|
 Toppresultat i Rally SM för Vestlund. PRESSRELEASE
Inledningen på Vinterpokalen började inte på ett övertygande sätt för Tommy och Fredrik. Redan på Special Sträcka (SS) 1, folkracebanan i Valbo , så snurrade Tommy på ett liknande sätt som han gjorde i Rally Sweden på första sträckan. Man kom från en tvär högersväng som gick över i en tvär vänster så tappar helt enkelt Tommy bilen och snurrar in i snövallen. Tommy tappade någonstans mellan 8-10 sekunder på den incidenten och man åkte därefter samma sträcka igen som SS2 och nu åkte Tommy igenom på säkerhet för att inte tappa mera tid på misstag. Väl tillbaka på service så kontrollerade servicekillarna om det fanns någon luft i oljesystemet för mellandiffen, vilket det var. Man hade rasat ner till 20:e plats totalt och låg 13:e i sin klass.
- Vi är väl inte säker på att det är orsaken, men vi tror att det kan inverka på att jag tappat bilen på ett liknande sätt två gånger på raken, säger Tommy.
Omstarten på Lördag morgon skulle visa sig bli en svårkörd historia för dom första bilarna i rally SM. Under natten hade temperaturen gått upp emot nollgradigt och det utlovade snövädret hade förvandlats till lätt duggregn.
-Det var länge sedan jag körde en sån svår vintertävling, säger Tommy. Vi hade omväxlande två spår med grus i, till att det var snö över hela vägen med nästan inge grepp i alls, fortsätter Tommy.
När Tommy kom in till första service så hade man klättrat något i resultatlistan och låg nu på en 12:e plats totalt och en 8:e i klassen. Men Tommy var bekymrad för att bilen slog i under hela tiden och när den gör det i svängarna så tappar man fästet och glider ut i svängarna.
-Vi funderade på om vi skulle höja bilen och efter att jag pratat med Patrik Flodin som tidigare kört min bil, så bestämde vi oss för att göra det, säger Tommy. Så vi höjde bilen några centimeter på servicen fortsätter Tommy.
Det skulle visa sig vara ett bra drag från teamet och Tommy började sätta bra tider direkt på specialsträcka 5 där Tommy var 2:a i klassen. Sträckan efter gick också bra trots att det var en extremt snabb sträcka och här var Tommy och Fredrik 4:a i klassen men totalt sett klättrade man rejält och låg nu på en 5:e plats totalt och låg nu 3:a i klassen.
-Vi sa det efter den toksnabba SS 6, där vi hade en medelhastighet på nästan 120km/h där jag trodde vi skulle tappa mera tid, att nu skulle vi satsa allt, säger Tommy och fortsätter. Vi justerade fjädringen ytterligare och fick den ännu bättre säger Tommy.
Tommy laddade max på SS 7 och tiden skulle visa sig vara riktigt bra och gick om Marcus Hällbo som låg 2:a platsen i klassen. Det Tommy inte hade koll på var att man nu låg på en 4:e plats totalt.
-Nej vi fokuserade oss hela tiden på dom i vår klass och hade ingen koll på hur vi låg totalt, säger Tommy. Vi visste att vi gått om Marcus med några sekunder så det var lika bra att ladda max på sista också. Jag tänkte att hellre är jag kvar i skogen och skottar snö än att tappa placeringar på sista sträckan. Attacken var extrem och det gick undan för Tommy och han var återigen topp 4 totalt på sträckan och lyckades hålla kvar 2:a platsen från Jimmy Joge som gått om Marcus på slutsträckan.
-Dom sa i mål på sträckan att dom inte visste hur vi låg till men att pallplatsen i klassen var klar säger Tommy.
Men att dom blivit 2: a i klassen i klassen såg man på internet på väg in mot mål, men att man tagit sig upp till en 3:e plats totalt i hela tävlingen visste man inte förrän man skulle upp på målrampen.
-Nej det var en glad överraskning och det här är det bästa jag någonsin gjort under min karriär, säger en mycket glad Tommy och riktar ett stort tack alla inblandade i Teamet.
Nu är det uppehåll till Maj då nästa deltävling i Rally-SM går av stapeln nere i Ljungby.
» Pressrelease från Team Slirej - Tommy Vestlund.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Favoritsegrare i YRC-Sprinten.
Vallentuna MK genomförde traditionsenligt YRC-Sprinten. Tävlingsområdet åter förlagt till Markim, Vallentuna. Efter en något orolig start på dagen med regnväder klarnade vädret upp och tävlingen kunde genomföras i ett härligt höstväder. Som trots den dåliga väderstarten fick evenemanget en mycket br...Publicerad: 2025-09-14 21:40:45
Andervang femma i Holländska Eurol Hellendoorn Rally, nu väntar Svenskt grus.
Fyra Skoda i toppen av Holländska Eurol Hellendoorn Rally, som vinnare Bernhard ten Brinke 1:14 minut före Kevin van Deijne. Yannick Vrielink och Stan Pex följde i listan.
Femma totalt i rallyt hittar vi Stig Andervang och Sven Hakkesteeg i Hyundai i20 N Rally2 - 16 sträckor och 15 mil grus och a...Publicerad: 2025-09-14 21:06:23
Ogier vinner i Chile och tar VM ledning - Solberg klar WRC2 mästare.
