|
 Regn gjorde SommarSerien i Laxå extra utmanande. PRESSRELEASE
Viktor Karlsson, Erik Karlström och Patrik Westerberg var namnen som lyste allra klarast när VOC Mekonomen Rallys SommarSerie körde årets andra deltävling i Laxå. Men de var ordentligt utmanade. Speciellt i Elit B och Cupklassen utkämpades strider om enstaka sekunder och tiondelar.
Laxårallyt är med sina härliga och utmanande vägar och rutinerade organisation ett rally som med glans klarar VOC Mekonomen Rallys högt ställda krav på klassens serietävlingar. I år skapade vädret och yttre omständigheter dessutom extra utmaningar. Ett långt stopp på dagens första sträcka efter en olycka samtidigt som det regnande ordentligt hann göra den redan svåra och långa SS2 till en riktig nöt att knäcka.
Viktor Karlsson tog segern i Elit A
I Elit A var det egentligen aldrig något större snack. Jättesnabba Viktor Karlsson hade läget under kontroll redan från första stund.
Viktor jagades närmast av en av klassens Old Boys Lars Ohlsson. Viktor vann till sist med knappt 5 sekunder, men jag har känslan att Viktor hade kunnat öka tempot om det hade behövts, berättar klassansvarig Roger Fransson.
Bakom Viktor och Lars ångade en av klassens verkliga profiler fram.
Klassens verkliga nestor, Ingvar Nilsson från Hällefors körde stabilt och bärgade helt ohotad en tredjeplats. Ingvar är mannen som kört i klassen alla år som VOC funnits, dvs ända sedan 1989! Även om vi ska lyfta på hatten för en riktigt fin prestation med pallplatsen så måste vi lyfta den ändå högre och buga inför prestationen att utan avbrott ha kört 25 år i klassen – ett kvarts sekel, det är värt respekt!
I tabellen för SommarSerien efter tävlingar i Götene och Laxå leder Viktor Karlsson på 55 poäng före nämnde Ingvar Nilsson på 42 och Jan Lingheimer på 36.
Erik Karlström imponerade återigen i Elit B
Om det var ganska klart i Elit A så var det tuffare i Elit B.
Erik Karlström har inlett sommarsäsongen 2014 på ett imponerande sätt, seger i Götene och seger nu igen i Laxå, och det i en mycket tuff konkurrens. Vad månde bliva? Är detta ytterligare en supertalang i vardande som vi ser gå samma väg som nästan alla andra svenska rallystjärnor de senaste årtiondena, dvs att inleda sina karriärer i VOC?
Inte heller Erik saknade utmanare.
I Laxå var det egentligen bara Rickard Gustafsson som kunde utmana på riktigt, han gick till slut i mål 2 sekunder bakom Erik.
Otrolig fajt om sista pallplatsen.
Till tredjeplacerade Kent-Ola Björklunds och fyran Emil Kåbergs försvar ska sägas att de båda blev stående efter olyckan på SS1 och fick köra dagens långsträcka på riktigt vått underlag, medan Erik och Rickard fick köra den relativt torr. Annars tror jag att både Kent-Ola och Emil skulle ha velat ha ett ord med i slutstriden. Vi måste också notera att mellan Kent-Ola och Emil skiljde det bara ynka 0,3 sekunder. Det är uppenbart att det inte bara är ishockey, där Kåberg nu lagt skridskorna på hyllan efter en otrolig karriär med bland annat tre SM-guld med Färjestad, som Emil är kungligt bra på. Seger i Karlstad härom veckan och ytterst nära en pallplats i Laxå, välkommen in i klassens riktiga hetluft, Emil.
Olycka på dagens första sträcka.
Vi kan inte lämna Elit B utan att beröra olyckan som hände i målet på dagens första sträcka. Rasmus Lund med CoDriver Sebastian Holmgren körde av i mycket hög fart och slog i tre träd. Skönt att konstatera är att all säkerhetsutrustning fungerat perfekt. Bilens sidodeformationszon som på en VOC är oförädrad från Volvos genomtänkta standardbil tog upp den huvudsakliga energin. KBT´s certifierade burbåge bestod återigen testet. Stolar och bälten likaså. Dessutom är alla glada för att varken Rasmus och Sebbe använts sig av den möjlighet förbundet efter påtryckningskampanjen förra våren numera ger att låta bli att använda sig av HANS nackskydd. Båda använde alltså HANS, och det var nog tur. Inget brutet. Inga nacksakdor. Inga inre skador. Bara två ömma killar som är helt inställda på att komma tillbaka så snart det bara är möjligt. Härlig inställning, och välkomna tillbaka så snart ni känner er redo.
SommarSerietabellen i Elit B toppas av Erik Karlström på maximala 60 poäng, före Fredrik Eckhardt på 44 och Rickard Gustafsson på 41.
Tät strid när Patrik Westerberg vann Cupklassen
VOC Mekonomen Rallys cupklass är i år osannolikt jämn. I årets första tävling i Götene avgjordes allt på sista sträckan. I Laxå var det precis likadant.
I Götene tappade Patrik Westerberg segern på en felkörning på väg till sista sträckan. I Laxå körd både han och huvudkonkurrenterna rätt men istället var det en fantomkörning som avgjorde handlingen. Patrik som låg rejält efter då dagens första långa sträcka var avslutad lyckades hämta igen en del på andrastäckan för att sedan sätta in den riktiga stöten på dagens tredje och sista sträcka. Segern blev till sist 2,7 sekunder.
Bakom Patrik var det tiondelar som avgjorde.
