|
 Sydsvenska Mästerskapet i Rally inför EC Snapphanerallyt. PRESSRELEASE
Så är det dags för tredje deltävlingen i Sydsvenska Mästerskapet. Hässleholm MK bjuder nu på lördag den 10 augusti in till EC Snapphanerallyt. Med Hässleholmsgården som traditionell bas skickas ekipagen klockan 13 ut på en bana med 59 km specialsträckor. Då har de tävlande som vill på lördagsförmiddagen haft möjligheten att rekognosera sträckorna två gånger. När bilarna kommer i mål med början cirka klockan 17 så kommer säkert några att ha förbättrat sina chanser till en framträdande placering i Sydsvenska Mästerskapet inför avslutningstävlingen i Hörby den 7 september.
2WD
I denna klass finns inte någon av segrarna från de första två tävlingarna på plats, jo Tom Kristensson gör det men han kör denna gång i 4WD. Men flera av de som är placerade närmast efter kommer till start. Kampen mellan de två bilbytarna Kristian Johansson/Fredrik Livh, Borås MK och Johannes Haraldsson/Magnus Lörd, Hässleholm fortsätter. De står båda på 22 poäng och är båda stärkta av färska segrar, Kristian i Semesterturen och Johannes Haraldsson från Smedsvängen. Två 20-poängare finns också på plats, Pontus Berglund/Dennis Kullberg, Hörby och Joel Norqvist/Lars Andersson från Trollhättan.
Standard
I standardklassen återkommer segraren från första deltävlingen Robin Liljegren/Nathalie Nilsson, Karlskrona och kommer troligen att få mest motstånd från en annan med 25p, Robin Thörnberg/Elinor Thörnberg, Vetlanda. Outsiders i denna klass är C-föraren och tvåan från tävling ett, Moltas Olofsson/Ludwig Björn, Asarum samt Jim Nilsson/Ditte Kammersgaard, Hörby.
Ungdom
I Ungdomsklassen har Emil Karlsson/Patrik Berglund från Södra Sunnerbo redan kopplat greppet om mästerskapet med sina två segrar. Utmanare i denna tävling är utan tvekan Dante Johansson/Christer Carlsson, Katrineholm. Dante har redan topplaceringar i bagaget och Christer är en av Sveriges mest meriterade kartläsare med en mer än trettio år lång karriär.
4WD
I denna klass finns alla de fem främsta i mästerskapet på plats. Familjen Fraas har i många år tävlat flitigt i södra Sverige i de trimmade klasserna men nu är det 4WD och Subaru som gäller. Mick Fraas/Ronni Bengtsson leder före Johannes Fraas/Steinar Bakkland. De båda har kört båda tävlingarna och har därför framskjutna placeringar totalt. Utmanar här gör ettan, tvåan och trean från tävling ett Dackefejden, Mattis Olsson/Jesper Johansson, Älmhult, Robin Adolfsson/Nicklas Jidflo, Wäxjö samt Christer Hedlund/Stefan Ahl, Lycksele. Några som säkert vill störa dagen för dessa är Tom/Kristensson/Andreas Johansson, Hörby, Dennis Rådström/Sunniva Rudi, KAK samt Patrik Flodin/Göran Bergsten, Ilsbo.
Sydsvenska Mästerskapet är ett samarbete mellan Smålands och Södras bilsportförbund och omfattar två stycken tävlingar i vardera distriktet. Mästerskapet är tänkt att köras i tre år och 2024 ingår alltså fyra tävlingar där alla räknas.
Mästerskapet körs i fyra klasser: 4WD, 2WD, en Standard och en för Ungdom. Alla förarklasser ingår i respektive bilklass.
» Pressrelease från Sydsvenska Mästerskapet.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2024-08-07 17:09:49
|
|
Solberg på Sydamerikansk jakt efter fler WRC2-poäng.
Rallyföraren Oliver Solberg får nya utmaningar i okänd terräng då jakten på VM-titeln i WRC2 fortsätter i helgen.
Paraguay gör sin debut på WRC-kalendern och blir den 38:e nationen någonsin att vara värd för en deltävling i rally-VM. Flest tävlingar i rally-VM har hållits i Finland.
– Det kom...Publicerad: 2025-08-27 13:47:00
”Norge-känsla” när SSRC drar mot Dalsland.
Lördagen den 6 september är det dags för Bengtsfors MC att vara värd för årets fjärde deltävling. Tävlingen består av två sprintsträckor som kommer att köras två gånger är den totala sträcklängden är på 28 kilometer. Anmälan, besiktning och serviceplats är belägen i Brohögen, Dals Långed.
Simon A...Publicerad: 2025-08-27 12:52:18
Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
Helgens seger i Ojibwe Forests Rally säkrade Canadensaren Brandom Semenuk sin fjärde raka titel i Amerikanska rallymästerskapet ihop med Subaru Motorsports USA och co-driver, britten Keaton Williams.
20 specialsträckor där Brandom i Subaru och Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 gjorde upp som...Publicerad: 2025-08-27 11:05:16
Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
Sista rycket, ikväll klockan 18:00 stänger ordinarie anmälan för Heat Rally Bergslagen, som körs 6:e september, det handlar om sju unika sträckor på 7,2mil. Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup.
En bit över 14...Publicerad: 2025-08-27 08:58:33
Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
33,3 mil grusvägar väntar, fördelat på 19 sträckor när Ueno Rally del Paraguay ska avgöras. Shakedown torsdag eftermiddag svensk tid, fredagen med fyra sträckor dubbelt på 14 mil går med start 14-tiden och målgång framåt midnatt.
Lördagen med start 13:35 där fyra sträckor går, tre nya samt en av fr...Publicerad: 2025-08-27 06:01:48
Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
Redan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.
I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...Publicerad: 2025-08-26 09:03:14
Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.
I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.
...Publicerad: 2025-08-26 06:01:34
19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
Den 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.
Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...Publicerad: 2025-08-25 16:41:18
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
Över 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...Publicerad: 2025-08-25 11:02:49
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Årets tionde WRC deltävling till helgen, nu har serien rest till Paraguay för Ueno Rally del Paraguay - rallyt inleds torsdag eftermiddag med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Sedan rullar det på med eftermiddag och kväll svensk tid där TV4 Motor, Sportkanalen och TV12 sän...Publicerad: 2025-08-25 09:02:43
|
| |