NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Arctic Motorsport, Michael Wikström.
© Arctic Motorsport, Michael Wikström.
Ford Fiesta WRC är Wikströms vapen för att jaga SM medalj i Nationella 4wd.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Lukas Hägg kör vidare i Ford Fiesta Rally4, efter ett läroår ska tempot skruvas upp.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Full attack gav SM silver 2021, Emil Karlsson fortsätter med 940 i jakten på nya SM medaljer.

© Linus Harling
© Linus Harling
Till 2022 blir det Toyota Corolla för Linus och Johan i Junior SM.
Del 1; Vem kör vad 2022, Wikströms Fiesta WRC, Häggs Rally4 satsning, servad 940 och Värmländskt bilbyte.

Vi inleder den första delen i en lång rad reportage "Vem kör vad" inför säsongen 2022. Där låter vi de Svenska rallyåkarna berätta om sina planer - med SM säsong i snabbt antågande så inleder vi med de tävlande som har just SM premiären först på kalendern, vad passar då bättre än att börja i Boden?

Wikström med Fiesta WRC - siktar på full SM satsning,
Michael Wikström sågs i höstas med en Ford Fiesta WRC, med samma bil är han nu anmäld till SM premiären på hemmaplan, North Rally i Boden.
- Våran plan är att köra Rally SM serien och om vi hinner så tar vi även SM-sprint serierna om dom blir av.

Och vad blir det då i för bil?
- Vi införskaffade förra året en Ford Fiesta WRC -14, den tänker vi köra med 2022. Det blir nog några tester inför dom första vinter och sommar tävlingarna på kalendern. Blir nog dock lite svårt att hinna testa hemma hos oss inför sommaren med tanke på den sena barmarken här uppe i norr.

Hägg skruvar upp tempot i Rally4:an.
Vi tackar Michael och beger oss till landets södra ände, där hittar vi Lukas Hägg som setts i Internationella 2wd klassen i Ford Fiesta Rally4. Vad är då hans planer för 2022?
- Vi har tänkt fortsätta och förbättra vårt resultat från den gångna säsongen i rallyskogen. Full satsning på traditionella Rally SM men också full satsning på Asfalt SM serien.
- Förra året var en mjukstart för oss i den nya bilen, nu hoppas vi kunna vara med på riktigt och fajtas i toppen, förklarar Lukas.

Och bilen blir med andra ord den samma?
- Vi jag tänkt fortsätta i samma Ford Fiesta Rally 4 som det gångna året, nu kan vi förhoppningsvis utnyttja materialet ännu bättre!

Silvermedaljörerna Emil och Jessica kör vidare i 940´n.
Med SM silver i bagaget på Volvo 940´n jagar Emil Karlsson och Jessica Larsson vidare.
- Våra planer är att satsa på traditionella Rally SM i första hand. Vi kommer även försöka åka lite andra tävlingar så långt tid och budget räcker.
- Vi kommer att fortsätta tävla i våran utprovade Volvo 940, inga direkts uppdateringar har gjorts sedan 2020 mer än att vi självklart gått igenom bilen och servat den ordentligt.

Premiär i Boden med andra ord?
- Ja, men vi kommer köra ett litet test inför, allt för att känna lite på snön inför North Rally.

Bilbyte för Harling, nu Corolla i Nationella 2wd.
Bil och klassbyte blir det för Linus Harling inför 2022, han går nu från Internationella 2wd till Nationella 2wd. Vad handlar det om?
- I år kommer vårat team HG RallyTeam att försöka oss på ännu en Junior SM satsning, men istället för att åka Peugeot 208 R2 som vi åkte förra året, så har vi uppdaterat oss i garaget med en Toyota Corolla som vi kommer åka med i Nationella 2wd!

Ny bil och nya möjligheter.
- För att få upp tempot under 2022 så kommer vi lägga mycket mil i bilen för att lära oss den, så det kommer bli många tester och en del vintertävlingar så att vi kommer vara på topp när högsäsongen drar igång på allvar, avslutar Linus som har Johan Grönvall i högerstolen.

Publicerad: 2021-12-26 22:49






TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
© emotorsport.seÅrets sjätte WRC-deltävling, Rally Italia Sardegna med de spännande grusvägarna på Sardinien i tryckande värme. En stekhet tävling med steniga sträckor, inleds med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning live vid lunchtid.

Sedan är det TV-gruppen som via TV4 Motor, Sportkanalen o...

Publicerad: 2025-06-03 00:29


Svenskt till kommande Amerikanska Southern Ohio Forest Rally.
© emotorsport.seDen 12-14:e juni körs Southern Ohio Forest Rally med närmare 20 mil special med 80% grus. Rally runt Chillicothe och Portsmouth i delstaten Ohio.

Ett 60-tal ekipage i listan varav ett flaggar Svenskt, med en Volvo 940 hittar vi Thomas Hansson och co-driver Nicklas Jidflo som går för start med num...

Publicerad: 2025-06-02 21:30


Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.seLördagen skulla ta Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, 92km stod på spel fördelat över fyra sträckor dubbelt - avslutning med powerstage över Ölme-sträckan skulle runda av den Svenska ERC-deltävlingen.

