NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Hyundai Motorsport.
© Hyundai Motorsport.
Oliver Solberg tävlar med nya Hyundai i20 N Rally1.
Framtidens rallybilar redan på plats i årets Rally Sweden.
PRESSRELEASE

En ny generations rallybilar gjorde premiär när världsmästerskapet i rally startade med första tävlingen i Monte Carlo. Oron bland världens rallyfans var stor. Skulle rallykänslan försvinna med de nya hybridbilarna? Svaret blev nej.

De nya hybridbilarna går fortfarande fort, det låter om motorn och världens bästa rallyförare, Sébastien Loeb med nio VM-guld fick vinna den första tävlingen med de nya bilarna. VM-bilar som nu drivs av förnyelsebart bränsle och el.

- Den tekniska utvecklingen för mer hållbart tävlande inom de högsta mästerskapsserierna är riktmärken för oss nationella förbund och med framtida förändringar kommer det här även på sikt gälla för det nationella tävlandet inom bilsport, säger Mikael Norén, miljösamordnare på Svensk Bilsport.

Utveckling på den internationella bilsportarenan är viktig att följa för Svensk Bilsport i projektet "Fossilfritt 2030" där det är betydelsefullt att ta del av exempel där nya grönare tekniker testas och implementeras under tuffast tänkbara förhållanden.

- Det är ett fossilfritt bränsle som används i VM-rallyt. En blandning av syntetiska och biobränslekomponenter. Det användes första gången i VM-premiären i Monte Carlo tidigare i år. Syftet med att välja en hållbar bränsleleverantör är att göra det möjligt för internationella bilsportförbundet, FIA och VM-promotorn WRC att komplettera introduktionen av hybridteknologi för högsta tävlingsklassen, Rally1 med ett bränsle som använder mer hållbara källor för att säkerställa en minskning av CO2-utsläpp. Det gör man nu och det med likartade prestandaegenskaper som tidigare tävlingsbilar, förklarar Norén.

Det internationella bilsportförbundet, FIA, är starkt engagerat i att globalt leda motorsport och mobilitet in i en framtid med netto noll koldioxidutsläpp. Genom att introducera hållbart bränsle tillsammans med hybridteknologin för VM-bilarna har FIA pekat ut en ny riktning för framtidens rallytävlande. Miljön är en högt prioriterad fråga för FIA som tillsammans med energipartners arbetar för att kombinera den bästa tekniska och miljömässiga prestandan.

- Att utöva miljöanpassat tävlande är något som vi arbetar hårt med inom bilsporten och Svensk Bilsport. Tack vare teknikutvecklingen inom motorsporten har vi nu inom den internationella bilsporten redan tävlingsbilar som drivs av förnyelsebart bränsle. Här kan sporten ofta visa det civila samhället vad vi kan tanka till vardags i våra bilar, säger Norén som tror att utvecklingen kommer gynna den vanlige bilisten.

- Historiskt finns det mycket utveckling från bilsporten som senare hamnat i standardbilar. Bränslet som kommer finnas i VM-bilarna på Rally Sweden är produkten av fyra års forskning och innovation mot koldioxidneutrala motorer som en del av framtiden för hållbar mobilitet.


Att kunna tillhandahålla ett innovativt, hållbart och kostnadseffektivt bränsle tillgängligt i stor skala är inte bara spännande för motorsportens värld, utan även för bilismen. Utvecklingen inom rallysporten kan vara ett lovande steg för koldioxidneutrala personbilar i framtiden.

Den valda blandningen av avancerat biobränsle och innovativa e-bränslekomponenter gör att VM-rallyt flyttar fram positionerna inom hållbar motorsport.

- Ser vi lite större på bilsportens utveckling de senaste åren tävlar vi idag med hybridbilar med förnyelsebart bränsle i rally, bilar som drivs enbart av förnyelsebart bränsle i rallycross där vi även kommer ha helt el-drivna bilar i VM 2022. Sen har vi Formula E och den nya touringcar serien E-TCR, som båda körs på el. Så jag vill påstå att vi kommit en bit inom bilsporten, framför allt internationellt, men det kommer ge effekt även nationellt, avslutar Mikael Norén.


