NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Mitsubishi-serien startar sin fjärde säsong i Sverige.
PRESSRELEASE

* Flest antal startande någonsin.
* Samtliga sex deltävlingar körs med Rally-SM.
* Ökat stöd till cupen från Mitsubishi Motors.

Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden är tillbaka för sin fjärde säsong i Sverige. Cupen är den enda märkesserien med hög profil för Lancer Evolutions-bilar i Grupp N, och med ökat stöd från Mitsubishi Motors - och med fler deltagare än någonsin - ser det ut att bli den bästa säsongen hittills!

Efter tio år i England och tre i Irland finns Evolution Challenge från 2011 bara kvar i Sverige. De andra har lagts ner. Därför blir det full fokus på detta enda mästerskap.

”Med det fantastiska gensvar vi får från de tävlande är vi glada över att kunna fortsätta med den svenska serien som nu går in på sin fjärde säsong”, säger seriens koordinator Simon Slade. ”Det är också glädjande att Mitsubishi Motors Sverige är angelägna om att engagera sig mer i år, för det i kombination med större konkurrens gör att vi har ett bra år framför oss.”

”Mitsubishi har under de senaste åren sett på Rallysporten något avvaktande, detta mest beroende på den aktuella världskonjunkturen. Men efter att vi nu sett hur, i synnerhet den Svenska, ekonomin återhämtat sig samtidigt som Mitsubishi ökar sin försäljning i Sverige med dubbelt så mycket som den övriga branschen, så känns det rätt att återigen vårda vårt arv av fyrhjulsdrivna bilar och segrar i Rallysammanhang.” Säger Niclas Larsered, Marknadschef på Mitsubishi Motors Sverige. Larsered forstätter: - ”Vi hittar ju faktiskt komponenter från våra Evolution-modeller i allt från antisladdsystem i Colt till drivkomponenter i fyrhjulsdriften i nya ASX. I tävlingsbilarna är dessa komponenter en avgörande faktor för att prestera, men till vardags förbättrar de säkerheten på väg till jobbet eller dagis. Inte minst så hittar vi ytterligheter av låg friktion eller rullmotstånd i tekniken som nu används i vår nya elbil i-MiEV. Effektivt tillvaratagande av kraft och naturresurser. Därför är det med stolthet jag nu ser så många Mitsubishi Evolution på startlinjen till årets Svenska Mästerskap och Rally Sweden i synnerhet.”

I Evolution Challenge 2011 finns samma sex deltävlingar som ingår i Rally-SM. Premiären är den mest prestigefyllda tävlingen av dem alla: Rally Sweden kommande helg. Tävlingen är också först ut i World Rally Championship, där de internationella ekipagen kör tre dagar. De som kör Rally-SM har målgång på lördag, och merparten av de tävlande i Evolution Challenge återfinns i den delen.

WRC-bilarna startar på torsdag kväll med en superspecial på travbanan i Karlstad. Därefter väntar 21 fartsträckor innan målgång söndag eftermiddag. Rally-SM och Evolution Challenge startar från serviceplatsen i Hagfors på fredag morgon, och har sedan totalt 8 sträckor att köra där den sista är superspecialen i Karlstad.

Jocke Nyman, 2009 års mästare i Evolution Challenge, kommer till start, liksom regerande mästaren Jimmy Joge. Båda kör nya Evolution X. Andra toppförare är Patrik Johansson, Markus Hällbo, Hans-Erik Weng, Anders Jonasson, Ramona Karlsson och Joachim Carlström.

Välkommen till start är också regerande mästaren i STCC, Swedish Touring Car Championship, Richard Göransson. Även om han får anses orutinerad i rally, så har hans start redan gett mycket uppmärksamhet åt tävlingen och Mitsubishi-serien.

Andra förare som har lovat att göra sin första start i Evolution Challenge det här veckoslutet är Kristian Johansson, Cemoni Ohlsson, Johan Rudengren, Niklas Hägg, Daniel Johansson och Jan-Erik Folkesson.

”Vi hoppas faktiskt få ytterligare några startande i serien när bilarna når startrampen”, säger koordinator Simon Slade.

Även i år får vinnande ekipage i respektive deltävling en prissumma, liksom i slutet av säsongen. Mästaren får sedan hjälp med sin satsning inför 2012 Evolution Challenge.

2011-års Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden sponsras av: Mitusubishi Motors Sweden, Pirelli däck, Sunoco bränslen, Öhlins stötdämpare, Speedline Corse PPE fälgar, Endless bromsbelägg, Drenth Gearboxes, PIAA extraljus, Sparco racekläder, MPart, RPM Promotions och Raceconsulting rally resultservice.

2011 Kalender
10-12 februari - Swedish Rally - Karlstad (snö)
11-12 mars - Fäviken Winter Rally - Åre (snö)
2-5 juni - South Swedish Rally - Ljungby (grus)
12-13 augusti - Snapphanerallyt - Hässleholm (grus)
15-17 september - East Swedish Rally - Linköping (grus)
7-8 oktober - KMK Trofén (SM) - Katrineholm (grus)


» Pressrelease från Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2011-02-08 15:47






Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.seLördagen skulla ta Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, 92km stod på spel fördelat över fyra sträckor dubbelt - avslutning med powerstage över Ölme-sträckan skulle runda av den Svenska ERC-deltävlingen.

En fjärde och sista omgång av foto från ERC-deltävlingen, nu med bilder från fyra av l...

