|
 Dags för final i Grupp H Light Cup. PRESSRELEASE
På lördag smäller det, då är det nämligen dags för årets finaltävling i RallyShop.se Grupp H Light Cup 2011! Tävlingen som står värd för finalen är klassiska Marknadsnatta arrangerad av V:a Östergötlands MK med bas i Skänninge strax utanför Mjölby.
2011 är premiäråret för denna cup med massor av nya grepp för att, likt Suzuki Cup, erbjuda maximalt med rally per investerad krona. Kryddan på moset är ju det sensationella förstapriset, en startklar BMW 325 E36 Grupp H (Light) värd ca 100 000:-. Cupens bilar är homologerade som Grupp H men med betydligt tuffare begränsningar gällande den specialutrustning som är tillåten. Till årets cup anmälde sig 8 ekipage, samtliga i BMW 325 E36.
- Vi hade ju naturligtvis hoppats på fler men de flesta av dagens "vanliga" grupp h bilar är för hårt trimmade för att kunna användas i vår cup så det kommer ta några år innan cupen får ordentligt fotfäste, säger Anders Åberg, cupens initiativtagare.
- Det har varit massor av frågor från intresserade under 2011 så till säsongen 2012 hoppas vi kunna dubbla antalet deltagare. Det blir spännande att se vem som blir först ut i Sverige med en 740/940 2.3 16v, fortsätter Anders.
Volvo 740/940 2.3 16v blev under 2011 godkänd i Grupp H och cupledningen var inte sen med att plocka in denna i Cupen.
- Det är en spännande bil med strax under 160hk original och med de humana trimningsregler cupen tillåter kan det bli en riktigt trevlig bil med upp emot 200hk under huven, jag vet att det finns minst 2st 940 16v med igångsättningstillstånd från förbundet så det blir grymt kul att se vem som är först ut till start, avslöjar Anders.
Vad är nytt för 2012?
- Det är inga större nyheter mer än att det blir möjligt att köra tävlingar från den 1/1-12 fram till nästa års final och vi kommer troligtvis utöka med totalt 7st tävlingar där, som i år, ett resultat räknas bort. Det tillkommer även en ny bil, Ford Escort RS2000 (FWD 150hk) med samma trimningsregler som övriga FWD 2.0 16v bilar som är godkända i cupen.
Finns det några hot mot en positiv utveckling?
- Egentligen inte, en stor fördel är ju att de tävlande själva väljer vilka tävlingar som ingår i "deras" cup och att de sedan får poäng i cupsammandraget utifrån antal startande och sin placering i den vanliga Grupp H klassen de kör i, berättar Anders.
Men hur fungerar detta och hur kan man göra det rättvist mellan A, B och C-förare?
- Vi har tagit fram ett ganska finurligt, och unikt, sätt att räkna poäng i förhållande till sin placering, antal startande i sin klass och vilken förarklass man har. Allt för att det ska bli så rättvist som möjligt och än så länge är det ingen som klagat men direkt efter finalen på lördag har vi bjudit in till prisutdelning och ett litet avslutningsmöte där alla som är intresserade är välkkomna att ställa frågor till både cupledning och de som kört under året.
Det är Markus Svensson/Kristian Eriksson, Älmhults MK, som har kopplat greppet om förstaplatsen och har bäst utgångsläge på lördag. Tvåa finner vi bästa C-föraren, Johan Sundqvist från Ljungby MK som troligtvis behöver vinna sin klass på lördag för att verkligen hota Markus om segern. På tredjeplats finner vi bästa A-förare, Daniel Kallin Säffle. Daniel kommer tyvärr inte till start då han gjorde en "mollbergare med skruv" i Askersund i jakt på cuppoäng... I övrigt hittar vi Roger Carlsson i startlistan också medan övriga inte kommer till start. Glädjande finner vi ytterliggare en "light BMW" i tävlingen som gör sin debut, dock utanför cupen, och det är Anders Jangeby.
En annan som kör Grupp H Light för första gången är Christoffer Zeijlon som fått chansen att testa vinstbilen i denna avslutningstävling!
» Pressrelease från Grupp H Light Cup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.
Tävlingen avgjordes över sj...Publicerad: 2026-06-15 13:27:05
Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.
Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...Publicerad: 2026-06-15 11:24:05
Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.
Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.
Sju av de totalt 14 ...Publicerad: 2026-06-15 08:58:30
Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.
Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...Publicerad: 2026-06-15 05:54:19
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.
Stolpe ut f...Publicerad: 2026-06-14 20:06:18
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
I samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.
För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...Publicerad: 2026-06-14 14:10:41
Foto från Skilling 500.
Sydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien gästade Värnamo och Skillingaryds MK därifrån Skilling 500 utgick. Årets upplaga med fem fina sträckor som bjöd på högt tempo och en tvåhjulsdriven totalvinnare - Tim Liljegren satte segern med Volvo 240.
Tvåa totalt A-vinnaren Daniel Röj...Publicerad: 2026-06-14 12:24:48
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Femte deltävlingen för Finska mästerskapet, samtidigt tredje för Estniska mästerskapet, de båda mästerskapen samkör en tävling för att öka intresset och stärka kvalitén - helgens rally var SM Jyväskylä Ralli.
Segern totalt blev Estnisk, framtidsnamnet Jaspar Vaher som länge gjorde succé i Svenska...Publicerad: 2026-06-14 11:07:30
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken. Ragundalens RC arrangerade tävling i Hammarbacken, efter två tävlingsåk där enskilt bästa åk gällde som slutresultat tog Gerhard Sjökvist i Audi Quattro segern totalt på en tid av 57,5 sekunder. 2,3 sekunder bakom var Roger Westin som hade samma marginal bak till trean Micke Gälliner.
Trea totalt...Publicerad: 2026-06-14 10:26:21
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Det blev Blekingeseger under lördagens rallytävling i skogarna runt Värnamo. Årets Skilling 500, 53:e i ordningen, ingick i Smålands-DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Autoexperten Rally som lockade strax över 120 startande i både trimmade och otrimmade klasser. 39 kilometer specialsträcka fördelat...Publicerad: 2026-06-14 08:36:53
|
| |
|
|
» KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940. » Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC. » 2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla. » Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen. » Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning. » 120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500. » 182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Rally på TV ikväll, Topdriver. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.
|
|