NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Arne Rådström håller ledningen i Midnattssolsrallyt efter onsdagsetappen.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Tia totalt, Jan Sellholm som visar att farten finns i tufft motstånd, leder också sin klass.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Mats Myrsell jagar på en fjärdeplats inför fortsättningen i Midnattssolsrallyt.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Bra tempo också i de motorsvagare klasserna, Saabarna trummar på fint i skogen.
Rådström till nattvila som ledare i Midnattssolsrallyt - tätt och jämt.

Åtta av totalt 19 specialsträckor är avverkade i Midnattssolsrallyt efter en spännande fredag som bjudit på många omkastningar. Arne Bäckström var den som tog över ledningen av Thomas Thelin på den inledande sträckan, strax där efter tog Stig Andervang över ledningen på ss3 och hade den fram till ss5 - på ss6 sa topplockspackningen upp sig och det var bara att köra åt sidan för Stig och co-driver Göran Lönnmark, ett väldigt sällsynt fel hos de välbyggda Ford Escorterna hos Mark Soloway.
- Riktigt surt när vi hade så bra tempo, och det var på den hittills roligaste sträckan som det hände, så tråkigt att det tog slut på det här viset, säger Stig som tvingas kasta in handduken.
Istället var det Tobias "Lill Eken" Johansson som tog över ledningen, han jagade bakom Stig inför men hade några sekunder upp, Tobias hade halvminuten till Arne Rådström inför dagens sista sträcka. Men för Tobias och Erik "Eken" Johansson startade inte den avslutande ss8 något vidare, växellådan strejkade och det var en kamp att ta sig runt - till mål och vidare för service tog de sig, väl på servicen blev det ett frenetiskt arbete för teamet i jakten på felet, som på servicen inte ville visa sig igen, trots det blev det växellådsbyte och rejäl renovering under kvällen och natten. Utgångläget inför fortsättningen är en åttondeplats och 42,5 sekund bak på ledaren.
- Vi ska ikapp, nu blir det åka av, menade Tobias som ska ge allt för segern under de resterande dagarna.

Arne i topp - jagas av ett koppel förare.
Arne Rådström är den som kör in till servicen som ledare, nu får Östhammarsföraren ta en nattvila och göra sig redo för att bli jagad under de resterande sträckorna, ledningen är bara 2,7 sekunder till näste Volvoåkare, Mikael Wisti. Thomas Thelin tappade under dagen från sin ledning på onsdagen, men körde sig uppåt när andra fick problem, är nu fin trea och bara nio sekunder bakom.
Fjärdeplatsen håller Mats Myrsell och Åke "Bryggarn" Andersson - de tappade en del tid under dagen, men efter att de ändrat taktik gick det bättre och de avslutade med sträckseger - utan tappet under dagen hade de varit i verklig tätstrid - nu 18 sekunder bakom ledarbilen.

Bäckström bäst med Audi.
Arne Bäckström är nu bäste Audiåkare som femma med 27 sekunder till ledaren, strax bakom är Ola Axelsson som börjar hitta tempot allt mer. Tom Axelsson kör in som sjua följd av "Ekens" och Tomas Norqvist - tia är Janne Sellholm som leder sin klass. Bäste Fordåkare är Jason Pritchard som allt eftersom börjar hitta tempot, men har än en bit till den fart han håller på hemmaplan. 15:e plats håller Janne Westlund som tappade tid med en punktering på avslutningen.
Paul Griffiths, Kjell Fransson, Krister Wennman, Markku Taipale, Mathias Engh, Per-Arne Sjöstedt, Nils Bergquist, Per Göransson och Tommy Leindahl är klassledare längre ned i listan efter första etappen.

Få som brutit.
Vid sidan om Stig Andervang är det fler som brutit, men på vissa håll startar man om, förste Audi att bryta var Janne Pettersson som blåste av vägen. Med motorproblem bröt Mats Jonsson men mekanikerna har arbetat hårt på Porschen, bilen ställdes för nattvila och besättningen gör sig redo för en ny dag. Christer Nilsson, Göran Huggare och Mats Svensson är andra som brutit.

Bra show i Uppvisningsklassen.
I uppvisningsklassen bjuder tre ekipage på show, Per-Åke Ring, Bror Danielsson och Thomas Tidemand, det går bra det här.
- Det är ovant utan noter, men det går bra det här, riktigt skoj - Thomas ökar tempot allt efter som. Fredagen kanske vi slipper lite av lösgruset trots att vi är först på vägarna, menar VM tvåan Jonas Andersson som lotsar Tidemand runt tävlingen.

Fredag med sju sträckor.
Under fredagen väntar en tur mot Roslagen och Uppland - där väntar hårda fina vägar, sju sträckor också denna dag, tre sträckor på vägen mot Forsmark där lunchuppehållet är, fyra sträckor på vägen hem till Västerås. Det handlar om 6,2 mil special och 37 mil transport.

