|
 SVT-profilen Kruse tillbaka i SM med talangfulla kartläsaren Maja Bengtsson. PRESSRELEASE
Jonas Kruse är tvåfaldig Svensk Mästare i rally 1994 och 2000. Han är också ett bekant ansikte och röst för motorintresserade runt om i Sverige genom sin roll som expertkommentator för bland annat Rally-VM hos Sveriges Television. I Hässleholm är Kruse tillbaka i Rally-SM tillsammans med Team Nybe och 15-åriga kartläsartalangen Maja Bengtsson.
– Det känns fruktansvärt bra, jag är otroligt tacksam för chansen jag fått av Nybe. Jag ser kanske detta som sista chansen jag får att köra rallybil på bra nivå och tycker det ska bli så kul. Jag ser verkligen fram mot det, säger Kruse.
Jonas och Maja kommer tävla i en Volvo 940 i klassen Trimmat 2WD. Inför deras gemensamma SM-debut har de kört en del tester och även tävlingen Slottssprinten Light i Katrineholm. För Maja är detta första gången hon åker en SM-tävling. Men hon har bra hjälp vid sin sida. Förutom all Kruses erfarenhet så har hon även stöttning från pappa Mathias Bengtsson som förra året blev dubbel Svensk Mästare som kartläsare ihop med Robin Sandberg.
– Det ska bli hur kul som helst, säger Maja. Att åka SM har vart mitt största mål i år och det känns bra att det äntligen är dags. Att få göra det ihop med en förare som Kruse är en ära. Det blir mycket nytt för mig eftersom jag inte åkt SM tidigare. Men jag har haft bra hjälp av pappa och Jonas, så jag känner mig ganska säker.
Kruse körde senast i SM 2018 när han gjorde sin första SM-start ihop med Team Nybe i Älmhult, nu ser han fram mot att komma tillbaka till de klassiska Snapphanevägarna i Hässleholm.
– Jag har kört Snapphanerallyt många gånger, men det är längesen nu. Jag kommer knappt ihåg när det var senast, men jag minns vissa bitar av Hovdala-sträckan. Det är märkligt att man glömmer av mycket, men vissa sträckor glömmer man aldrig, säger Kruse.
Just Hovdala är rallyts längsta sträcka på runt två mil, när sträckan avgörs som sistasträcka i rallyt på lördag eftermiddag blir det den längsta sträckan Maja åkt i sin rallykarriär.
– Jag har hört väldigt mycket om den sträckan. Det ska bli roligt att åka den, en riktig upplevelse. Men samtidigt har jag aldrig åkt en så lång sträcka innan, så det kommer bli speciellt och utmanande, säger Maja.
Motståndet i klassen Trimmat 2WD är det tuffaste på länge, med nästa 50 bilar som ställer upp.
– Det verkar vara bra konkurrens, och det känns som medelnivån har ökat i SM. När jag körde i det nationella klassen i SM som det hette då kunde det också vara så här mycket bilar. Då var det kanske 15 stycken som kunde vinna. Nu känns det som det är en smalare topp i klassen, men en mycket större bredd där många åker riktigt fort i bra bilar. Jag upplever utvecklingen så. Oavsett så kommer det bli tufft i helgen, avslutar Kruse.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2020-08-12 17:40:13
|
|
Rafflande guldstrider när Rally SM avgjordes i Olofström.
Lördagen bjöd på finaldramatik i Rally SM när South Swedish Rally intog Olofström och Blekinge. I samtliga klasser levde guldstriden – och årets femte SM-deltävling levererade ett avgörande fyllt av dramatik.
I Internationella 4WD kom Torsbysonen Dennis Rådström till start med en stabil ledning t...Publicerad: 2025-09-14 06:13:17
Dubbelt Toyota - Ogier och Solberg leder i Rally Chile Bio Bio.
