NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Emil Friman.
© Emil Friman.
I höstas hämtades den nya bilen hem för 2023, en Toyota Corolla för Nationella 2wd klassen. Bilen ska på lack och när gruset tittar fram kommer vi få se Emil och Tom susa fram i Trimmade klassen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Det är så här vi är vana att se Håkan Lindh, fullt ställ på lördagarna i appendix K klassen, som här i Kullingstrofén.

© Håkan Lindh.
© Håkan Lindh.
Det kan vara bra att ha en extra bil funderar Håkan, en ny Volvo 240 byggs i garaget och planen är att den ska vara klar till sommaren.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Tobias och Åke siktar på ny SM-säsong, det blir främst i Asfalt och Grus SM serierna vi kommer se Gränna MK ekipaget. I båda mästerskapen har de medaljer att försvara.
Del 13, Vem kör vad 2023, Friman i trimmad Corolla, Lindh bygger nytt och Tobias siktar på nya SM medaljer.

Emil Friman, Vetlanda RRC har tävlat flitigt sedan Ungdomsrally med otrimmad Volvo 940, en stark säsong 2022 i en Volvo 940 grupp F med flera segrar och mästerskap. I höstas hörde vi om bilbyte, vad är på gång?
- Jo, jag och min kartläsare Tom Törngren kommer att byta både bil & klass till nästa år! Från en bakhjulsdriven Grp F till en framhjulsdriven Grp H. Det kommer bli ett "läroår" för att lära sig och komma in i bil och noter när det blir ett annat tempo.

Och det är en Toyota Corolla som gäller?
- Precis, ni kommer att se oss i en Toyota Corolla som går i den trimmade tvåhjulsdrivna klassen! Just nu håller vi på att förbereda rallybilen för lackering, förklarade Emil strax efter nyår.
- Vi kommer att öva noter och även köra ett test med den nya bilen innan säsongen drar igång för att vara lite mer förberedda.

Men vart kommer vi se er tävla?
- Planerna är att åka antingen Sydsvenska Rallycupen eller Svenska RallyCupen. Vi planerar även att köra Grus-SM serien och även en start i traditionella Rally-SM vilket blir deltävlingen Skilling 500 i juni.


Full kalender för Håkan Lindh som bygger nytt.
En frisk fläkt i rallyskogen är Håkan Lindh, Laxå MK´s appendix K åkare har redan hunnit inleda säsongen.
- Första tävlingen är redan gjord i Hälsingerallyt med ett mindre bra resultat, hade lite strul med bilen på transporten och så det blev dåliga tider på sträckorna. Blev inte bättre av att vi ställde oss på tvären och fastnade i tre minuter på ss3. Men vi ska ta nya tag i Östersund den 25:e februari.

Om säsongen är inledd, är planen den klassiska serien?
- Jag och Håkan Berger har tänkt att åka Historiska Rally Cupen och eventuellt Svenska RallyCupen. Tanken ligger på Midnattssolsrallyt om upplägget är lite bättre än förra året, behöver bli lite mer SS-mil och mindre transport. Efter det får det bli Rally Uppland, den historiska tävlingen i Tierp som verkar ha ett riktigt bra upplägg, förklarar Håkan.

Men bilen då, setts att något nytt är på gång i verkstaden.
- Bilen vi ska åka i är samma som 2022, men jag håller på med en ny bil som jag har planerat ska bli färdig före sommaren. Men jag har inte bestämt än om det blir en grupp H eller Appendix K.
- Det kan ju snart gå åt att få ihop en ny bil om man ska kunna åka allt det vi har tänkt oss, avslutar Lindh med ett skratt.


Tobias siktar vidare på Sprint SM i Golfen.
Tobias Pettersson tävlandes för Gränna MK hade ett fullteckat 2022, det slutade med dubbla SM medaljer som hämtades ut i lördags. I Asfalts SM blev det en bronspeng och på grus blev det ett steg upp.
- Våra planer för tillfället är ganska lika 2022-års säsong, vi ska försöka åka Grus och Asfalts SM serierna. Fokus ligger på dem SM-serierna, jag tycker det är roligt att kunna vara med och köra om SM-medaljer till en rimligare peng.
- Men jag vill också hinna åka något i skogen då jag egentligen inte är någon sprintåkare utan det mest råkat bli så, men jag vill givetvis försöka hålla igång den körningen med så gott det går, summerar Tobias klokt.

