NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Ole Christian Veiby med Jonas Andersson i högerstolen i helgens Numedalsrally.
KMS satsar hårt i Numedal, både Veiby och Kristofferssons till start.
PRESSRELEASE

Kristoffersson Motorsport kommer till start med hela tre chaufförer i andra deltävlingen av norska rallymästerskapet: Ole Christian Veiby samt Johan och Tommy Kristoffersson. - Kul att Johan kan vara med nu också. Det blir lite som en kick off på säsongen för teamet, säger Ole Christian.

Ole Christian Veiby fortsätter sin rallysatsning när han tillsammans med comebackande co-drivern Jonas Andersson åker över startlinjen i Numedalsrally för att ta en liten revansch för NM-premiären i Rally Elverum, där han fick nöja sig med en andraplats.
- Vi hade lite omständigheter där i Elverum som gjorde att vi inte nådde ända fram, men jag är positiv till att vi kan lyckas den här gången.

I lördagens rally skickar Kristoffersson Motorsport fram inte bara en Volkswagen Polo GTI R5, utan två! KMS har skaffat en nyare R5:a och i väntan på att avyttra den första öppnade sig möjligheten för Johan Kristoffersson att skaka av sig rattrosten inför stundande Extreme E och World RX.
- Jag åker till Saudiarabien redan på måndag, så det här blir perfekt inför Extreme E. Rallytävlingar är bra uppladdning. Det blir många kilometer i bilen.

Några ambitioner att slåss om totalsegern har däremot inte Johan.
- Inte ens en kantboll på den! Det är helt orimligt att förvänta sig att jag ska kunna utmana när jag inte har kört på så länge. Som tur är. Det skulle ju vara helt onödigt att hålla på och träna och förbereda sig om man ändå kunde hänga med i toppen utan att göra det.

Det är drygt två år sedan Kristoffersson senast tävlade i en rallybil, då i Arctic Rally i Finland. Nu har han en testdag i Anttila i ryggen inför helgens tävling.
- Viktigast är att komma i mål så att jag får köra mycket. Mina mål för året är att vinna Extreme E och rallycross-VM. Det här blir en del i uppladdningen för att lyckas med det.

Toppförhoppningar har däremot Ole Christian Veiby. Efter segrar i Sigdal och Lima siktar han nu på en tredje triumf denna vinter, men hård konkurrens kommer från förare som Frank Tore Larsen, Eyvind Brynildsen och Anders Gröndal.
- Nivån är hög i norska mästerskapet. Det är aldrig en walk in the park, men jag har goda minnen från Numedal efter att ha vunnit där 2017.

Även Johan Kristoffersson har erfarenhet av vinterrallyt i trakten av Rödberg.
- Jag körde mitt allra första rally där 2015. Fina och snabba vintriga vägar, minns Johan.

Redan i början av 1980-talet körde stallchefen Tommy Kristoffersson sitt första rally, då i en Volvo 140. Nu gör han sin andra start efter “comebacken”, i en bil av samma modell som när det begav sig på 80-talet. I kartläsarstolen sitter kompisen Per Andersson.
- Per är mitt förstaval. Han läser lagom sakta, så att jag hinner köra. Den här gången ska vi försöka skriva egna noter också. Det har vi aldrig gjort förut, säger Tommy med ett skratt och markerar var ambitionsnivån ligger för egen del.
- Jag räknar med att vara snabbare än pappa i alla fall, inflikar Johan.

I stolen bredvid Kristoffersson junior sitter Johan Johansson, som åkte med Ole Christian två tävlingar tidigare i år, medan Veiby alltså har bytt ut Torstein Eriksen mot en av världens mest rutinerade: Jonas Andersson.
- Jag var väldigt nöjd med Torstein i Rally Sweden men han är upplåst av Frank Tore i NM och eftersom Jonas var ledig så passade det bra. Vi har ju åkt mycket tillsammans tidigare så det är inget problem alls.

