NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Anders Blomqvist.
© Anders Blomqvist.
Thomas Lahti, arkivfoto, laddar om för ny säsong med Mitsubishi - inleder med SM.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Johan Axelsson går för ny säsong med BMW M3:an, med ny co-driver mot SM säsong.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Attacken har det inte varit fel på under året, nu blir det ny färg och upp som b-förare för Fogdeby.

© Jonathan Nyberg.
© Jonathan Nyberg.
Både Peugeot 206 och Honda Civic gäller för Jonathan Nyberg under säsongen som redan nu tjuvstartat med Rallycamp i Sveg.
Del 4; Vem kör vad 2020, bl.a. Lahti i Mitsubishi WRC & Axelsson i SM med BMW M3.

Än en gång börjar vi i norr, denna gång hos Mitsubishi åkaren Thomas Lahti med klubbadress NMS Boden.
- Vi ska åka de två första SM deltävlingarna i Sandviken och Vännäs, sen får vi se hur sommaren blir. Men vi har ju också SM Sprinten på hemmaplan i Boden!
Hur ser det ut på bilfronten?
- Vi kommer att åka SM i klassen 4wd Övriga, i Sandviken kör vi vår Mitsubishi Lancer EVO8, men till Vännäs är det Lancer WRC årgång 2002 som gäller!


Nässjö MK´s Johan Axelsson planerar för fullt inför 2020. Man vad har du i kikaren?
- Planen är full SM säsong med diverse strötävlingar för att hålla tempot uppe! Ny co-driver är Nellie Karlsson, Skillingaryds MK som tar plats, i övrigt är teamet detsamma!

Och bilen blir den samma?
- Vi åker M3:an även denna säsongen. Motorn kom hem från renovering och översyn strax före jul och ny drivlina monteras samt stötdämparna renoveras. I övrigt gås bilen igenom och känns över.
- Planen är att åka alla SM deltävlingar. Då Nellie inte tidigare skrivit egna noter har vi tränat på det lite grann och kommer fortsätta med det för att få in ett bra flyt och samarbete inför säsongen. Vi kommer också att försöka åka en del tävlingar utöver SM, vi får se vilka det blir för att hålla tempot uppe.


- Vi kommer satsa på samma uppställning som 2019, vi vet att vi har ett bra team och varför ändra på ett vinnande koncept?
Så svarade Dennis Norén, co-driver åt Alexander Fogdeby på teamets gemensamma planer för 2020 och fortsätter.
- Servicefolket vet precis vad de ska göra med bilen vid service och vi vet att vi har bra ordning på grejerna mellan tävlingarna och vårt samarbetet i bilen fungerar klockrent.

Den innebär att vi får se Ford Fiestan igen!
- Japp, det blir samma Ford Fiesta R2 som 2019, just utkommen från lackboxen. Vi kommer åka som B-förare och ser fram emot tuffare motstånd men samtidigt vet vi att det krävs mer från oss för att hänga med i toppen. Vi ska försöka jobba mer med setup på bilen då vi nu har åkt på en ren grundinställning.

Hur förbereder ni er?
- Det kommer bli ett vintertest och förhoppningsvis någon tävling innan SM premiären i Sandviken, sen får vi se om de blir några tävlingar innan vi åker upp till Vännäs, vi kommer att åka hela Junior SM och ska försöka åka alla Svenska RallyCupens deltävlingar också. Trots att vi går upp till B-förare skulle det vara kul att försöka försvara segern som vi vann i C-2WD 2019.
- Förhoppningsvis kan vi också klämma in någon eller några utlandsstarter för att få rutin inför framtiden, avslutar Dennis.


Gotländskt i reportageserien genom Jonathan Nyberg, flitig ungdomsåkare som nu laddar om för ny säsong - en säsong som redan nu har inletts av teamet!
- Ja hela teamet är just nu på väg till Sveg för att träna på snö/is, och när det här publiceras har han redan hunnit med en dags körning - det samma har tidigare nämnde Fogdeby.
- Våra planer är att satsa fullt ut på Svenska RallyCupen, även några inhopp i Bilsport Rallycup, utöver det blir det sex tävlingar hemma på ön, fortsätter Jonathan.