» Pressrelease från Svenska Rallyt AB.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2022-02-23 22:29:58






Solberg på Sydamerikansk jakt efter fler WRC2-poäng.
© Toyota Gazoo Racing.Rallyföraren Oliver Solberg får nya utmaningar i okänd terräng då jakten på VM-titeln i WRC2 fortsätter i helgen.

Paraguay gör sin debut på WRC-kalendern och blir den 38:e nationen någonsin att vara värd för en deltävling i rally-VM. Flest tävlingar i rally-VM har hållits i Finland.
Det kom...

Publicerad: 2025-08-27 13:47:00


”Norge-känsla” när SSRC drar mot Dalsland.
© Bengtsfors MCLördagen den 6 september är det dags för Bengtsfors MC att vara värd för årets fjärde deltävling. Tävlingen består av två sprintsträckor som kommer att köras två gånger är den totala sträcklängden är på 28 kilometer. Anmälan, besiktning och serviceplats är belägen i Brohögen, Dals Långed.

Simon A...

Publicerad: 2025-08-27 12:52:18


Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
© Subaru Motorsports USA.Helgens seger i Ojibwe Forests Rally säkrade Canadensaren Brandom Semenuk sin fjärde raka titel i Amerikanska rallymästerskapet ihop med Subaru Motorsports USA och co-driver, britten Keaton Williams.

20 specialsträckor där Brandom i Subaru och Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 gjorde upp som...

Publicerad: 2025-08-27 11:05:16


Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
© emotorsport.seSista rycket, ikväll klockan 18:00 stänger ordinarie anmälan för Heat Rally Bergslagen, som körs 6:e september, det handlar om sju unika sträckor på 7,2mil. Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup.

En bit över 14...

Publicerad: 2025-08-27 08:58:33


Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
© Oliver Solberg Rally.33,3 mil grusvägar väntar, fördelat på 19 sträckor när Ueno Rally del Paraguay ska avgöras. Shakedown torsdag eftermiddag svensk tid, fredagen med fyra sträckor dubbelt på 14 mil går med start 14-tiden och målgång framåt midnatt.
Lördagen med start 13:35 där fyra sträckor går, tre nya samt en av fr...

Publicerad: 2025-08-27 06:01:48


Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
© emotorsport.seRedan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.

I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...

Publicerad: 2025-08-26 09:03:14


Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
© Toyota Gazoo Racing.2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.

I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.

...

Publicerad: 2025-08-26 06:01:34


19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
© emotorsport.seDen 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.

Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...

Publicerad: 2025-08-25 16:41:18


HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
© emotorsport.seÖver 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...

Publicerad: 2025-08-25 11:02:49


TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
© Toyota Gazoo Racing.Årets tionde WRC deltävling till helgen, nu har serien rest till Paraguay för Ueno Rally del Paraguay - rallyt inleds torsdag eftermiddag med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.

Sedan rullar det på med eftermiddag och kväll svensk tid där TV4 Motor, Sportkanalen och TV12 sän...

Publicerad: 2025-08-25 09:02:43


Tidigare nyheter:
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Jakobssons tog fullt i Back SM - Melin och Gullinder också rallyvinnare.
Drive VXO-Sprintens inbjudan släpps med stort intresse och fria startavgifter.
Foto från Ekrundan.
Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4 i SM finalen.
Brynildsen snabbast totalt i Rally Grimstad - Mårtensson snabbast av VEC-svenskarna.
Stark prestation av 15-årige Arvid i Humus Paide Ralli - seger och andraplatser.
Axelsson snabbast av alla, körde hem populära Ekrundan.
Jansson snabbast i Åmålsracet.
Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
JDS Machinery Rali Ceredigion 05-07/09


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Ekrundan.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.