- Vi ser fram emot den här helgen med positiva känslor. Kul med ett stort gäng som åker iväg och med ett riktigt fint vinterrally som väntar oss, avslutar stallchefen (och föraren) Tommy Kristoffersson.


» Pressrelease från Kristoffersson Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2023-03-03 15:39:47






Solberg på Sydamerikansk jakt efter fler WRC2-poäng.
© Toyota Gazoo Racing.Rallyföraren Oliver Solberg får nya utmaningar i okänd terräng då jakten på VM-titeln i WRC2 fortsätter i helgen.

Paraguay gör sin debut på WRC-kalendern och blir den 38:e nationen någonsin att vara värd för en deltävling i rally-VM. Flest tävlingar i rally-VM har hållits i Finland.
Det kom...

Publicerad: 2025-08-27 13:47:00


”Norge-känsla” när SSRC drar mot Dalsland.
© Bengtsfors MCLördagen den 6 september är det dags för Bengtsfors MC att vara värd för årets fjärde deltävling. Tävlingen består av två sprintsträckor som kommer att köras två gånger är den totala sträcklängden är på 28 kilometer. Anmälan, besiktning och serviceplats är belägen i Brohögen, Dals Långed.

Simon A...

Publicerad: 2025-08-27 12:52:18


Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
© Subaru Motorsports USA.Helgens seger i Ojibwe Forests Rally säkrade Canadensaren Brandom Semenuk sin fjärde raka titel i Amerikanska rallymästerskapet ihop med Subaru Motorsports USA och co-driver, britten Keaton Williams.

20 specialsträckor där Brandom i Subaru och Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 gjorde upp som...

Publicerad: 2025-08-27 11:05:16


Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
© emotorsport.seSista rycket, ikväll klockan 18:00 stänger ordinarie anmälan för Heat Rally Bergslagen, som körs 6:e september, det handlar om sju unika sträckor på 7,2mil. Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup.

En bit över 14...

Publicerad: 2025-08-27 08:58:33


Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
© Oliver Solberg Rally.33,3 mil grusvägar väntar, fördelat på 19 sträckor när Ueno Rally del Paraguay ska avgöras. Shakedown torsdag eftermiddag svensk tid, fredagen med fyra sträckor dubbelt på 14 mil går med start 14-tiden och målgång framåt midnatt.
Lördagen med start 13:35 där fyra sträckor går, tre nya samt en av fr...

Publicerad: 2025-08-27 06:01:48


Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
© emotorsport.seRedan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.

I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...

Publicerad: 2025-08-26 09:03:14


Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
© Toyota Gazoo Racing.2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.

I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.

...

Publicerad: 2025-08-26 06:01:34


19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
© emotorsport.seDen 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.

Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...

Publicerad: 2025-08-25 16:41:18


HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
© emotorsport.seÖver 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...

Publicerad: 2025-08-25 11:02:49


TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
© Toyota Gazoo Racing.Årets tionde WRC deltävling till helgen, nu har serien rest till Paraguay för Ueno Rally del Paraguay - rallyt inleds torsdag eftermiddag med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.

Sedan rullar det på med eftermiddag och kväll svensk tid där TV4 Motor, Sportkanalen och TV12 sän...

Publicerad: 2025-08-25 09:02:43


Tidigare nyheter:
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Jakobssons tog fullt i Back SM - Melin och Gullinder också rallyvinnare.
Drive VXO-Sprintens inbjudan släpps med stort intresse och fria startavgifter.
Foto från Ekrundan.
Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4 i SM finalen.
Brynildsen snabbast totalt i Rally Grimstad - Mårtensson snabbast av VEC-svenskarna.
Stark prestation av 15-årige Arvid i Humus Paide Ralli - seger och andraplatser.
Axelsson snabbast av alla, körde hem populära Ekrundan.
Jansson snabbast i Åmålsracet.
Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
JDS Machinery Rali Ceredigion 05-07/09


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Ekrundan.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.