En fjärde och sista omgång av foto från ERC-deltävlingen, nu med bilder från fyra av l...

Publicerad: 2025-06-02 21:22


Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
© emotorsport.seI ERC-serien tävlas det också i ett däckmästerskap - fyra tillverkare har registrerat sig för deltagande och poängen delas utefter slutställningen där de två bäst placerade ekipagen av varje fabrikat poängbedöms.

I Bauhaus Royal Rally of Scandinavia sågs tre av tillverkarna topp tre - vinnaren Ey...

Publicerad: 2025-06-02 20:24


Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.
© emotorsport.seEfter torsdagens inledning med en kortare publiksträcka av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stod fredagen med totalt åtta specialsträckor. Kända sträcknamn där avslutningen för dagen var Colins där publiken samlades för att se rallybilarna flyga ut över det berömda krönet.

En dags om körde i hö...

Publicerad: 2025-06-01 22:37


Läget i Rally SM tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.seBauhaus Royal Rally of Scandinavia var årets tredje deltävling i årets Rally SM, efter vintern i Boden och våren i Älmhult var det dags för sommarrally i Värmland. Ihop med EM-deltävlingen gick SM-åkarna sin tredje rond, de gick bakom EM-fältet med nio sträckor under dagarna tre.

I Internationell...

Publicerad: 2025-06-01 22:32


Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - torsdag.
© emotorsport.seTorsdagen med Bauhaus Royal Rally of Scandinavia innehöll för ERC-delen träning, kval och shakedown på en klassisk vägsträcka mellan Frykensbaden och Nilsby där de tävlande fick känna på vad som väntade när rallyt skulle starta.

Fram mot kvällen startade rallyt officiellt nere på stora torget i K...

Publicerad: 2025-06-01 20:55


Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - onsdag.
© emotorsport.seI onsdag startade Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, de ERC-tävlande rekognoserade under förmiddagen, samtidigt byggde teamen upp servicetälten, gjorde de sista justeringarna på bilarna innan de gick till besiktning.

På kvällen möttes ett gäng svenska och norska åkare på Bauhaus för ett event f...

Publicerad: 2025-06-01 15:14


Framgångar för Drive VXO i Royal Rally of Scandinavia – pallplats för Åkesson/Ingvarsson.
© Chris Andersson.Det Växjöbaserade rallyteamet DRIVE VXO skördade nya framgångar i den tredje deltävlingen av Rally-SM som avgjordes i helgen. Tävlingen, Royal Rally of Scandinavia, kördes parallellt med rally-EM och utspelade sig på klassiska VM-vägar i Värmland med start och mål i Karlstad.

Teamet baserat i Väx...

Publicerad: 2025-06-01 12:38


ERC-tabeller efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Korhonen toppar!
© emotorsport.sePoängen fördelade i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, vinnande Eyvind Brynildsen tar klivet in som sjua i ERC-tabellen med sin seger och en bonuspoäng för femte tid på avslutande sträckan. Upp som ledare går finske rallytvåan Roope Korhonen som tar topp i tabellen med 60 inkörda poäng på två start...

Publicerad: 2025-06-01 11:41


Tidigare nyheter:
Framgångar för Drive VXO i Royal Rally of Scandinavia – pallplats för Åkesson/Ingvarsson.
ERC-tabeller efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Korhonen toppar!
Florin 4wd vinnare, Johansson toppade 2wd i Majsprinten.
Mille Johansson sexa i Royal Rally of Scandinavia efter stark avslutning.
Eyvind Brynildsen ny kung i Värmland - vann Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025.
Händelserik avslutning i Rally-SM´s Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Hallberg & Stigh trea i Italienska mästerskapets Rally Due Valli.
Patrik Flodin och Göran Bergsten återtar SM-ledningen efter seger i Royal Rally of Scandinavia.
Rådström tar segern i SM-deltävlingen, Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Brynildsen, Korhonen & Reiersen på pallen - Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i mål.
Brynildsen vinner Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025!
Dags för avslut, Royal Forest och Ölme tar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål,
69 ekipage till WRC Acropolis Rally Greece - Solberg, Andersson och Mille i VM-klasser.
Tidig morgon, Ängebäckstorp och Bjurerud i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Brynildsen toppar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen jagar.
Rådström, Karlström, Flodin och Olofsson i SM ledning efter fredagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Gårdsjö och Colins avslutar lördagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Majsprinten på Ekebybanan på lördag.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Grönlund och Värmskog först ut på morgonen.
Rådström snabbast av alla när SM-delen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia inledde.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Händelserik avslutning i Rally-SM´s Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
» Läget i Rally SM tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
» Framgångar för Drive VXO i Royal Rally of Scandinavia – pallplats för Åkesson/Ingvarsson.
» ERC-tabeller efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Korhonen toppar!
» Mille Johansson sexa i Royal Rally of Scandinavia efter stark avslutning.
» Eyvind Brynildsen ny kung i Värmland - vann Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025.
» Florin 4wd vinnare, Johansson toppade 2wd i Majsprinten.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.