NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Joachim Grahn/Rickard Nilsson kan titulera sig mästare 2012 efter sin 2:a plats i Gruvrundan.
Svårkört race i Gruvrundan - flera segrare korade i Svenska Rallycupen.
PRESSRELEASE

6 segrare korade i cupen efter Åtvidabergstävlingen, 2 segrare och massor av pallplatser återstår inför finalen.

Många av favoriterna höll för pressen på de mycket krokiga och luriga vägarna som Åtvidabergs MK letat fram i Östgötaskogarna, ett regnväder efter tre av de fem sträckorna gjorde det ändå tuffare och gav många omkastningar i resultatlistan.

"Kungen av Svenska Rallycupen", Jimmy Olsson tog efter hård kamp sin 6:e seger av 6 möjliga i den stenhårda konkurrensen för klassen A2WD, denna gången var det Johan "Kröken" Karlsson som bjöd upp till fight, Karlsson ledde efter 3 sträckor, men Olsson spurtade och tog segern samtidigt som han säkrade segern i cupen 2012. Olsson hade bra tempo, så bra att det även räckte till en 2:a plats total i tävlingen!
Klar cupsegrare 2012, blev även Joachim Grahn i 4WD. Grahn ledde inför de två sista sträckorna men fick lite problem och körde in på en andraplats, som räcker till slutseger eftersom störste utmanaren Jacob Jansson tvingades bryta på sträcka 1 med växellådshaveri. Klassegern togs nu av Eric Johansson som äntligen fick ihop det hela vägen till mål.

Även i B/C 4WD räckte en 2:a plats till cupseger 2012, Uffe Pettersson klarade den placeringen trots en hel del tekniska problem, där Gabriel Savela körde hem segern i klassen.
Hård kamp inför finalen kommer det att bli i B/C 2WD, där nu Kaj Banck gick upp i cupledning efter en seger, Joakim Larsson och Robin Wallon blev 2:a resp 3:a i B-klassen. I C-klassen vann nu Krister Frejd före Mattias Sundberg och Christian Gabrielsson, de två sistnämnda är också de som är med och slåss om cupsegern med Banck, Larsson, Wallon och Daniel Johansson. Således 6 stycken heta kandidater till finalen.

Std-klasserna, VOC/GrN och GrE hade hård kamp. VOC/GrN-klassen är absolut den klass som är jämnast i år, och även där är de 6 st som slåss om segern. I Gruvrundan var det Jesper Forsell som dock vann med god marginal, lite hjälpt av andras problem på slutsträckan, men en stabil körning till seger, Kristian Gustavsson och Andreas Pettersson tog övriga pallplatser bland A/B-förarna. I C-klassen vann Victor Karlsson före Emil Karlsson och Frederik Eckhardt. Emil Karlsson leder nu inför finalen men har bara 6 poäng tillgodo och 5 hungriga vargar som jagar strax efter.
GrE-klassen fick sin cupsegrare korad då Jesper Samuelsson tog en 3:e klasseger i A/B-GrE, denna gång för Tobias Gustavsson och Max Nensén. C-klassen vanns av Simon Johansson före Patrik Pettersson och Tomas Wärn. Nensén och Wärn är de som närmast slåss om pallplatserna i slutresultatet.

Vi avslutar rapporten från Åtvidaberg med de två sista klara cupsegrarna, och det är två förare som fixat fem klassegrar var på ett imponerande sätt. Janne Westlund i AppK och Henrik Johansson i Ungdomsrally vinner var sin klass med runt 30 sekunder och är mycket väl godkända cupsegrare efter den framfarten.
I AppK var det forna SM-mästaren Mats Thorzelius som var närmast före Ola Axelsson och Lars Pettersson. Pettersson tillsammans med Håkan Lindh får slåss om övriga pallplatser i finalen om fyra veckor.
Ungdomsrally vanns som nämnt av Henrik Johansson, och där Eddie Lundqvist och Victor Johansson blev 2:a och 3:a. Det är också de två plus Gustav Thorsell, som bröt i tävlingen, som kommer att ha tuff fight i Marknadsnatta.

