilda Tävlingssponsorer. Generositeten stannade inte därvidlag, utan även fina priser vid varje deltävling samt ordentliga priser till i första hand ungdomarna erbjöds av godhjärtade bidragsgivare och tävlingsarrangörer.
Tävlingsmässigt så dominerades detta år av Fagerstakvartetten Niklas Pettersson/Tony Puumala och Martin Lundqvist/Christian Segerström.
Allt kom att avgöras i den sista deltävlingen där Nickes "KawaSukka" behagade stanna och Martin kunde defilera hem segern. Detsamma hade dock hänt med Martins bil tidigare under säsongen, så man kan säga att det jämnade ut sig. Bakom dem var kampen hård om platserna därefter och man kan glädjande konstatera att alla yngre deltagare har utvecklats oerhört. Att ta fram en motorsvag bil snabbt är en konst man som förare o Co-driver kan ha mycket nytta av i framtida tävlande med snabbare bilar.
Suzuki 1300 RallyCup har en särskild klass för utbildningsåkare (personer utan körkort och som redan från 16-års ålder får köra rally med en instruktör vid sin sida) eller ungdomsåkare som vi brukar kalla dem. Här var det flitigt tävlande Daniel Budin med pappa Göran Hammarström som tog hem segern före Andreas Andersson med pappa Tommy. Kanske Hörbyparet Andersson ändå tog hem inofficiella tävlingen om mest tillryggalagda resmil till o från tävlingarna. Båda dessa förare fortsätter 2013 i "stora" Cupen och ska nu försöka sig på konsten att köra med noter.
Sista deltävlingen kördes i Oktober då även föreningens verksamhetsår avslutades. I slutet november hölls ett välbesökt årsmöte i Rejmyre där i första hand Team Pelle Lundgren hade ordnat med lokaler och intressant guidning på glasbruket samt trevlig aktivitet efter middagen som Lindegården ( i Lindesberg!) frikostigt bjöd på.
Årsmötet innehöll inga sensationer och styrelsen beviljades ansvarsfrihet. Ordföranden Lars Jonsson omvaldes i ytterligare ett år, liksom kassören Brittmarie Ålund. Nyval blev det för ledamöterna och suppleanterna Victor Windahl, Tommy Andersson, Ola Strömberg, Christer Berg och Krister Morén.
Men visst fanns det nyheter. Största och viktigaste är nog att 1300 RallyCup till vintern ska köra på ett helt nytt vinterrallydäck framtaget av självaste Björn "Klisterlappen" Hagström. Just det, vi snackar LAPPI!
Varför frågar sig säkert några. jo för att Suzuki 1300 RallyCup vänder sig inte till Svenska Rallyeliten utan till dem som väljer denna sport utan att vilja lägga hundratusentals kronor på den.
Föreningen 1300 RallyCup motto är som bekant "Mycket Rally för pengarna". Alltså, MEST för att det är kul men självklart tävling också. Vill någon åka med tätstegad låda och/eller "Öhlinare" så varsågod! ..men det kostar.. Både i pengar OCH Cupens unika procentpåslag som gör så att ingen som vill eller kan TVINGAS skaffa samma grejor för att hänga med. Unikt i rallySverige!
Tillbaka till vinterdäcken. Vintertävlingarnas absolut största utgift är vinterrallydäcken som ligger i storleksordningen 4.000kr st! 6 st är nog minimum om man står utan och skall köpa sig en ny omgång. 6 x 4 är 24. Alltså, 24 tusen för en omgång däck som faktiskt kan vara sönderkörda redan efter en tävling! Orimligt tycker vi i "MycketrallyförpengarnaCupen". Tillsammans med fler som har samma åsikter utanför Cupen så lyckades vi övertyga "Lappen" om att ta fram ett helt nytt däck med en helt ny, mer standardbetonad och framförallt billigare dubb och detta till HALVA priset av nuvarande vinterrallydäck! Sämre fäste? Javisst! Mindre vägslitage? Javisst! Men vi vet egentligen inte mycket alls om vad som väntar oss i 1300 RallyCup som kommer att agera föregångare, banbrytare och försökskaniner. Fungerar det på våra motorsvaga bilar så får vi se hur långt upp i skalorna det går att applicera. Hört talas om "Montedubb?" Inte mycket klagande från VMteamen där.
Med anledning av detta pilotförsök så har Tävlingskalendern förändrats en aning. Förutom 9 st deltävlingar totalt har ett par extra införlivats genom villiga arrangörer så vi kunnat forma en separat VinterCup. Allt för att få ut så mycket information om de nya däcken som möjligt, men förstås, även så mycket nöje som möjligt för dem som gillar köra rally mellan snövallar.
Suzuki 1300 RallyCup önskar alla medlemmar, arrangörer och sponsorer ett GOTT NYTT ÅR, så återkommer vi snart med info om vår första deltävling i Torsby MK's Finnskogsrally!

