|
 Ramona laddar med notträning. PRESSRELEASE
• Ramona Karlsson har fått ordning på bilen
• Hon har tränat noter med Gunnar Barth
• Siktar på topplacering i East Sweden Rally
Säsongen i Mitsubishi-cupen har så här långt varit blandad för Ramona Karlsson och hennes co-driver Miriam Walfridsson. Till nästa deltävling i Linköping är det tekniska bekymret löst, och en topplacering är målet.
Antingen har de presterat topptider med sin Evo X, eller också har diffen krånglat. När de nyligen körde en lokal tävling i Trollhättan upptäckte de redan på transporten ut till första sträckan att difftrycket sjönk.
- Vi har flera gånger råkat ut för liknande problem och det är nästan pinsamt. Men nu har våra duktiga mekaniker upptäckt att det var en ventil i diffpumpen som gått sönder, säger Ramona.
Därmed ska det problemet vara ur världen.
- Det hoppas jag verkligen! För det är viktigt för oss att få till ett par topplaceringar som avslutning i Mitsubishi-cupen.
Inom en snar framtid hägrar nämligen ett par utlandsstarter för Ramona och Miriam, först i Polen och sedan i Tyskland - förutom de avslutande deltävlingarna i SM och i Mitsubishi Ralliart Challenge.
- Jag skulle gärna se att det fanns fler, liknande cuper som den Mitsubishi Sverige stödjer. Den är väldigt bra arrangerad och det finns prispengar för oss att kämpa om.
I veckan har Ramona och Miriam tränat noter i Värmlandsskogarna. Tillsammans med den professionelle notskrivaren Gunnar Barth har de kört gamla specialsträckor som han redan har noter till, men ändå skrivit egna. Så har de kört samma väg igen, korrigerat och jämfört med Barths noter.
- I början körde han bilen, sedan har han suttit i passagerarstolen innan han flyttade till baksätet. De här dagarna har varit mycket lärorika, för jag har vägminne som en höna och måste lyssna till hundra procent på noterna, säger Ramona.
- Nu känner vi oss väl förberedda och grabbarna ska få sig en match i Linköping!
East Sweden Rally i Linköping är den femte av sex i årets Mitsubishi Ralliart Challenge Sweden och körs den 16-17 september.
2011 års Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden sponsras av: Mitsubishi Motors Sweden, Pirelli däck, Sunoco bränslen, Öhlins stötdämpare, Speedline Corse PPE fälgar, Endless bromsbelägg, Drenth växellådor, PIAA extraljus, Sparco racekläder, MPart, RPM Promotions, Hörby Bil, och Raceconsulting resultatgivning.
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2011-09-15 17:02
|
|
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
Lördagen skulla ta Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, 92km stod på spel fördelat över fyra sträckor dubbelt - avslutning med powerstage över Ölme-sträckan skulle runda av den Svenska ERC-deltävlingen.
En fjärde och sista omgång av foto från ERC-deltävlingen, nu med bilder från fyra av l...Publicerad: 2025-06-02 21:22
Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
I ERC-serien tävlas det också i ett däckmästerskap - fyra tillverkare har registrerat sig för deltagande och poängen delas utefter slutställningen där de två bäst placerade ekipagen av varje fabrikat poängbedöms.
I Bauhaus Royal Rally of Scandinavia sågs tre av tillverkarna topp tre - vinnaren Ey...Publicerad: 2025-06-02 20:24
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.
Efter torsdagens inledning med en kortare publiksträcka av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stod fredagen med totalt åtta specialsträckor. Kända sträcknamn där avslutningen för dagen var Colins där publiken samlades för att se rallybilarna flyga ut över det berömda krönet.
En dags om körde i hö...Publicerad: 2025-06-01 22:37
Läget i Rally SM tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia var årets tredje deltävling i årets Rally SM, efter vintern i Boden och våren i Älmhult var det dags för sommarrally i Värmland. Ihop med EM-deltävlingen gick SM-åkarna sin tredje rond, de gick bakom EM-fältet med nio sträckor under dagarna tre.
I Internationell...Publicerad: 2025-06-01 22:32
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - torsdag.
Torsdagen med Bauhaus Royal Rally of Scandinavia innehöll för ERC-delen träning, kval och shakedown på en klassisk vägsträcka mellan Frykensbaden och Nilsby där de tävlande fick känna på vad som väntade när rallyt skulle starta.
Fram mot kvällen startade rallyt officiellt nere på stora torget i K...Publicerad: 2025-06-01 20:55
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - onsdag.
I onsdag startade Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, de ERC-tävlande rekognoserade under förmiddagen, samtidigt byggde teamen upp servicetälten, gjorde de sista justeringarna på bilarna innan de gick till besiktning.
På kvällen möttes ett gäng svenska och norska åkare på Bauhaus för ett event f...Publicerad: 2025-06-01 15:14
Framgångar för Drive VXO i Royal Rally of Scandinavia – pallplats för Åkesson/Ingvarsson.
Det Växjöbaserade rallyteamet DRIVE VXO skördade nya framgångar i den tredje deltävlingen av Rally-SM som avgjordes i helgen. Tävlingen, Royal Rally of Scandinavia, kördes parallellt med rally-EM och utspelade sig på klassiska VM-vägar i Värmland med start och mål i Karlstad.
Teamet baserat i Väx...Publicerad: 2025-06-01 12:38
ERC-tabeller efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Korhonen toppar!
Poängen fördelade i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, vinnande Eyvind Brynildsen tar klivet in som sjua i ERC-tabellen med sin seger och en bonuspoäng för femte tid på avslutande sträckan. Upp som ledare går finske rallytvåan Roope Korhonen som tar topp i tabellen med 60 inkörda poäng på två start...Publicerad: 2025-06-01 11:41
Florin 4wd vinnare, Johansson toppade 2wd i Majsprinten.
Inte bara EM och SM, Eskilstuna MK körde Majsprinten under lördagen ingående i Eskilstuna Sprintcup - tävling på egna motorområdet med tre åk på den 2km långa sträckan. Arrangörsklubbens Pontus Florin i Mitsubishi tog hand om segern 2,8 sekunder före David Dannevall, vidare Anton Malm inom 3,7 sekun...Publicerad: 2025-06-01 10:51
Mille Johansson sexa i Royal Rally of Scandinavia efter stark avslutning.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm tog sin bästa placering hittills i FIA European Rally Championship när han tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika slutade sexa i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia – det svenska EM-rallyt med bas i Karlstad.
Efter att ha vunni...Publicerad: 2025-06-01 10:03
|
| |