Midnattssolsrallyt:
»
Bilder direkt från Midnattssolsrallyt, (onsdag)!
» Läget i Historic inför Midnattssolsrallyt - mängder av fortåkare!
» Midnattssolsrallyt på gång; Regularity - tävlande med koll på läget!
» Alla våra publicerade nyheter för Midnattssolsrallyt samlade här!
» Resultat!
» RallyRadio!
» Tidsplan.
» Försäljning, Program.
» Officiellt; Midnattssolsrallyt.com.

Publicerad:






Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Rallyföraren Oliver Solberg är fortfarande mitt uppe i kampen om årets WRC2-titel – trots att planen på en topplacering uteblev i helgens Rally Finland.

Den finska deltävlingen i WRC avslutades i Jyväskylä på söndagseftermiddagen med en dubbelseger för Toyota-kollegorna Roope Korhonen och Jari-Ma...

Publicerad: 2025-08-03 20:38:06


Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
© Toyota Gazoo Racing.Sebastien Ogier går för VM titeln - efter det Finska VM rallyt som förde honom upp som trea i mästerskapet, bara 13 poäng från ledande Elfyn Evans går nu Fransmannen för en nionde WRC titel.

Jag kommer köra i Paraguay, Chile, Central European Rally och Rally Japan - om det blir start i Saudi Arab...

Publicerad: 2025-08-03 17:17:35


Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Tyska Rallye ADAC Mittelrhein tog målgång under eftermiddagen, rallyt inledde med fyra sträckor tre gånger på lördagen. Som avslutning på rallyt ingående i mästerskapen för Tyskland, Holland och Luxemburg kördes två sträckor dubbelt på söndagen.

Närmare 17 mil asfalt för rallyt där Marijan Griebe...

Publicerad: 2025-08-03 16:46:18


Foto från Kullingstrofén.
© emotorsport.seKullingstrofén hos Kullings MS under lördagen, fyra sträckor på närmare fem mil lockade 190-talet startande. Svenska RallyCupen, Mega Rally Cup, Sydsvenska Mästerskapet och tre DM serier med Västras, Smålands och Södras distrikt på plats.

Kim Nydén tog hem segern totalt med VW Polo GTI R5:an, två...

Publicerad: 2025-08-03 15:05:57


Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
© Oliver Solberg Rally.Det blev en slutlig 16:e plats och näst sist i WRC2 för Oliver Solberg och Elliot Edmondson efter att de bröt på fredagen och startade om. På avslutningen visade de tempot, vann sträckan 2,8 sekunder före Emil Lindholm.
För klassen vann Roope Korhonen 1,1 sekund före Jari-Matti Latvala, 43 sekunder...

Publicerad: 2025-08-03 14:17:12


Fullträff för Toyota på hemmaplan - Seger för Kalle, fem bilar i topp - dubbelseger i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Toyota Gazoo Racing får en fullträff på hemmaplan, det finska Secto Rally Finland står med fem Toyota GR Yaris Rally1 i topp av resultatlistan. Det var punkteringar för Thierry Neuville och Adrien Fourmaux som bäddade för den finska succén igår.

Rovanperä har hittat tillbaka.
Kalle Rovanp...

Publicerad: 2025-08-03 13:12:36


Nydén körde hem Kullingstrofén - tredje deltävling för Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seKullingstrofén med Kullings MS som arrangör med start, service och målgång i Herrljunga Folkets Park med fyra specialsträckor på 4,7 mil för de 191 startande ekipagen.

David Nattsson inledde rallyt bäst, snabbast genom första sträckan men bröt på den andra, fortsättningsvis Kim Nydén och Jonas Sa...

Publicerad: 2025-08-03 09:46:18


Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Inte förrän 9:35 startar sista etappen av Secto Rally Finland, det handlar om två körningar på Ouninpohja. Sträckan som mäter 24km blir en värdig avslutning för rallyt där det är fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten inför dagen.

Söndagen betyder också kamp om bonuspoäng där Hyundais förare väntas k...

Publicerad: 2025-08-03 06:49:00


Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
© emotorsport.seKullingstrofén, en klassiker under den Svenska sommaren, ett etablerat arrangemang som lockar både tävlande och serier som vill ha med Kullings MS i sin kalender. Årets rally bjöd på Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet...

Publicerad: 2025-08-02 21:43:05


Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
© Toyota Gazoo Racing.Samtliga fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten av Secto Rally Finland inför söndagens avslutning. Det var på ss16, dagens sjätte sträcka som både tvåan och trean, Hyundais Thierry Neuville och Adrien Fourmaux körde punktering på höger framhjul och tappade mark.

Tidsstraff för Tänak.
Redan un...

Publicerad: 2025-08-02 20:04:32


Tidigare nyheter:
Två vändor på Ouninpohja avslutar Secto Rally Finland.
Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
» Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
» Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
» Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
» Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
» 190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
» Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.