|
 Punkteringar satte stopp för Fogdeby Rally. PRESSRELEASE
Alexander Fogdeby och Dennis Norén startade Hässleholms SM tävling med en riktigt bra känsla i bilen och på de nya däcken Michelin LTX som vi nu mer kommer att åka på.
Efter reken kunde vi konstatera att de var riktigt häftiga vägar men tyvärr kanske lite väl snabba för Forden som saknar lite effekt mot de andra bilarna i klassen, men vi skulle verkligen försöka vara med högt upp i klassen.
Vi hade bestämt för att satsa riktigt hårt på ss1 och tiden visade sig vara riktigt bra, femma i klassen och enbart 3,2 sekunder från andra platsen, riktigt nöjda med den sträckan trots att vi inte riktigt vågade lita på fästet med Michelin däcken då det var första tävlingen på dem.
Ss2 visste vi innan start att den blir tuff att hänga med på i Forden, men vi skulle inte ge oss så lätt, här tappar vi dock lite tid men ändå en bra sträcka.
På ss3 som var den korta Hovdala men som ändå mäter hela 1,7 mil laddar vi på stenhårt, lite väl hårt i en vänster sväng där vi kommer med bakljuset först men klarar oss från att snurra. Med ungefär 7km kvar på sträckan händer de som inte får hända, vi får en punktering mitt på vägen vänster bak, vi åker på sträckan ut men tappar självklart massor dyrbar tid, att åka med punktering på dessa snabba vägar så springer tiden fort iväg, vi tappar ner till 9e tid i klassen.
Efter sträckan uppkommer ett fel som uppkommit under detta år och bilen slutar helt plötsligt att svara på gasen i korta perioder så service gubbarna grejar för fullt på servicen och de verkar fungera som de ska igen så nu skulle vi ta i allt vi kunde för att nå upp till 7e platsen som de enbart var 13 sekunder till.
Ss4 fungerar klockrent med precis allt, vilket också visar sig på tiden där vi sätter en 4e tid i klassen cirka 4sekunder till en andra tid och nu var vi helt plötsligt 7a då vi lyckades klättra en position och tyvärr tvingades våran team kamrat Kalle Gustafsson bryta och vi var nu 3 sekunder till 6e plats.
Inför ss6 låg vi just 6a, men problemet med gasen kommer tillbaka och det är precis att vi lyckas ta oss till sista sträckan.
Men vi bestämmer oss för att ge allt på sista sträckan för att försöka få med oss någon powerstage poäng, men redan i 3e svängen får vi ytterligare en punktering denna gång en sten som låg mitt i spåret och vi tvingades byta däck inne på sträckan. Vilket gör att vi tappar ner 8e plats.
Riktigt besvikna efter att ha åkt 2 punkteringar mitt i spåret men vi fick med oss några SM poäng och tar med oss den farten vi har visat att vi har i bilen när allt fungerar.
Nu förbereder vi oss till East Sweden Rally i Linköping och tackar Hässleholm för en riktigt grym tävling.
» Pressrelease från Fogdeby Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-08-17 20:34:49
|
|
Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
Central European Rally körs genom Tyskland, Österrike och Tjeckien - rallyt genom de tre länderna går på asfalt och spännande när det körs i mitten av oktober med skiftande väder. Idag släpptes anmälningslistan som visar på 47 tävlande varav 30 kör i VM klasser när rallyt går för sista? gången.
T...Publicerad: 2025-09-23 13:02:53
50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
Första helgen i oktober avgörs ERC-serien i Croatia Rally, en spännande sådan i totalen där 15 poäng skiljer Mikolaj Marczyk och Andrea Mabellini - den sistnämnde Italienaren har då redan en nolla i protokollet - ledande Polacken har 13 poäng från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia som sitt sämsta r...Publicerad: 2025-09-23 12:24:24
Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
Med knappt fem månader kvar till start av Rally Sweden 2026 är nu bansträckningen klar. Och publikmagneten från i år med Shake Down läng Strandpromenaden i Umeå blir det även 2026.
– Shake Down på Strandpromenaden blev helt klart ett nytt och lyckat grepp när vi införde det i år. En publiksuccé ...Publicerad: 2025-09-23 10:49:08
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Rallylegend den 2-5:e oktober, alltid en motorfest utan dess like i San Marino. Körningarna drar igång på torsdagen med shakedown, två sträckor på fredagens kväll i mörker, fem sträckor på lördagen och tre på söndagen, sista dagen.
82km på asfalt där alla ekipage bjuder på den show de kan, uppvis...Publicerad: 2025-09-23 08:59:00
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Overmountain Rally Tennessee från Newport avgjorde näst sista deltävlingen i Amerikanska mästerskapet. Som klar mästare stod Brandom Semenuk över start.
Det öppnade för Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 att plocka sträcksegrar, den snabbe amerikanen har med sin Internationella bil haft svårt...Publicerad: 2025-09-23 05:55:45
Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
Sprinttjuren arrangeras av oss i Dals MK Rally på lördag. Första bil lämnar huvudstart 12:00 som är vid Facklan i Bäckefors invid väg 172 där även HQ o Serviceområdet är beläget.
Vi kör en specialsträcka på 9,3km två gånger. Sträckan har inte körts ofta i modern tid och innehåller de mesta man ka...Publicerad: 2025-09-22 10:49:14
Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
22 tävlande i sju klasser när Falerumsbacken Lagtävling kördes under söndagen, då tre åk uppför den 1,2km långa grusbacken. Tre olika snabbaste ekipage i omgångarna, Andreas Ekström, Thomas Lennstrand och Jimmy Ekström vann åken.
Totalt efter de tre omgångarna stod Lennstrand överst med Jimmy och...Publicerad: 2025-09-22 09:02:41
Så gick det i TEAB Racet. TEAB Racet hos Orust BSK, trots tunt startfält valde klubben att köra, det blev åtta startande som fick köra klubbens båda sträckor fyra gånger. Heidi Ryrlén snabbast med Ford Fiesta Rally3 och vann 11 sekunder före Bjarne Rutgersson i trimmad BMW.
Totaltrea Urban Andersson likt vinnaren med 4wd....Publicerad: 2025-09-22 05:57:11
Norbergs Hyttsväng, anmälan stänger måndag kväll.
På lördag körs Hyttsvängen när Norbergs MC satsar på rally igen. En lokal rallysprint med en asfaltsträcka på 2,5 km och en grussträcka på 2,8 km, de båda sträckorna körs 3 gånger med en totallängd på 67 km för tävlingen.
- Anmälan till för Hyttsvängen stänger måndag kväll klockan 18:00, just n...Publicerad: 2025-09-21 22:25:05
Anmälan för 100-åringen stänger klockan 18:00 - ingen efteranmälan!
Just nu 99 anmälda för 100-åringen i Enköpings MK´s regi den 4:e oktober. Final för SuperCupen, 1300 Rallycup, Upplands DM och VOC Sverigeserien väntas
Det är fem unika sträckor där 3 av dom går två gånger, det innebär 8 sträckor på ca 4,5mil. Noter av Patrik Barth eller av Jörgen Joons som skriv...Publicerad: 2025-09-21 16:34:38
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage. » SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally. » Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2. » Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck. » Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar. » Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp! » Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|