Vintertävlingarna är enligt följande:
o 19/1 Finnskogsvalsen. Cup och VinterCup
o 27/1 Skutskärsratten. VinterCup OBS SÖNDAG!
o 2/2 Bergslagsrallyt. Cup och VinterCup
o 16/2 Tennstånkan. VinterCup
o 23/2 Dan Anderssons Minne. Cup och VinterCup

Suzuki 1300 RallyCup ”Mycket Rally för Pengarna”


» Pressrelease från 1300 Rallycup.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Solberg på Sydamerikansk jakt efter fler WRC2-poäng.
© Toyota Gazoo Racing.Rallyföraren Oliver Solberg får nya utmaningar i okänd terräng då jakten på VM-titeln i WRC2 fortsätter i helgen.

Paraguay gör sin debut på WRC-kalendern och blir den 38:e nationen någonsin att vara värd för en deltävling i rally-VM. Flest tävlingar i rally-VM har hållits i Finland.
Det kom...

Publicerad: 2025-08-27 13:47:00


”Norge-känsla” när SSRC drar mot Dalsland.
© Bengtsfors MCLördagen den 6 september är det dags för Bengtsfors MC att vara värd för årets fjärde deltävling. Tävlingen består av två sprintsträckor som kommer att köras två gånger är den totala sträcklängden är på 28 kilometer. Anmälan, besiktning och serviceplats är belägen i Brohögen, Dals Långed.

Simon A...

Publicerad: 2025-08-27 12:52:18


Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
© Subaru Motorsports USA.Helgens seger i Ojibwe Forests Rally säkrade Canadensaren Brandom Semenuk sin fjärde raka titel i Amerikanska rallymästerskapet ihop med Subaru Motorsports USA och co-driver, britten Keaton Williams.

20 specialsträckor där Brandom i Subaru och Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 gjorde upp som...

Publicerad: 2025-08-27 11:05:16


Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
© emotorsport.seSista rycket, ikväll klockan 18:00 stänger ordinarie anmälan för Heat Rally Bergslagen, som körs 6:e september, det handlar om sju unika sträckor på 7,2mil. Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup.

En bit över 14...

Publicerad: 2025-08-27 08:58:33


Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
© Oliver Solberg Rally.33,3 mil grusvägar väntar, fördelat på 19 sträckor när Ueno Rally del Paraguay ska avgöras. Shakedown torsdag eftermiddag svensk tid, fredagen med fyra sträckor dubbelt på 14 mil går med start 14-tiden och målgång framåt midnatt.
Lördagen med start 13:35 där fyra sträckor går, tre nya samt en av fr...

Publicerad: 2025-08-27 06:01:48


Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
© emotorsport.seRedan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.

I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...

Publicerad: 2025-08-26 09:03:14


Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
© Toyota Gazoo Racing.2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.

I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.

...

Publicerad: 2025-08-26 06:01:34


19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
© emotorsport.seDen 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.

Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...

Publicerad: 2025-08-25 16:41:18


HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
© emotorsport.seÖver 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...

Publicerad: 2025-08-25 11:02:49


TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
© Toyota Gazoo Racing.Årets tionde WRC deltävling till helgen, nu har serien rest till Paraguay för Ueno Rally del Paraguay - rallyt inleds torsdag eftermiddag med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.

Sedan rullar det på med eftermiddag och kväll svensk tid där TV4 Motor, Sportkanalen och TV12 sän...

Publicerad: 2025-08-25 09:02:43


Tidigare nyheter:
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Jakobssons tog fullt i Back SM - Melin och Gullinder också rallyvinnare.
Drive VXO-Sprintens inbjudan släpps med stort intresse och fria startavgifter.
Foto från Ekrundan.
Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4 i SM finalen.
Brynildsen snabbast totalt i Rally Grimstad - Mårtensson snabbast av VEC-svenskarna.
Stark prestation av 15-årige Arvid i Humus Paide Ralli - seger och andraplatser.
Axelsson snabbast av alla, körde hem populära Ekrundan.
Jansson snabbast i Åmålsracet.
Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
JDS Machinery Rali Ceredigion 05-07/09


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Ekrundan.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.