|
 Kompanjoner blir konkurrenter. PRESSRELEASE
Patrik Sandell och Emil Axelsson har kamperat ihop som förare och kartläsare i många rallyn. Men i helgen parkerar de Skodan de normalt tävlar i och hoppar upp på varsin Trek 6300-cykel. Det är dags för CykelVasan, och nu tävlar de mot varandra.
CykelVasan följer i stort samma väg som det vanliga Vasaloppet. Tävlingen som körs för andra året har redan över 4000 anmälda. Arrangörerna räknar med att cykelloppet inom några år kommer att attrahera lika många deltagare som skidloppet.
För Patrik Sandell blir det en ny utmaning, även om han inte är någon riktig nybörjare.
- Jag cyklar rätt mycket som träning hemma och just mountainbike är en rätt optimal sommarträning för mig som rallyåkare. Till skillnad från landsvägscykel så måste du tänka hela tiden. Du måste ha huvudet med, hålla koll på skiftande underlag och vad som kommer att hända längre fram hela tiden, precis som i rally, säger Patrik Sandell.
Varken Patrik eller Emil har satt upp något konkret mål när det gäller tid eller placering. Men är man tävlingsmänniska så är man:
- Jag vågar inte ens spekulera i hur jag står mig mot övriga deltagare, men jag ska försöka göra ett en bra prestation och ska i alla fall slå Emil rejält hade jag tänkt mig, säger Patrik.
Emil Axelsson svarar:
- Egentligen tror jag inte att jag har någon större chans att slå Patrik, även om det vore extremt kul. Det får väl bli om han får en punka eller något. Och då kommer jag få höra det som ursäkt resten av livet, skrattar Emil.
» Pressrelease från Patrik Sandell, www.patriksandell.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2010-08-13 20:34
|
|
Där och då säljs program för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten 2025!
Midnattssolsrallyt och Slottssprinten närmar sig med stormsteg, anmälan är stängd och startfältet gallras. Samtidigt presenterar arrangören de första butiker som kommer sälja program till rallyfesten i de Sörmländska skogarna den 11-12:e juli.
Det officiella rallyprogrammet kostar 160kr och betal...Publicerad: 2025-06-19 21:50
Tobias Johansson först ut för Rally Magic i Höljes.
Prestigefyllda rallysprintar i Värmland duggar tätt i juli, fredagen den 4:e kör Rally Magic. Det är Finnskoga MK som inför rallycross VM värmer upp publiken med bland annat en rallysprint.
Förra året var första året, då bjöd sprinten på underhållning för publiken och året väntas inte bli något u...Publicerad: 2025-06-19 05:40
Midsommar i Van der Spek Vechtdalrally, Andervang i startfältet.
Till helgen Holländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally, rallyt utgår från Hardenberg och körs över 15 mil på grus och asfalt. Rallyt inleds vid 10-tiden med fyra sträckor dubbelt på lördagen, tre av sträckorna körs sedan en tredje gång innan målgång vid 19-tiden.
Närmare 60-tal bilar i listan för...Publicerad: 2025-06-18 22:15
Fullspäckad rallysprint under Hästkraftshelgen i Årjäng - första namnen släppta.
Hästkraftshelgen i Årjäng innebär rallysprint i sommarväder, en prestigefylld sådan med ett stjärnspäckat startfält som gör upp om prispengarna. Rallysprinten körs under fredagen, den går uppför Marknadsbacken, den i år förlängda och förbättrade sträckan på asfalt och grus med målgång vid Folkets Pa...Publicerad: 2025-06-18 21:58
Kristian och Fredrik totalsegrade i Borås Bil Rallysprinten
Det blev 2WD som tog totalsegern i andra deltävlingen i SSRC med Kristian Johansson och Fredrik Livh i sin VW Golf. På nästan hemmavägar tog Kristian taktpinnen redan efter första rundan och var snabbast när service väntade. Tobias Pettersson och Hilmer Lindberg i 4WD jagade bakom men fick se sig be...Publicerad: 2025-06-18 21:45
Calle Carlberg vinner känslosamt Rally Polen och stärker EM-ledningen.
Svenske rallyföraren Calle Carlberg säkrade under helgen en känslosam seger i Orlen Rally Polen, den tredje deltävlingen i FIA Junior European Rally Championship (JERC).
Segern, som var Carlbergs andra för säsongen, ger honom ett massivt grepp om mästerskapsledningen, trots att halva säsongen åt...Publicerad: 2025-06-18 19:39
Fint och händelserikt rally då SverigeSerien besökte Rasbo. Rasbo snett utanför Uppsala platsen för drabbning nummer två i årets SverigeSerie. Rallyt blev som förutspått tufft och händelserikt. Tim Palmqvist fick stiga högst upp på prispallen i elitklassen A/B. Krister Olsson fick göra det för första gången i C Cup. Och i bland juniorerna var det inget snack...Publicerad: 2025-06-18 18:33
Michelin toppar ERC-seriens däckmästerskap.
Michelin håller greppet om däckmästerskapet i ERC-serien, fyra tillverkare är registrerade och Michelin startade bäst i Spanien och har hållit tempot uppe - toppar när EM serien nått halvtid.
19 poäng bakom ses Pirelli som har MRF allt närmare, efter en stark helg i Polen är MRF bara tre poäng b...Publicerad: 2025-06-17 22:05
Rallydebut för Mikaela Åhlin-Kottulinsky i Slottssprinten, snart stänger anmälan för rallyt.
Imorgon kväll stänger anmälan till Midnattssolsrallyt och Slottssprinten, för Midnattssolsrallyts två dagar finns det 120 plaster till förfogande för rallyklasserna och 25 platser för Regularity. För regularity ser det lugnt ut, de håller 25 platser i listan. För historiskt ser det ut att bli gallri...Publicerad: 2025-06-17 21:37
Jakobsson snabbast i Back SM - familjen tog framskjutna placeringar i Ljusdal.
I helgen avgjordes tredje och fjärde deltävlingen i Back SM, nu hos Ljusdals MS på klubbens motorområde, det handlar om ett träningsåk som följs av två tävlingsåk - enskilt bästa åk gäller för slutresultat.
För lördagens race toppade Hannah Jakobsson 4wd klassen närmare sekunden före teamkompisen...Publicerad: 2025-06-16 20:45
|
| |
|
|
|