|
 Radio- och webbsändning från SM-finalen i rally. PRESSRELEASE
Radio- och webbsändningen från SM-finalen i rally är räddad.
När mästerskapet ska avgöras på lördag är det Radio Eskilstuna 92,7 MHz som kommer att förmedla spänningen och dramatiken från specialsträckorna i skogarna kring Katrineholm.
Radio- och webbsändning från årets SM-final, KMK Trofén i Katrineholm, var länge ett frågetecken. Nu är allt klart tack vare Radio Eskilstuna, som med kort varsel kliver in och räddar sändningen.
- Det är några mil mellan Eskilstuna och Katrineholm, men på det flesta ställen och under bra förhållanden kommer radiosändningen att nå ut i tävlingsområdet, säger Ragnar Smittberg på Radio Eskilstuna.
För den som inte kan få in radiovågorna från Eskilstuna är det bara att välja webben i stället. Länk till Radio Eskilstuna och sändningen finns på rallymästerskapets egen hemsida www.swedisharlly.com/sm.
Radio- och webbsändningen kommer att pågå mellan kl 10.00 och 16.00 på lördag och lyssnarna kommer att känna igen sig. För snacket svarar nämligen Per Carlsson, Ola Strömberg och Lasse Jonsson, en lika rutinerad som underhållande trio i de här sammanhangen.
- Jag kommer att bemanna studion i Eskilstuna medan Per och Ola kommer att finnas på plats ute på sträckorna, berättar Jonsson.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Motorsportsalongen tjuvstartar nätverkandet inför Örebro-premiären.
Efter succén i Karlstad tar Sveriges enda nischade motorsportmässa nästa steg och flyttar till Conventum Arena i Örebro den 21–22 november. Motorsportsalongen är mötesplatsen där proffs, entusiaster och unga talanger samlas för att nätverka, inspireras och uppleva motorsport på nära håll – från hist...Publicerad: 2025-08-27 18:43:13
Solberg på Sydamerikansk jakt efter fler WRC2-poäng.
Rallyföraren Oliver Solberg får nya utmaningar i okänd terräng då jakten på VM-titeln i WRC2 fortsätter i helgen.
Paraguay gör sin debut på WRC-kalendern och blir den 38:e nationen någonsin att vara värd för en deltävling i rally-VM. Flest tävlingar i rally-VM har hållits i Finland.
– Det kom...Publicerad: 2025-08-27 13:47:00
”Norge-känsla” när SSRC drar mot Dalsland.
Lördagen den 6 september är det dags för Bengtsfors MC att vara värd för årets fjärde deltävling. Tävlingen består av två sprintsträckor som kommer att köras två gånger är den totala sträcklängden är på 28 kilometer. Anmälan, besiktning och serviceplats är belägen i Brohögen, Dals Långed.
Simon A...Publicerad: 2025-08-27 12:52:18
Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
Helgens seger i Ojibwe Forests Rally säkrade Canadensaren Brandom Semenuk sin fjärde raka titel i Amerikanska rallymästerskapet ihop med Subaru Motorsports USA och co-driver, britten Keaton Williams.
20 specialsträckor där Brandom i Subaru och Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 gjorde upp som...Publicerad: 2025-08-27 11:05:16
Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
Sista rycket, ikväll klockan 18:00 stänger ordinarie anmälan för Heat Rally Bergslagen, som körs 6:e september, det handlar om sju unika sträckor på 7,2mil. Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup.
En bit över 14...Publicerad: 2025-08-27 08:58:33
Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
33,3 mil grusvägar väntar, fördelat på 19 sträckor när Ueno Rally del Paraguay ska avgöras. Shakedown torsdag eftermiddag svensk tid, fredagen med fyra sträckor dubbelt på 14 mil går med start 14-tiden och målgång framåt midnatt.
Lördagen med start 13:35 där fyra sträckor går, tre nya samt en av fr...Publicerad: 2025-08-27 06:01:48
Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
Redan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.
I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...Publicerad: 2025-08-26 09:03:14
Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.
I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.
...Publicerad: 2025-08-26 06:01:34
19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
Den 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.
Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...Publicerad: 2025-08-25 16:41:18
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
Över 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...Publicerad: 2025-08-25 11:02:49
|
| |