Från dubbelt Hyundai till dubbelt Toyota när lördagens 14 mil på sex sträckor körts i Rally Chile Bio Bio. Sebastien Ogier har kört sig upp i ledning under lördagen, nu 6,3 sekunder före Elfyn Evans - de båda teamkamraterna som kör om guldet. Tabelläget om ställningarna står sig, utan inräknat poäng...Publicerad: 2025-09-13 23:08:05
Kalles första SM seger - South Swedish Rally tog SM till mål.
South Swedish Rally, en SM final med smalt startfält och i några klasser avslaget tempo i takt med att placeringar och vidare medaljer skulle säkras. Totalt nio sträckor under lördagen och delvis gott om publik i skogen.
Nydén från start - Kalle fortsatte bäst.
Ut på ss1, sträckan som krä...Publicerad: 2025-09-13 22:57:43
Grahn före Berglund i Noratrofén.
Tre sträckor för Noratrofén hos Nora MK i Järnboås, inledde med 3,6km, fortsatte på 6,1km och avslutade på 17,5km långa Gränbäcken. Fredrik Grahn vann första och sista sträckan totalt, på mitten var det istället Roger Berglund som toppade.
Segern totalt för Grahn i Skoda Fabian med 18 sekunder till...Publicerad: 2025-09-13 21:51:34
Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
Patrik Flodin och Göran Bergsten såg ut att få lägga ett nytt SM-guld till sin meritlista - men på fjärde sträckan under SM-finalen South Swedish Rally tog det stopp efter en närkontakt med en sten.
– Jag körde in i en stor sten med bakaxeln så det var over and out för vår del, säger Patrik bedröv...Publicerad: 2025-09-13 14:23:16
Första infon, Rally Vetlanda närmar sig.
Den 4:e oktober går Rally Vetlanda, Vetlanda RRC som arrangör med 48,6km special fördelat på sex unika sträckor med start & mål på Ädelfors Folkhögskola i Holsbybrunn. Rallyt ingår i Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna ihop med RM för Historiska Rallybilar, just nu ett 40-tal ekip...Publicerad: 2025-09-13 11:56:51
Tjustknäppen 2026, fyra sträckor väntar de tävlande på nationaldagen.
Tjust MK har kommit tillbaka senaste åren med mindre tävlingar, till nästa år väntar Tjustknäppen som deltävling i Bilsport Rally Cup.
- Vi har tänkt att ha totalt 89km och 31km special om allt går som planerat, detta fördelat på fyra sträckor varav en går två gånger, berättar Christian Lars...Publicerad: 2025-09-13 10:37:33
Följ lördagens rallyn, bl.a. SSR, Addinolsprinten och Rally Chile.
En fullmatad rallylördag på flera håll, 50-talet SM åkare gör upp i South Swedish Rally där tävlingen avgörs över nio sträckor. Först ut efter en lång transport med en sträcka som bara går en gång, senare en loop på förmiddagen med fyra sträckor. Eftermiddagen och tidiga kvällen ägnas åt andra vända...Publicerad: 2025-09-13 05:53:44
Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp!
Efter att kvällens två första sträckor avverkats, samma som nyttjades under förmiddagen Svensk tid var Hyundai Motorsport på väg mot succé, de hade efter ss5 tre bilar i topp då Toyota slagit av på tempot i de tuffa förhållanden, sträckorna rejält uppkörda.
Tänak bröt från ledning.
Men ge...Publicerad: 2025-09-12 22:24:50
Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
Första tre sträckorna avverkade i Rally Chile Bio Bio, Elfyn Evans i topp då britten avancerade två placeringar genom ss3. Evans gick förbi både Ott Tänak och Kalle Rovanperä, finländaren tappade dryga minuten på en punktering från sin ledning.
0,5 sekund bakom Elfyn återfinns Tänak som har 9,1 s...Publicerad: 2025-09-12 16:06:05
|
| |
|
|
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage. » SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally. » Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2. » Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck. » Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar. » Följ lördagens rallyn med Resultat, Radio, från bl.a. Heat Rally Bergslagen. » Klappjakten på gång i Kisa - tre sträckor på lördag.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|