Nu återstår en spännande final i Svenska Rallycupen, Marknadsnatta i Skänninge den 27 okt, en final som får lite extra krydda med "Power Stage" som ger 5-3-1 cuppoäng på sista sträckan, och att nu börjar förarna även att tvingas plocka bort poäng då bara 6 av 7 tävlingar räknas i slutresultatet. Så hur är det nu med mattekunskaperna, kan man köra på säkerhet eller måste man ladda fullt på "Power Stage", spännande värre inför finalen!


Svenska Rallycupen i samarbete med: MOCOMP, Tractive AB, KBT Safety AB, PPE/Yokohama, Trendab Motorsport och Öhlins.

Officiell webbsida: www.svenskarallycupen.se - där även aktuell cupställning inför finalen finns.
Även "Facebook-sida": www.facebook.com/SvenskaRallycupen


» Pressrelease från Svenska RallyCupen.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






Solberg på Sydamerikansk jakt efter fler WRC2-poäng.
© Toyota Gazoo Racing.Rallyföraren Oliver Solberg får nya utmaningar i okänd terräng då jakten på VM-titeln i WRC2 fortsätter i helgen.

Paraguay gör sin debut på WRC-kalendern och blir den 38:e nationen någonsin att vara värd för en deltävling i rally-VM. Flest tävlingar i rally-VM har hållits i Finland.
Det kom...

Publicerad: 2025-08-27 13:47:00


”Norge-känsla” när SSRC drar mot Dalsland.
© Bengtsfors MCLördagen den 6 september är det dags för Bengtsfors MC att vara värd för årets fjärde deltävling. Tävlingen består av två sprintsträckor som kommer att köras två gånger är den totala sträcklängden är på 28 kilometer. Anmälan, besiktning och serviceplats är belägen i Brohögen, Dals Långed.

Simon A...

Publicerad: 2025-08-27 12:52:18


Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
© Subaru Motorsports USA.Helgens seger i Ojibwe Forests Rally säkrade Canadensaren Brandom Semenuk sin fjärde raka titel i Amerikanska rallymästerskapet ihop med Subaru Motorsports USA och co-driver, britten Keaton Williams.

20 specialsträckor där Brandom i Subaru och Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 gjorde upp som...

Publicerad: 2025-08-27 11:05:16


Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
© emotorsport.seSista rycket, ikväll klockan 18:00 stänger ordinarie anmälan för Heat Rally Bergslagen, som körs 6:e september, det handlar om sju unika sträckor på 7,2mil. Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup.

En bit över 14...

Publicerad: 2025-08-27 08:58:33


Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
© Oliver Solberg Rally.33,3 mil grusvägar väntar, fördelat på 19 sträckor när Ueno Rally del Paraguay ska avgöras. Shakedown torsdag eftermiddag svensk tid, fredagen med fyra sträckor dubbelt på 14 mil går med start 14-tiden och målgång framåt midnatt.
Lördagen med start 13:35 där fyra sträckor går, tre nya samt en av fr...

Publicerad: 2025-08-27 06:01:48


Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
© emotorsport.seRedan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.

I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...

Publicerad: 2025-08-26 09:03:14


Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
© Toyota Gazoo Racing.2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.

I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.

...

Publicerad: 2025-08-26 06:01:34


19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
© emotorsport.seDen 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.

Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...

Publicerad: 2025-08-25 16:41:18


HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
© emotorsport.seÖver 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...

Publicerad: 2025-08-25 11:02:49


TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
© Toyota Gazoo Racing.Årets tionde WRC deltävling till helgen, nu har serien rest till Paraguay för Ueno Rally del Paraguay - rallyt inleds torsdag eftermiddag med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.

Sedan rullar det på med eftermiddag och kväll svensk tid där TV4 Motor, Sportkanalen och TV12 sän...

Publicerad: 2025-08-25 09:02:43


Tidigare nyheter:
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Jakobssons tog fullt i Back SM - Melin och Gullinder också rallyvinnare.
Drive VXO-Sprintens inbjudan släpps med stort intresse och fria startavgifter.
Foto från Ekrundan.
Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4 i SM finalen.
Brynildsen snabbast totalt i Rally Grimstad - Mårtensson snabbast av VEC-svenskarna.
Stark prestation av 15-årige Arvid i Humus Paide Ralli - seger och andraplatser.
Axelsson snabbast av alla, körde hem populära Ekrundan.
Jansson snabbast i Åmålsracet.
Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
JDS Machinery Rali Ceredigion 05-07/09


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Ekrundan.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.