|
|
|
|
|
|
|
|
|
 Startfältet växer i Midnattssolsrallyt. PRESSRELEASE
När det fortfarande återstår en hel månad på anmälningstiden till årets upplaga av Midnattssolsrallyt har redan mer än sextiofem ekipage anmälts till Midnattssolsrallyt. Starten går torsdagen den 28 juni på Torget i Kristianstad och målet är på Armémuseum i Stockholm söndagen den 1 juli. Ett tiotal av de anmälda bilarna är utländska och kommer bland annat från Tyskland, England, Norge, Holland och Finland.
Per Carlsson är tävlingsgeneral för rallyt och han är mycket nöjd med uppslutningen.
– Jo, det verkar ju dessutom som om många inte tycker att det är någon brådska att anmäla sig, skrattar Per, det byggs bilar runt om i landet och de saknas ännu, så nog kommer vi att ha fullt startfält, förklarar han.
Intresset för tävling med historiska rallybilar har aldrig varit så stort som nu. Midnattssolsrallyt finns med i en monter på Elmia i Jönköping den 6-9 april, på Skandinaviens största bil- och mc-mässa för entusiastfordon. I montern i Jönköping kommer tävlingens nya ansikte att visas upp.
Uppdraget att skapa en affisch med tidsanda gick till entusiasten Jüri Kann på Penhouse, och det är precis vad han har gjort.
– Jag var ju med på den tiden så det var inte svårt att förflytta sig till Midnattssolsrallyts tidigare dagar, berättar Jüri Kann. Jag har bläddrat i gamla tidningar och stämningen med svenskt landskap och snabba grusvägar visste jag hur jag ville spegla. Jag har visserligen skarvat lite eftersom jag inte hittade någon annan bil än Gunnar Anderssons i Volvos arkiv, och den har jag bytt färg på, för den var egentligen vit. Och så långt norrut som till midnattssol och fjällvärld kommer ju inte årets tävlande, avslutar han.
Gunnar Andersson vann rallyt 1958, och 1964 var det dags igen för Volvo. Då var det Tom Tranas tur att vinna. Även om den röda färgen var vanlig då, så vann även Trana med en vit PV 544.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
Kullingstrofén med Kullings MS som arrangör med start, service och målgång i Herrljunga Folkets Park med fyra specialsträckor på 4,7 mil för de 191 startande ekipagen.
David Nattsson inledde rallyt bäst, snabbast genom första sträckan men bröt på den andra, fortsättningsvis Kim Nydén och Jonas Sa...Publicerad: 2025-08-03 09:46:18
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Inte förrän 9:35 startar sista etappen av Secto Rally Finland, det handlar om två körningar på Ouninpohja. Sträckan som mäter 24km blir en värdig avslutning för rallyt där det är fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten inför dagen.
Söndagen betyder också kamp om bonuspoäng där Hyundais förare väntas k...Publicerad: 2025-08-03 06:49:00
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Kullingstrofén, en klassiker under den Svenska sommaren, ett etablerat arrangemang som lockar både tävlande och serier som vill ha med Kullings MS i sin kalender. Årets rally bjöd på Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet...Publicerad: 2025-08-02 21:43:05
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Samtliga fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten av Secto Rally Finland inför söndagens avslutning. Det var på ss16, dagens sjätte sträcka som både tvåan och trean, Hyundais Thierry Neuville och Adrien Fourmaux körde punktering på höger framhjul och tappade mark.
Tidsstraff för Tänak.
Redan un...Publicerad: 2025-08-02 20:04:32
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Efter förmiddagens fyra sträckor i Secto Rally Finland väntar nu service innan ekipagen går ut för en andra vända. Sträckorna Parkkola, Västilä, Päijälä och Leustu på 7,1 mil ska köras.
14:01 går andra varvet igång och vid 19-tiden klockar första in för service i Jyväskylä för att serva bilarna t...Publicerad: 2025-08-02 12:31:25
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Kullingstrofén med fyra specialsträckor på närmare fem mil där närmare 200 åkare går för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Viking Bilbärgning Borås/Alingsås. Rallyradion sänder och resultaten går li...Publicerad: 2025-08-02 05:43:55
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...Publicerad: 2025-08-01 20:30:22
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...Publicerad: 2025-08-01 12:37:00
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Klassiska Kullingstrofén lockar alltid stort startfält, så även i år med 190-talet bilar till start hos Kullings MS från Herrljunga Folkets Park. De tävlande för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Vi...Publicerad: 2025-08-01 08:53:12
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.
Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...Publicerad: 2025-08-01 05:56:18
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland. » 190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor. » Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC. » Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|
|
|
|