Per Ström som presenterade sig på riktigt i klassen med en seger i Götene ledde inför dagens sista sträcka efter en otrolig tid på den inledande sträckan. Men likaledes otrolig körning av både Patrik Westerberg och Sebastian Johansson förvandlade Pers ledning inför sista sträckan till en tredjeplats, till slut bara 0,2 sekunder efter Sebastian. Vilken härlig fajt! Vilka jätteduktiga unga rallytalanger vi har i klassen – i år igen!
Den raffinerade tabellen toppar Per Ström på 55 poäng före Patrik Westerberg på 53, bara två ynka poäng skiljer dem alltså åt! Pontus Jardstedt skuggar på 46 poäng.
Tack för i år Laxå, vi ses snart igen.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2014-06-11 17:04
|
|
Avbelj toppar Rally di Roma Capitale, Grahn snabb i Rally3 och Carlberg genom i JEM-klassen.
Ynka 1,3km var ss1, sträckan SS1 Colosseo ACI Roma i centrala Rom som öppnade årets femte ERC-deltävling Rally di Roma Capitale - starten på andra halvan av EM-säsongen.
Italienare i topp.
Dubbelt Italienskt i topp efter sträckan med Bostjan Avbelj 0,4 sekund före Andrea Mabellini under m...Publicerad: 2025-07-04 21:20
Tänak toppar Louna-Eesti Rally - Arvid klasstvåa efter fredagen.
Ott Tänak leder stort i Louna-Eesti Rally, rallyts fyra sträckor avverkade där Tänak leder stort, men så kör han också Hyundai i20 N Rally1 som träning och test inför sitt hemmarallyt om ett par veckor, 1:22 minut leder han med totalt efter 15 minuters körning över tre mil.
Ralfs Sirmacis är tvåa...Publicerad: 2025-07-04 21:19
Kristoffersson, O`Donovan, Levin och Rådström vinnare i Rally Magic.
Rally Magic hos Finnskoga MK avverkat, två sträckor runt sträckan som går på rallycrossbanan, på vägar runt banan och genom campingområdena. Totalt blev det närmare 40 ekipage som gav sig iväg runt banslingan.
Totalt var det Johan Kristoffersson i VW Polo GTI R5 från GK Door Team Sweden som öppna...Publicerad: 2025-07-04 19:28
Carlberg tvåa genom shakedown - Rally di Roma Capitale går mot start.
- Det har varit lite svårt att vänja sig vid asfalt igen efter fyra månader med bara grus. Sakta men säkert kommer det, men vi är inte riktigt där än. 1,5s bakom Perez på shakedown och före alla snabba lokala Italienare. Vi kommer ha siktet inställt helt på Junior ERC denna helg då vi där är låst...Publicerad: 2025-07-04 16:00
66 bilar för Secto Rally Finland - Latvala utmanar Solberg i WRC2.
Just släpptes anmälningslistan för den finska WRC-deltävlingen, Secto Rally Finland. Rallyt visar på 66 ekipage i tävlingen, 11 bilar går för Rally1 klassen där Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä kör för Toyota Gazoo Racing. Sami Pajari i eget team och Takamoto Katsuta utanför fabrikst...Publicerad: 2025-07-03 22:14
Sainz fokuserar på Dakar, lägger ned planerna för ordförandeposten inom FIA.
Carlo Sainz har tidigare meddelat att han kan tänka sig att kandidera och ta över ordförandeposten inom FIA, det Internationella Bilsportförbundet när val för kommande mandatperiod står på spel.
Flera aktade namn inom bilsporten har gett sitt stöd till Sainz i sitt tänkta kandiderande att ta över...Publicerad: 2025-07-03 22:02
WebTV direkt från kvalet inför Rally di Roma Capitale.
Med start klockan 10:31 sänds kvalet inför Rally di Roma Capitale live i vår WebTV & Video avdelning - sträckan Fumone på 6,45km körs där Mille Johansson och övriga toppekipage i Rally2 klassen gör ett åk vars resultat sätter startpositionen.
Men redan innan, från klockan 8:00 går resultaten från...Publicerad: 2025-07-03 18:52
Närmare 30 bilar för lördagens Eckerölinjen Sprinten på Åland.
Lördagsrally på Åland när Eckerölinjen Sprinten hos Ålands MK avverkas, grussträckan på 3,7km körs två eller tre omgångar beroende på antalet startande.
Knappt 30 ekipage genom listan i en mängd klasser, Svenska och Finska. Ur fyrhjulsdrivna finskt genom Aarni Mertanen, Harry Nieminen och Samuli ...Publicerad: 2025-07-03 18:48
Träning, Kval och shakedown inför Rally di Roma Capitale fredag förmiddag.
Sträckan Fumone på 6,45km används som shakedown inför Rally di Roma Capitale, vid klockan 8:00 släpps Rally2 åkarna ut för att testa sträckan och inställningarna, vid 10:31 är de tillbaka för att köra kval som utgör startordning. Med asfalt som underlag är det snabbaste tid som går ut först när rall...Publicerad: 2025-07-03 17:44
Hallberg från SM-silver till asfaltäventyr i Italien.
Efter en stark prestation under SM-veckan, där Patrik och John tog hem silvermedaljen i rallysprint, är det nu dags att snabbt växla fokus – nästa stopp: Rally di Roma Capitale i Italien!
Till helgen återvänder de till det italienska asfaltsmästerskapet, där de ställer upp i en av årets mest pre...Publicerad: 2025-07-02 22:33
|
| |