Den Gula Golfen har gått flitigt och byggts om mellan de olika underlagen, blir det fortsättning i samma bil?
- Jodå, ni kommer att se mig i samma VW Golf 3 för grupp-H klassen samt att det blir någon start i Volvo 940 VOC/grupp F om den är kvar.
- Men ges det möjligheten att köra någon annan bil också så är jag nog inte sen med att tacka ja där, funderar Tobias.

Hur ser förberedelserna ut?
- Det blir mest i verkstaden då Golfen ska få en ny motor till barmarksäsongen, sedan kör jag lite hyrkart och simulator för att "hålla igång" lite.


Läs också:
»
Del 12, Vem kör vad 2023, Månsson kör Corollan, Emil klar med ny 940 & Oskar lånar Golf till SM premiären.
» Del 11, Vem kör vad 2023, FkkCancer-special med Madicken och Miro.
» Del 10, Vem kör vad 2023, Victor SM satsar med Corollan, Helins med Opel i Danmark & Gasfoten laddar för SRC.
» Del 9; Vem kör vad 2023, Kristian SM satsar med Corollan, Wikström till Lima med Fiesta WRC och Levins bygger ny grön 940.
» Del 8; Vem kör vad 2023, Israelsson ska bli 2wd kung i Lima, Alpine-Fransson mot ny säsong och Stugemo funderar på 2023.
» Del 7; Vem kör vad 2023, Jakobssons mot nya rekord i 3 x 4wd, Ingesson SM tävlar i BMW och Noah går för ny seger i Sverigeserien.
» Del 6; Vem kör vad 2023, Saarinen fortsätter i Hyundai, Sandgren fixar SM vecka och rallybilar, Söderström med BMW & Sierra.
» Del 5; Vem kör vad 2023, Liiten siktar på EM start i Sverige, Vestlund i vass 940 och Sebastian osäker.
» Del 4; Vem kör vad 2023, Adolfsson siktar på dubbla SM, Brodin kör för att ha kul & Suvala går för SRC.
» Del 3; Vem kör vad 2023, Friberg mot ny SM säsong, Joel byter co-driver och Rudengren siktar på Sprint SM.
» Del 2; Vem kör vad 2023, trimmad Nissan-special med Nicklas, Gustav och Oskar.
» Del 1; Vem kör vad 2023, Karlsson i fräck BMW, vässad Astra för Robert samt Berg & Bergsten i Fiesta R2.

Publicerad: 2023-01-30 06:30:27






Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
© emotorsport.seI samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.

För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...

Publicerad: 2026-06-14 14:10:41


Foto från Skilling 500.
© emotorsport.seSydsvenska Mästerskapet, Smålands DM och VOC Sverigeserien gästade Värnamo och Skillingaryds MK därifrån Skilling 500 utgick. Årets upplaga med fem fina sträckor som bjöd på högt tempo och en tvåhjulsdriven totalvinnare - Tim Liljegren satte segern med Volvo 240.

Tvåa totalt A-vinnaren Daniel Röj...

Publicerad: 2026-06-14 12:24:48


Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
© emotorsport.seFemte deltävlingen för Finska mästerskapet, samtidigt tredje för Estniska mästerskapet, de båda mästerskapen samkör en tävling för att öka intresset och stärka kvalitén - helgens rally var SM Jyväskylä Ralli.

Segern totalt blev Estnisk, framtidsnamnet Jaspar Vaher som länge gjorde succé i Svenska...

Publicerad: 2026-06-14 11:07:30


Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Ragundalens RC arrangerade tävling i Hammarbacken, efter två tävlingsåk där enskilt bästa åk gällde som slutresultat tog Gerhard Sjökvist i Audi Quattro segern totalt på en tid av 57,5 sekunder. 2,3 sekunder bakom var Roger Westin som hade samma marginal bak till trean Micke Gälliner.

Trea totalt...

Publicerad: 2026-06-14 10:26:21


Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
© Sara Mejving.Det blev Blekingeseger under lördagens rallytävling i skogarna runt Värnamo. Årets Skilling 500, 53:e i ordningen, ingick i Smålands-DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Autoexperten Rally som lockade strax över 120 startande i både trimmade och otrimmade klasser. 39 kilometer specialsträcka fördelat...

Publicerad: 2026-06-14 08:36:53


Tidigare nyheter:
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.
Södras RS-åkare gör upp i Staffanstorps Festivalrace.
Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
»
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
»
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
»
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
»
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
»
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
»
182 ekipage klara för KAK Midnattssolsrallyt 2026 i Tierp.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Följ fredagen i FIA Motorsport Games, grusrally på gång.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.