Med andra ord ett späckat schema.
- Målet är att åka 20-25 tävlingar under 2020, till vintern och asfalt fortsätter vi med Honda Civic, grupp E.

Men vad kör du på grus?
- I höstas var teamet och hämtade en Peugeot 206 GTI grupp F, vi håller på att renovera den så även den är i bästa möjliga skick till premiären, den 4:e april i Anderslövsrallyt. Nya motorn är på renovering och efter nyår ska bilen iväg på dekaltrimning!
- Hondan har vi under vinter kollat över så att allt är i bästa skick, efter vintertestet i helgen blir första tävlingen Bergslagsrallyt - kommer bli ett nytt spännande och lärorikt år!


Läs tidigare delar av "Vem kör vad 2020":
»
Del 3; Vem kör vad 2020, bl.a. Anton kör på egna noter & Harling vässar inför SRC.
» Del 2; Vem kör vad 2020, bl.a. Wikström i SM med WRC & Östlund upp som c-förare.
» Del 1; Vem kör vad 2020, bl.a. Rudengrens R5:a & Hannah ny i Jakobssons trebilsteam.


Följ helgens rallyn:
Addinol Sprinten:[Resultat]
Noratrofén:[Resultat][Tidsplan][GPS-Karta][Mellantider]
Rally Trøgstad:[Resultat][Anslagstavla]
South Swedish Rally:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Eurol Hellendoorn Rally:[Resultat][Anslagstavla]
Rally Chile Bio Bio:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2020-01-04 07:53:13






Rafflande guldstrider när Rally SM avgjordes i Olofström.
© Niklas Falk / Svensk Bilsport.Lördagen bjöd på finaldramatik i Rally SM när South Swedish Rally intog Olofström och Blekinge. I samtliga klasser levde guldstriden – och årets femte SM-deltävling levererade ett avgörande fyllt av dramatik.

I Internationella 4WD kom Torsbysonen Dennis Rådström till start med en stabil ledning t...

Publicerad: 2025-09-14 06:13:17


Dubbelt Toyota - Ogier och Solberg leder i Rally Chile Bio Bio.
© Oliver Solberg Rally.Från dubbelt Hyundai till dubbelt Toyota när lördagens 14 mil på sex sträckor körts i Rally Chile Bio Bio. Sebastien Ogier har kört sig upp i ledning under lördagen, nu 6,3 sekunder före Elfyn Evans - de båda teamkamraterna som kör om guldet. Tabelläget om ställningarna står sig, utan inräknat poäng...

Publicerad: 2025-09-13 23:08:05


Kalles första SM seger - South Swedish Rally tog SM till mål.
© emotorsport.seSouth Swedish Rally, en SM final med smalt startfält och i några klasser avslaget tempo i takt med att placeringar och vidare medaljer skulle säkras. Totalt nio sträckor under lördagen och delvis gott om publik i skogen.

Nydén från start - Kalle fortsatte bäst.
Ut på ss1, sträckan som krä...

Publicerad: 2025-09-13 22:57:43


Grahn före Berglund i Noratrofén.
© emotorsport.seTre sträckor för Noratrofén hos Nora MK i Järnboås, inledde med 3,6km, fortsatte på 6,1km och avslutade på 17,5km långa Gränbäcken. Fredrik Grahn vann första och sista sträckan totalt, på mitten var det istället Roger Berglund som toppade.
Segern totalt för Grahn i Skoda Fabian med 18 sekunder till...

Publicerad: 2025-09-13 21:51:34


Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
© Patrik Flodin.Patrik Flodin och Göran Bergsten såg ut att få lägga ett nytt SM-guld till sin meritlista - men på fjärde sträckan under SM-finalen South Swedish Rally tog det stopp efter en närkontakt med en sten.
– Jag körde in i en stor sten med bakaxeln så det var over and out för vår del, säger Patrik bedröv...

