|
 Mattias Olsson snabbast i Tyskland. PRESSRELEASE
– Seger som ger mersmak i den internationella debuten på asfalt.
Rallytalangen Mattias Olsson, Fryksdalens MK, var snabbast av alla i den första av två tyska deltävlingar i Volvo Originals West Euro Cup. Succé direkt i den internationella debuten för Mattias, som med co-driver Tommy Lindholm, Munkfors MC, tog hem segern i Wikinger Rally i Tyska Süderbrarup.
Redan på fredagskvällen visade Mattias och Tommy att de skulle vara med i tätstriden.
–Första sträckan visste jag ju inte vad som väntade mig, jag blev positivt överraskad att noterna satt så bra, säger Mattias Olsson.
Mattias och Tommy körde taktiskt och valde att inte gå för fullt i början,
– Det var en medveten grej att öka tempot allt eftersom det kändes bra med noter och bromspunkter, fortsätter Mattias.
Rallyt var det första för Mattias Olsson Motorsport med egenskrivna noter, något som gav lite extra spänning i tävlingsbilen.
– Egna noter kändes lite ovant i början men faktiskt helt okej. Det är mest att våga lita på sig själv, men det verkade som de satt rätt så bra, sammanfattar Mattias.
På lördagen höjdes tempot i teamet, Mattias flyttade fram bromspunkterna, tog fem sträcksegrar under lördagen, samtidigt som ledaren i klassen Håkan Olsson från Vänersborg stötte på växellådsproblem. Segermarginalen till VOC-tvåan Ingemar Thelander blev till slut hela 1 minut och 21 sekunder.
– Det kändes riktigt roligt att åka asfalt, allt fungerade med noter och körning, egna noter kändes lite ovant i början, det var nog mest att våga lita på sina egna noter, men det verkade ju som de satt rätt bra, summerar Mattias.
Mattias Olsson ger teamets internationella debut tio poäng av tio möjliga. Snabba vägar, högt tempo och häftigt med asfaltkörningen ger dem mersmak inför fortsättningen.
Nu väntar Rally Sulingen som nästa utmaning för teamet. Rallyt avgörs den 5 maj i Sulingen, cirka 50 kilometer söder om Bremen.
PS. Du kan också följa Mattias och Tommys framfart via deras blogg som du hittar på hemsidan www.mattiasolssonrally.com . Där hittar du också mer fakta och information om Mattias och rallyteamet.
» Pressrelease från Mattias Olsson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Solberg på Sydamerikansk jakt efter fler WRC2-poäng.
Rallyföraren Oliver Solberg får nya utmaningar i okänd terräng då jakten på VM-titeln i WRC2 fortsätter i helgen.
Paraguay gör sin debut på WRC-kalendern och blir den 38:e nationen någonsin att vara värd för en deltävling i rally-VM. Flest tävlingar i rally-VM har hållits i Finland.
– Det kom...Publicerad: 2025-08-27 13:47:00
”Norge-känsla” när SSRC drar mot Dalsland.
Lördagen den 6 september är det dags för Bengtsfors MC att vara värd för årets fjärde deltävling. Tävlingen består av två sprintsträckor som kommer att köras två gånger är den totala sträcklängden är på 28 kilometer. Anmälan, besiktning och serviceplats är belägen i Brohögen, Dals Långed.
Simon A...Publicerad: 2025-08-27 12:52:18
Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
Helgens seger i Ojibwe Forests Rally säkrade Canadensaren Brandom Semenuk sin fjärde raka titel i Amerikanska rallymästerskapet ihop med Subaru Motorsports USA och co-driver, britten Keaton Williams.
20 specialsträckor där Brandom i Subaru och Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 gjorde upp som...Publicerad: 2025-08-27 11:05:16
Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
Sista rycket, ikväll klockan 18:00 stänger ordinarie anmälan för Heat Rally Bergslagen, som körs 6:e september, det handlar om sju unika sträckor på 7,2mil. Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup.
En bit över 14...Publicerad: 2025-08-27 08:58:33
Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
33,3 mil grusvägar väntar, fördelat på 19 sträckor när Ueno Rally del Paraguay ska avgöras. Shakedown torsdag eftermiddag svensk tid, fredagen med fyra sträckor dubbelt på 14 mil går med start 14-tiden och målgång framåt midnatt.
Lördagen med start 13:35 där fyra sträckor går, tre nya samt en av fr...Publicerad: 2025-08-27 06:01:48
Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
Redan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.
I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...Publicerad: 2025-08-26 09:03:14
Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.
I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.
...Publicerad: 2025-08-26 06:01:34
19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
Den 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.
Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...Publicerad: 2025-08-25 16:41:18
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
Över 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...Publicerad: 2025-08-25 11:02:49
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Årets tionde WRC deltävling till helgen, nu har serien rest till Paraguay för Ueno Rally del Paraguay - rallyt inleds torsdag eftermiddag med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Sedan rullar det på med eftermiddag och kväll svensk tid där TV4 Motor, Sportkanalen och TV12 sän...Publicerad: 2025-08-25 09:02:43
|
| |