NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Jacob Jansson summerar East Sweden Rally.
PRESSRELEASE

I helgen har vi varit i Linköping och åkt den näst sista SM tävlingen, East Sweden Rally. Vi var nere och anmälde oss på torsdag kväll och tidigt på fredag morgon så började reken av alla sträckor, vi fick lite oturligt nog punktering på bilen som vi använde under reken och fick därför lite stressigt att hinna med alla sträckor men vi hann precis som tur var.

Kl 18.00 på fredag kväll gick första start och vi började då med att åka SS1 som var ett asfaltsprov precis bredvid servicen, sträckan var 1km och vi tog det ganska lugnt då vi visste att det är lätt att tappa tid på såna sträckor. Vi kom i mål på en delad 4e tid vilket kändes som en bra start. Det blev sedan däckbyte och efter det åkte vi ut mot den första skogssträckan.

SS2 var 11,58km och väldigt snabb och lurig med mycket sten och vi satte där en 5e tid i klassen, det kändes bra och var inga konstigheter. Efter sträckan så tankade vi och passade även på att montera ljusboxen då de två kommande sträckorna skulle köras i mörker.

SS3 var 13,61km. En väldigt lurig sträcka med mycket sten, vi hade samma flyt fortfarande men tyvärr fick vi åka i väldigt mycket damm då vi tog in 30 sek på bilen framför oss vilket gjorde att vi flera gånger fick släppa av då vi inte såg någonting. Fick ändå en 5e tid i klassen.

SS4 var 18,57km, en skogsbilsväg med en hel del tempoändringar. Där blev damm problemet ännu värre och vi blev tvungna att stanna till uppe på några krön där vi inte såg vägen över huvudtaget, mot slutet av sträckan kom vi ikapp bilen framför som fick köra åt sidan och släppa förbi oss. Tappade väldigt mycket tid pga dammet och ikappkörningen men fick trots det en 4e tid i klassen, surt då vi verkligen hade bra flyt innan!
Sedan var det dags för en timmes service där det blev lite stress då service killarna blev tvungna att svetsa på bakvagns bryggan som hade spruckit innan vi ställde in bilen i park feme under natten. Vi låg då 3a i klassen och 6a totalt inför morgondagen!

Kl 08.24 på lördag morgon åkte vi ut från park feme, hade 10min service och åkte sedan ut till SS5. Barths beskrivning på sträckan löd ”RESPEKT!!!” och sträckan var 10,94km lång så som ni förstår så var det koncentration som gällde! Vi började lite försiktigt med en 7e tid på denna sträcka.
Sedan vidare till SS6, en krokig byväg på 11,27km. Där fick vi verkligen till det och var snabbast i klassen och 4a totalt!

Vidare mot SS7, en krokig och lurig sträcka med flera lyft på 14,30km. Vi fick verkligen till det även på denna sträcka men tyvärr så skar en sten sönder vänster fram däck på utsidan vilket resulterade i en liten dikesvisit när luften gick ur däcket. Vi fortsatte sedan sträckan ut försiktigt då det styrde riktigt dåligt i alla höger svängar. Tappade ca 35sek denna sträcka vilket kändes riktigt tråkigt! Vi bytte hjul direkt efter sträckan och åkte sedan in mot servicen för lunch och genomgång av bilen.
Efter servicen var det dags för den sista skogssträckan, en lurig sträcka med många tempoändringar som var 19,61km lång. Det fungerade bra för oss men vi tog det ganska lugnt då vi visste att vi var garanterade en 3e plats om vi bara tog oss igenom utan stora misstag, vi fick till en 4e tid på denna sträcka.

Avslutande SS9 var samma asfalts sträcka som vi åkte som SS1 på fredagen och där åkte vi bara igenom lugnt för att inte tappa tid, vi höll planen och hade en 5e tid i klassen.
Det slutade alltså med en 3e plats i klassen i East Sweden Rally och vi tog därmed våran andra 3e plats på raken i SM-sammanhang. Känns skönt att vi äntligen får visa att vi hänger med, de senaste tävlingarna har verkligen gått bra!


» Pressrelease från Jacob Jansson Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Sturup Runt:[Resultat]
Saaremaa Sprintralli:[Resultat][Anslagstavla][Karta]
Götenerundan:[Resultat][Tidsplan][GPS-Karta]
Rally Hungary:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]
Targa Florio:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2013-09-10 14:38






Dubbelt Svenskt i Junior ERC - Carlberg vinner före Hansen.
© emotorsport.seCalle Carlberg och Jörgen Eriksen har dominerat helgen i Junior ERC klassen, en lugn start på publiksträckan på fredagens kväll, men efter det har Svensken kört ifrån allt och alla.

