|
 Startfältet klart till East Sweden Rally. PRESSRELEASE
Det blev tillslut 88 st ekipage anmälda till East Sweden Rally den femte deltävlingen i årets Rally-SM som avgörs den 16 – 17 september i Linköping. Tävlingen har tre huvudklasser där Rally-SM är den största med 63 deltagare. De övriga klasserna är Östgötaklassen och Europaklassen.
Alla klassledare i Rally-SM finns på startlinjen och även de tidigare segrarna i deltävlingarna i Rally-SM. Mats Jonsson, Forshaga, har vunnit två tävlingar. Årets första deltävling i Värmland och den senaste i Hässleholm. Pontus Tideman, Charlottenberg, vann vintertävlingen i Fäviken. I South Swedish Rally vann Jimmy Joge, Tjällmo, efter en dramatisk sekundstrid med Pontus Tideman.
Det finns många Östgötar som har stora chanser i tävlingen. Förutom nämnda Jimmy Joge hittar vi i samma klass otrimmat 4-WD Pelle Sääv, Linköping, med en Skoda Fabia Super 2000 som också har stora möjligheter att placera sig i toppen. De övriga Östgötarna i den klassen är Johan Eklöf, Linköping, och Niklas Hjerpe, Norrköping.
I klassen trimmat 4-WD kom det en sen anmälan från Jari Saarinen, Mantorp. Saarinen som de senaste åren tävlat lite sporadiskt har nu hyrt en Ford Focus WRC -02 från Finland. Saarinen har även han segerchans trots det sporadiska tävlandet. En annan östgöte som förra året vann en deltävling i Rally-SM är Jonas Wigren, Valdemarsvik. Wigren har haft en minst sagt motig säsong i Rally-SM i år med både avåkning och motorras. Wigren vill nog mer än gärna ha revansch i East Sweden Rally. Övriga Östgötar i klassen är Hans Flodin från Motala, samt Peter Appelskog och Joakim Längberg båda från Linköping.
I trimmat 2-WD får Henrik Gustavsson, Östgöta BF, försvara de Östgötska färgerna. Även Robert Almevik, Linköping, är ensam Östgöte i klassen otrimmat 2-WD
Det finns även en hel del kartläsare från Östergötland som lotsar förare från andra län. Bäst chans av dessa har Toni Sundqvist, Motala, och Henrik Appelskog, Linköping, som bägge har sina förare i klassen trimmat 2-WD. Här är Sundqvist med sin förare Leif Peterson, Göteborg, regerande Svenska Mästare.
» Pressrelease från East Sweden Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2011-09-06 15:22
|
|
30-talet bilar i listan för Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, Carlberg med Svensk flagg.
Nästa helg körs Kanadensiska Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs från Quebec, lördag kväll startar rallyt som löper någon timma in på söndagsdygnet med sju sträckor om 13 mil. Omstart vid 16-tiden på söndag eftermiddag Svensk tid för att i snabb följd avverkar sju sträckor på 77km och ta mål...Publicerad: 2025-06-19 22:09
Där och då säljs program för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten 2025!
Midnattssolsrallyt och Slottssprinten närmar sig med stormsteg, anmälan är stängd och startfältet gallras. Samtidigt presenterar arrangören de första butiker som kommer sälja program till rallyfesten i de Sörmländska skogarna den 11-12:e juli.
Det officiella rallyprogrammet kostar 160kr och betal...Publicerad: 2025-06-19 21:50
Tobias Johansson först ut för Rally Magic i Höljes.
Prestigefyllda rallysprintar i Värmland duggar tätt i juli, fredagen den 4:e kör Rally Magic. Det är Finnskoga MK som inför rallycross VM värmer upp publiken med bland annat en rallysprint.
Förra året var första året, då bjöd sprinten på underhållning för publiken och året väntas inte bli något u...Publicerad: 2025-06-19 05:40
Midsommar i Van der Spek Vechtdalrally, Andervang i startfältet.
Till helgen Holländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally, rallyt utgår från Hardenberg och körs över 15 mil på grus och asfalt. Rallyt inleds vid 10-tiden med fyra sträckor dubbelt på lördagen, tre av sträckorna körs sedan en tredje gång innan målgång vid 19-tiden.
Närmare 60-tal bilar i listan för...Publicerad: 2025-06-18 22:15
Fullspäckad rallysprint under Hästkraftshelgen i Årjäng - första namnen släppta.
Hästkraftshelgen i Årjäng innebär rallysprint i sommarväder, en prestigefylld sådan med ett stjärnspäckat startfält som gör upp om prispengarna. Rallysprinten körs under fredagen, den går uppför Marknadsbacken, den i år förlängda och förbättrade sträckan på asfalt och grus med målgång vid Folkets Pa...Publicerad: 2025-06-18 21:58
Kristian och Fredrik totalsegrade i Borås Bil Rallysprinten
Det blev 2WD som tog totalsegern i andra deltävlingen i SSRC med Kristian Johansson och Fredrik Livh i sin VW Golf. På nästan hemmavägar tog Kristian taktpinnen redan efter första rundan och var snabbast när service väntade. Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg i 4WD jagade bakom men fick se sig be...Publicerad: 2025-06-18 21:45
Calle Carlberg vinner känslosamt Rally Polen och stärker EM-ledningen.
Svenske rallyföraren Calle Carlberg säkrade under helgen en känslosam seger i Orlen Rally Polen, den tredje deltävlingen i FIA Junior European Rally Championship (JERC).
Segern, som var Carlbergs andra för säsongen, ger honom ett massivt grepp om mästerskapsledningen, trots att halva säsongen åt...Publicerad: 2025-06-18 19:39
Fint och händelserikt rally då SverigeSerien besökte Rasbo. Rasbo snett utanför Uppsala platsen för drabbning nummer två i årets SverigeSerie. Rallyt blev som förutspått tufft och händelserikt. Tim Palmqvist fick stiga högst upp på prispallen i elitklassen A/B. Krister Olsson fick göra det för första gången i C Cup. Och i bland juniorerna var det inget snack...Publicerad: 2025-06-18 18:33
Michelin toppar ERC-seriens däckmästerskap.
Michelin håller greppet om däckmästerskapet i ERC-serien, fyra tillverkare är registrerade och Michelin startade bäst i Spanien och har hållit tempot uppe - toppar när EM serien nått halvtid.
19 poäng bakom ses Pirelli som har MRF allt närmare, efter en stark helg i Polen är MRF bara tre poäng b...Publicerad: 2025-06-17 22:05
Rallydebut för Mikaela Åhlin-Kottulinsky i Slottssprinten, snart stänger anmälan för rallyt.
Imorgon kväll stänger anmälan till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten, för Midnattssolsrallyts två dagar finns det 120 plaster till förfogande för rallyklasserna och 25 platser för Regularity. För regularity ser det lugnt ut, de håller 25 platser i listan. För historiskt ser det ut att bli gallri...Publicerad: 2025-06-17 21:37
|
| |
|
|
|