Publicerad: 2025-06-02 21:22


Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
© emotorsport.seI ERC-serien tävlas det också i ett däckmästerskap - fyra tillverkare har registrerat sig för deltagande och poängen delas utefter slutställningen där de två bäst placerade ekipagen av varje fabrikat poängbedöms.

I Bauhaus Royal Rally of Scandinavia sågs tre av tillverkarna topp tre - vinnaren Ey...

Publicerad: 2025-06-02 20:24


Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.
© emotorsport.seEfter torsdagens inledning med en kortare publiksträcka av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia stod fredagen med totalt åtta specialsträckor. Kända sträcknamn där avslutningen för dagen var Colins där publiken samlades för att se rallybilarna flyga ut över det berömda krönet.

En dags om körde i hö...

Publicerad: 2025-06-01 22:37


Läget i Rally SM tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.seBauhaus Royal Rally of Scandinavia var årets tredje deltävling i årets Rally SM, efter vintern i Boden och våren i Älmhult var det dags för sommarrally i Värmland. Ihop med EM-deltävlingen gick SM-åkarna sin tredje rond, de gick bakom EM-fältet med nio sträckor under dagarna tre.

I Internationell...

Publicerad: 2025-06-01 22:32


Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - torsdag.
© emotorsport.seTorsdagen med Bauhaus Royal Rally of Scandinavia innehöll för ERC-delen träning, kval och shakedown på en klassisk vägsträcka mellan Frykensbaden och Nilsby där de tävlande fick känna på vad som väntade när rallyt skulle starta.

Fram mot kvällen startade rallyt officiellt nere på stora torget i K...

Publicerad: 2025-06-01 20:55


Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - onsdag.
© emotorsport.seI onsdag startade Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, de ERC-tävlande rekognoserade under förmiddagen, samtidigt byggde teamen upp servicetälten, gjorde de sista justeringarna på bilarna innan de gick till besiktning.

På kvällen möttes ett gäng svenska och norska åkare på Bauhaus för ett event f...

Publicerad: 2025-06-01 15:14


Framgångar för Drive VXO i Royal Rally of Scandinavia – pallplats för Åkesson/Ingvarsson.
© Chris Andersson.Det Växjöbaserade rallyteamet DRIVE VXO skördade nya framgångar i den tredje deltävlingen av Rally-SM som avgjordes i helgen. Tävlingen, Royal Rally of Scandinavia, kördes parallellt med rally-EM och utspelade sig på klassiska VM-vägar i Värmland med start och mål i Karlstad.

Teamet baserat i Väx...

Publicerad: 2025-06-01 12:38


ERC-tabeller efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Korhonen toppar!
© emotorsport.sePoängen fördelade i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, vinnande Eyvind Brynildsen tar klivet in som sjua i ERC-tabellen med sin seger och en bonuspoäng för femte tid på avslutande sträckan. Upp som ledare går finske rallytvåan Roope Korhonen som tar topp i tabellen med 60 inkörda poäng på två start...

Publicerad: 2025-06-01 11:41


Florin 4wd vinnare, Johansson toppade 2wd i Majsprinten.
© emotorsport.seInte bara EM och SM, Eskilstuna MK körde Majsprinten under lördagen ingående i Eskilstuna Sprintcup - tävling på egna motorområdet med tre åk på den 2km långa sträckan. Arrangörsklubbens Pontus Florin i Mitsubishi tog hand om segern 2,8 sekunder före David Dannevall, vidare Anton Malm inom 3,7 sekun...

Publicerad: 2025-06-01 10:51


Mille Johansson sexa i Royal Rally of Scandinavia efter stark avslutning.
© emotorsport.se20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm tog sin bästa placering hittills i FIA European Rally Championship när han tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika slutade sexa i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia – det svenska EM-rallyt med bas i Karlstad.

Efter att ha vunni...

Publicerad: 2025-06-01 10:03


Tidigare nyheter:
Framgångar för Drive VXO i Royal Rally of Scandinavia – pallplats för Åkesson/Ingvarsson.
ERC-tabeller efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Korhonen toppar!
Florin 4wd vinnare, Johansson toppade 2wd i Majsprinten.
Mille Johansson sexa i Royal Rally of Scandinavia efter stark avslutning.
Eyvind Brynildsen ny kung i Värmland - vann Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025.
Händelserik avslutning i Rally-SM´s Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Hallberg & Stigh trea i Italienska mästerskapets Rally Due Valli.
Patrik Flodin och Göran Bergsten återtar SM-ledningen efter seger i Royal Rally of Scandinavia.
Rådström tar segern i SM-deltävlingen, Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Brynildsen, Korhonen & Reiersen på pallen - Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i mål.
Brynildsen vinner Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025!
Dags för avslut, Royal Forest och Ölme tar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål,
69 ekipage till WRC Acropolis Rally Greece - Solberg, Andersson och Mille i VM-klasser.
Tidig morgon, Ängebäckstorp och Bjurerud i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Brynildsen toppar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen jagar.
Rådström, Karlström, Flodin och Olofsson i SM ledning efter fredagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Gårdsjö och Colins avslutar lördagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Majsprinten på Ekebybanan på lördag.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Grönlund och Värmskog först ut på morgonen.
Rådström snabbast av alla när SM-delen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia inledde.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally Poland 13-15/06


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Rally Italia Sardegna 05-08/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, torsdag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.