Svensken vinner stort.
Tre sträcksegrar har Svensken släppt under söndagens sex sträckor, men marginalen va...

Publicerad: 2025-05-11 18:22


Reiersen fyra genom tuffa Rally Hungary.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Roope Korhonen står som segrare när det Ungerska EM rallyt just avslutas, söndagen har varit krävande och tagit på bilarna. Kampen med Andrea Mabellini försvann under eftermiddagen när ena hjulupphängningen gav upp på näst sista sträckan. Sträckan före hade både Roope och Andrea haft punktering och ...

Publicerad: 2025-05-11 18:09


15-årige Carlsson åtta totalt och klasstvåa i Saaremaa Sprintralli.
© Arvid Carlsson Motorsport.Under lördagen avgjordes estniska Saaremaa Sprintralli, två snabba grussträckor med ett snitt över 100km/h gick tre gånger under dagen. I topp totalt sågs Kaspar Kasari 28 sekunder före Urvo Männamaa, Ford Fiesta Rally2 respektive Skoda Fabia Proto.

Sexa totalt återfinns Raiko Aru som med BMW 1M ...

Publicerad: 2025-05-11 09:47


Fantastiskt bra dag i rallybilen, Calle och Jörgen snabbast i Junior EM.
© Calle Carlberg Motorsport.Calle Carlberg och Jørgen Eriksen tar sex av sex sträcksegrar i Rally Ungerns lördagsetapp och leder nu med 46.2 sekunder.
- En av mina bättre dagar i en rallybil, konstaterar Calle.

Började dagen med en ordentlig push och tar direkt en rejäl ledning. Andra loopen på sträckorna tog man de...

Publicerad: 2025-05-10 21:38


Nattsson snabbast totalt i Götenerundan - appendix K vinnare trea totalt.
© emotorsport.seGötene MK med Götenerundan med tävlande för Mega Rally Cup på plats, 92 deltagare exklusive fem i regularity. Rallyklasserna gjorde två sträckor dubbelt som gav 3,6 mil special - regularity tog en tredje vända över sträckorna.

Nattsson från start till mål.
Som väntat satte David Nattsson ...

Publicerad: 2025-05-10 20:27


Carlberg leder stort i Junior ERC - Grahn och Hansen kör om pallen - Reiersen sexa totalt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Rally Hungary´s första etapp är i mål, EM seriens andra deltävling med 19 mil grusvägar där första dagens sex sträckor innehöll tio mil. Italienaren Andrea Mabellini har steppat upp tempot på grus, kört hem flera sträcksegrar och toppar rallyt med 10,6 sekunder till finske Roope Korhonen.

Reie...

Publicerad: 2025-05-10 19:46


Snart Borås Bil Rallysprint, rally på fina västgötavägar den 14:e juni.
© emotorsport.seNästa deltävling för SSRC, Svenska Sprintrallycupen körs hos Toarps MK i Borås, den 14:e juni körs Borås Bil Rallysprint, 15km special med två sträckor dubbelt.

Borås Bil Rallysprint med fyra sträckor, handlar om fina västgötavägar. Det är två sträckor med dryga 7km grusvägar av blandad karaktär,...

Publicerad: 2025-05-09 20:16


Nära 200 till Badhotelletrallyt, klubben beskriver sträckorna.
© emotorsport.se- Anmälan stängde med strax under 200 ekipage i listan men vi ger fler chansen att var med i Badhotelletrallyt, därför håller vi efteranmälan öppen till och med måndag klockan 18, hälsar organisationsgänget i Team Skogsåkarna.

HQ/Start presenteras av Globally Emballage, Erntec, Evexxum, Li...

Publicerad: 2025-05-09 20:01


Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
© emotorsport.seGötenerundan med närmare 100 åkare som ger sig ut på två sträckor som körs dubbelt, det tävlas i Mega Rally Cup över de 36km special som väntar. Resultaten kan följas under dagen.

Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, även där 36km special men då tre SP som körs tre g...

Publicerad: 2025-05-09 19:56


Rally Hungary igång - ekipagen genom ss1 - Grahn tvåa i Rally3 och Carlberg JEM trea.
© @World / Red Bull Content Pool.Rally Hungary inleddes med träning, kval och shakedown, där toppade Roope Korhonen tätt följd av Andrea Mabellini. En stark start av Isak Reiersen och Stefan Gustafsson som klockade femte tid i kvalet ett par sekunder bakom snabbaste.

Reiersen fyra sekunder från ledaren efter ss1.
Under k...

Publicerad: 2025-05-09 19:52


Tidigare nyheter:
Stopp för Hallberg på ss2 i Targa Florio.
WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
Spänning utlovas i Götenerundan.
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.