Segeryran från Oliver Solbergs WRC2 triumf hade knappt lagt sig i målet på 8,8km långa sträckan BioBio 2 förrän totalvinnaren Sebastien Ogier kan hyllas för årets femte WRC seger. Banden mellan de båda Toyota förarna Oliver och Sebastien är starkt - de tävlar inte bara för samma tillverkare, Fransma...Publicerad: 2025-09-14 19:12:01
Solberg och Edmondson mästare, körde just hem Rally Chile Bio Bio.
Oliver Solberg och Elliott Edmondson rullade just över målgången på sista specialsträckan i Rally Chile, i en Toyota GR Yaris Rally2 från Printsport tog de seger i rallyt - endast en transport till slutmålet återstår.
Segern i Chile var Svenskens femte för säsongen i WRC2 klassen, han har en femt...Publicerad: 2025-09-14 18:28:16
Grahn snabbast även söndag, vinner YRC-Sprinten.
Söndagsrally med YRC Sprinten hos Vallentuna MK, tre åk på en sträcka stod på spel för de närmare 70 startande ekipage. Först ut Ungdomsrally med 4,6 sekunder mellan Aston och Malte Wallén som gjorde upp i klassen.
Mer Wallén i topp, då Appendix K där Jonas Wallén körde hem segern 3,1 sekunder fö...Publicerad: 2025-09-14 17:17:35
Solberg 8,8km från WRC2 guldet, Ogier går för VM ledning - en sträcka kvar!
Oliver Solberg och Elliot Edmondson leder fortsatt WRC2 klassen i Rally Chile Bio Bio. Det är nu en sträcka från segern och WRC2 titeln, SS16 BioBio 2 på 8,78km och knappt fem minuters körtid återstår under kvällen.
Med tanke på ett eventuellt avgörande väntas Nikolay Gryazin och Oliver Solberg g...Publicerad: 2025-09-14 16:21:55
Foto från South Swedish Rally, del 1.
South Swedish Rally avslutade Rally SM säsongen 2025, fem deltävlingar där finalen i Olofström kördes med 50-talet tävlande. Totalt nio sträckor, en följdes av fyra sträckor dubbelt under lördagen som tog årets SM säsong till mål.
Snabbast totalt Kalle Gustafsson som i tabellen blev tvåa bakom De...Publicerad: 2025-09-14 13:20:56
Rådström, Johansson, Berg och Larspers SM vinnare 2025.
Rally SM avslutade en fem deltävlingar lång säsong, eller färre än så för många som inte tävlat full säsong. Summerat är sex SM tabeller när året nått sitt slut och fokus läggs mot 2026.
I Internationella 4wd står Dennis Rådström / Sunniva Rudi som vinnare före Kalle Gustafsson i Internationella ...Publicerad: 2025-09-14 11:55:32
Eddie vinnare i Ungdomsrally, snabbaste Standard i Addinol Sprinten.
Under lördagen tävlade Eddie och Alex Ramirez Eriksson i Addinol Sprinten med sin VW Polo i Ungdomsrally, en tävling hos Norrköpings MK där en sträcka kördes tre gånger.
Rallyt var den fjärde deltävlingen i RS-serien för Östergötlands distrikt, totalt 70 startande.
- Jag vann klassen Ungdomsk...Publicerad: 2025-09-14 11:05:19
Larsen snabbast, Svenskarna bra med i Trimmat 2wd.
Frank Tore Larsen körde Rally Trøgstad som ett genrep inför stundande NM-final, rallyt med tre sträckor dubbelt vann han stort där 2:24 minut skiljde till Petter Fausko efter halvtimmans körning. Tredjeplatsen tog Roger Rustand.
Ole Christian Veiby och Anders Fredriksson i Volvo 940 går in som fy...Publicerad: 2025-09-14 10:07:26
|
|
Tidigare nyheter:
Grahn snabbast även söndag, vinner YRC-Sprinten.
Solberg 8,8km från WRC2 guldet, Ogier går för VM ledning - en sträcka kvar!
Foto från South Swedish Rally, del 1.
Rådström, Johansson, Berg och Larspers SM vinnare 2025.
Eddie vinnare i Ungdomsrally, snabbaste Standard i Addinol Sprinten.
Larsen snabbast, Svenskarna bra med i Trimmat 2wd.
Pettersson körde hem Addinol Sprinten.
Rafflande guldstrider när Rally SM avgjordes i Olofström.
Dubbelt Toyota - Ogier och Solberg leder i Rally Chile Bio Bio.
Kalles första SM seger - South Swedish Rally tog SM till mål.
Grahn före Berglund i Noratrofén.
Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
Första infon, Rally Vetlanda närmar sig.
Tjustknäppen 2026, fyra sträckor väntar de tävlande på nationaldagen.
Följ lördagens rallyn, bl.a. SSR, Addinolsprinten och Rally Chile.
Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp!
Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
Söndagsrally med YRC-Sprinten.
Strax dags för start i Rally Chile Bio Bio.
SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage. » SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally. » Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2. » Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck. » Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar. » Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp! » Följ lördagens rallyn med Resultat, Radio, från bl.a. Heat Rally Bergslagen.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|