Publicerad: 2025-09-13 14:23:16


Första infon, Rally Vetlanda närmar sig.
© emotorsport.seDen 4:e oktober går Rally Vetlanda, Vetlanda RRC som arrangör med 48,6km special fördelat på sex unika sträckor med start & mål på Ädelfors Folkhögskola i Holsbybrunn. Rallyt ingår i Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna ihop med RM för Historiska Rallybilar, just nu ett 40-tal ekip...

Publicerad: 2025-09-13 11:56:51


Tjustknäppen 2026, fyra sträckor väntar de tävlande på nationaldagen.
© emotorsport.seTjust MK har kommit tillbaka senaste åren med mindre tävlingar, till nästa år väntar Tjustknäppen som deltävling i Bilsport Rally Cup.
- Vi har tänkt att ha totalt 89km och 31km special om allt går som planerat, detta fördelat på fyra sträckor varav en går två gånger, berättar Christian Lars...

Publicerad: 2025-09-13 10:37:33


Följ lördagens rallyn, bl.a. SSR, Addinolsprinten och Rally Chile.
© emotorsport.seEn fullmatad rallylördag på flera håll, 50-talet SM åkare gör upp i South Swedish Rally där tävlingen avgörs över nio sträckor. Först ut efter en lång transport med en sträcka som bara går en gång, senare en loop på förmiddagen med fyra sträckor. Eftermiddagen och tidiga kvällen ägnas åt andra vända...

Publicerad: 2025-09-13 05:53:44


Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp!
© Hyundai Motorsport.Efter att kvällens två första sträckor avverkats, samma som nyttjades under förmiddagen Svensk tid var Hyundai Motorsport på väg mot succé, de hade efter ss5 tre bilar i topp då Toyota slagit av på tempot i de tuffa förhållanden, sträckorna rejält uppkörda.

Tänak bröt från ledning.
Men ge...

Publicerad: 2025-09-12 22:24:50


Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
© Oliver Solberg Rally.Första tre sträckorna avverkade i Rally Chile Bio Bio, Elfyn Evans i topp då britten avancerade två placeringar genom ss3. Evans gick förbi både Ott Tänak och Kalle Rovanperä, finländaren tappade dryga minuten på en punktering från sin ledning.

0,5 sekund bakom Elfyn återfinns Tänak som har 9,1 s...

Publicerad: 2025-09-12 16:06:05


Tidigare nyheter:
Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp!
Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
Söndagsrally med YRC-Sprinten.
Strax dags för start i Rally Chile Bio Bio.
SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally.
50 åkare för Västras DM och VOC Sverigeserien i Noratrofen.
Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck.
WebTV direkt från shakedown inför Rally Chile Bio Bio.
Mikkelsen gör rallycomeback, kör Skoda i Italien.
Östergötlands RS-åkare kör Addinol Sprinten.
Andervang möter vasst startfält i helgen Eurol Hellendoorn Rally.
Rykten blir verklighet, Lancia Ypsilon Rally2 HF Integrale ett första steg för Lancia.
Resultat och WebTV från morgondagens shakedown inför Rally Chile Bio Bio.
Nora helgens anhalt för VOC SverigeSerien.
Svenska åkare till lördagens Rally Trøgstad - NM eliten på plats.
Oliver Solberg kan säkra VM-titeln i Chile - seger i sikte.
Volvo Euro Cup 2026 - nio deltävlingar på sex helger i fem olika länder.
Radio & TV-tablå för helgens Rally SM final South Swedish Rally.
Inför WRC Rally Chile Bio Bio, Sträckor, Startfält och länkar.
SM-medaljerna avgörs i helgens South Swedish Rally.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage.
» SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally.
» Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
» Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck.
» Läget i WRC2 serien - så många tävlingar har konkurrenterna kvar.
» Följ lördagens rallyn med Resultat, Radio, från bl.a. Heat Rally Bergslagen.
» Klappjakten på gång i Kisa - tre sträckor på lördag.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.