|
 Kalendern spikad för Svenska Rallycupen 2013! PRESSRELEASE
Som vi planerat och haft som mål inför 2013, var att kunna presentera en komplett kalender vid finalen 2012, nu är vi där och då kan vi presentera följande:
Svenska Rallycupen - Kalender 2013:
25 Maj, KMK-Trofen - Katrineholm, Katrineholms MK
15 Juni, (ESAB) Rallyt - Laxå, Laxå MK
6 Juli, Gästabudstrofén - Nyköping, SMK Nyköping
27 Juli, Kullingstrofén - Herrljunga, Kullings MS
24 Aug, Mjölkpallenpokalen – Gnesta-Taxinge/Sö.Stholm, Gnesta / Taxinge MK
21 Sep, Rejmessvängen - Askersund, Rönne MK
25 Okt, Marknadsnatta - Skänninge, Vä.Östergötlands MK
En perfekt mix tycker vi från cup.org, rätt i tid, inga krockar med SM (två veckor före eller efter resp. SM-tävling), då vi tycker att alla skall ha chansen att vara med.
Bra spridning i Mellansverige, bra och duktiga arrangörer!
Tre nya arrangörer jämfört med 2012, erkänt duktiga och seriösa klubbar och som har spännande och fina vägar i sitt nätverk.
Efter årets succé med Svenska Rallycupen var det inget problem att få fram 7 deltävlingar/arrangörsklubbar, vi fick in fler intresserade arrangörer än vad som går att hantera under en grussäsong, och då fick några klubbar stå över.
Cup.org kommer redan i början av Dec ha ett första arrangörsmöte med nästa års arrangörsklubbar, för att i god tid hitta de bästa lösningarna för klubbar och tävlande.
Vi har även öppnat en Enkät via webbsidan, där både klubbar, tävlande och publik kan tycka till om både 2012 och 2013-års Svenska Rallycupen.
Väl mött till Svenska Rallycupen 2013.
Cuporganisationen SRC.
» Pressrelease från Svenska RallyCupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
Helgens seger i Ojibwe Forests Rally säkrade Canadensaren Brandom Semenuk sin fjärde raka titel i Amerikanska rallymästerskapet ihop med Subaru Motorsports USA och co-driver, britten Keaton Williams.
20 specialsträckor där Brandom i Subaru och Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 gjorde upp som...Publicerad: 2025-08-27 11:05:16
Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
Sista rycket, ikväll klockan 18:00 stänger ordinarie anmälan för Heat Rally Bergslagen, som körs 6:e september, det handlar om sju unika sträckor på 7,2mil. Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup.
En bit över 14...Publicerad: 2025-08-27 08:58:33
Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
33,3 mil grusvägar väntar, fördelat på 19 sträckor när Ueno Rally del Paraguay ska avgöras. Shakedown torsdag eftermiddag svensk tid, fredagen med fyra sträckor dubbelt på 14 mil går med start 14-tiden och målgång framåt midnatt.
Lördagen med start 13:35 där fyra sträckor går, tre nya samt en av fr...Publicerad: 2025-08-27 06:01:48
Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
Redan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.
I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...Publicerad: 2025-08-26 09:03:14
Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.
I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.
...Publicerad: 2025-08-26 06:01:34
19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
Den 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.
Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...Publicerad: 2025-08-25 16:41:18
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
Över 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...Publicerad: 2025-08-25 11:02:49
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Årets tionde WRC deltävling till helgen, nu har serien rest till Paraguay för Ueno Rally del Paraguay - rallyt inleds torsdag eftermiddag med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Sedan rullar det på med eftermiddag och kväll svensk tid där TV4 Motor, Sportkanalen och TV12 sän...Publicerad: 2025-08-25 09:02:43
Jakobssons tog fullt i Back SM - Melin och Gullinder också rallyvinnare.
Back SM serien avgjordes med den fjärde tävlingshelgen för året, två deltävlingar per helg och finalen avgjordes hos SMK Arboga med Röforsloppet. När tabellerna summerats så gav det full pott för Kolsvagänget - Jakobsson Motorsport.
Från familjen Jakobsson med pappa Ronnie och son / dotter Martin...Publicerad: 2025-08-25 06:01:56
Drive VXO-Sprintens inbjudan släpps med stort intresse och fria startavgifter.
Intresset för Drive VXO-Sprinten är redan stort, med frågor från både svenska och utländska förare. Tävlingsledaren Anna Brantlid ser fram emot ett startfält på 50–55 bilar.
-Det är ett nytt koncept, så det ska bli spännande att se hur det tas emot. Vi har jobbat hårt för att få alla detaljer på...Publicerad: 2025-08-24 15:20:33
|
| |