NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Klart för tävling i Umeå, sträckorna får tillstånd.
Tillstånden klara, grönt ljus för Rally Sweden.
PRESSRELEASE

VM-tävlingen Rally Sweden körs över 300 kilometer specialsträckor, berör över 250 markägare och flertalet samebyar.
Idag gav Länsstyrelsen i Umeå klartecken för rallyt. Arbetet med sträckorna för året har i många fall luftats i offentliga kanaler och sociala medier där det dessvärre stundtals varit en oanständig ton. Ett klimat som Rally Sweden tar avstånd ifrån.
De motbjudande uttalade som förts fram och de påhopp som skrivits gör mig verkligen ledsen. Det är inget som Rally Sweden står bakom. Att ha en dialog och förhandling där båda parter få framföra sina argument är en sak. Men att sitta och trolla bakom tangenterna och hoppa på folk är inte acceptabelt, säger Anna Nordkvist, vd Rally Sweden.

Lägg ner näthatet.
Såväl den internationella som den nationella bilsporten arbetar hårt mot näthat i olika projekt för att stävja det klimat som ofta framträder på Internets sociala forum.
Det är bara att lägga ner. Det finns ingen som vinner något på att slänga ur sig saker på det sättet. Allt som oftast ser jag att det hänvisas till någon redan felaktig källa och då bygger bara hatet vidare. Vårt mål är att Rally Sweden ska vara en upplevelse för alla, alla som älskar rally, men även för de som bara tycker det är skoj med ett fränt event som kommer till Umeå, säger Anna Nordkvist.

Värna om kulturen, djuren och klimatet.
Dagarna 13-16 februari körs årets Rally Sweden. Det blir fjärde gången som VM-deltävlingen arrangeras i regionen med Umeå som centralort.
Rally Sweden gästar Umeå och regionen ungefär en vecka per år med fyra rena tävlingsdagar och under den veckan vill vi samarbeta med markägare och renskötare för att allt ska fungera på bästa sätt under tävlingen, men även innan rallyt i all planering och efter tävlingen kring återställande av vägar och annat, annars fungerar det inte, men framförallt måste vi vara accepterade av de vi får låna marken av, säger Erik Åström, Event Director för Rally Sweden.

Ta hänsyn till djurlivet.
Rally Sweden är ett av Sveriges största återkommande idrottsevent. En tävling som har en stor publikskara, både inne på eventarenan Red Barn och ute i skogen längs med sträckorna.
Rally är fantastiskt att se ute i skogen längs med tävlingssträckorna. Men det är också viktigt att man som publik vet att man är gäst i naturen. Därför är det viktigt att inte stressa eventuella djur som man ser och naturligtvis inte förstöra och skräpa ner. Jag ber verkligen alla att visa respekt, säger Erik Åström och fortsätter.
Jag hoppas att vi nu kan fokusera framåt på det som väntar och att det här vädret håller i sig. Det borgar för väldigt bra förutsättningar för Rally Sweden 2025.

Hitta Startlistor, TV & Radio tablå, Resultat, Nyheter, Rallyväder och Officiella Anslagstavlan, m.m. på vår specialsite om Rally Sweden:



» Pressrelease från Svenska Rallyt AB.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Targa Florio:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2025-01-23 20:17






Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
© Torbjörn Carlberg.Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.

Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...

Publicerad: 2025-05-08 18:56


Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.

36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...

Publicerad: 2025-05-07 22:17


Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
© emotorsport.seRally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...

Publicerad: 2025-05-07 22:14


Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
© emotorsport.seDen 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.

Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...

Publicerad: 2025-05-07 22:11


Spänning utlovas i Götenerundan.
© emotorsport.seÅrets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.

I klassen Trimmat 2WD har några intres...

Publicerad: 2025-05-06 20:35


Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
© emotorsport.sePå fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...

Publicerad: 2025-05-06 20:28


Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
© emotorsport.seTill helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.

Svenskt i startfält...

Publicerad: 2025-05-06 20:19


Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
© emotorsport.seMK Tierp med Rally Uppland är nästa deltävling för Svenska RallyCupen, rallyt körs den 24:e maj och anmälan stänger vid midnatt på söndag. Just nu 139 anmälda till rallyt men det finns gott om plats för fler på Tiern Arena.

Det väntas 57km special fördelat på sex sträckor, noterna produceras av J...

Publicerad: 2025-05-06 20:16


Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
© Calle Carlberg Motorsport.Idag tisdag åker Calle Carlberg och co-driver Jørgen Eriksen till Budapest för att göra sig redo för deltävling två i Junior-EM 2025. Under onsdagen kommer man köra ett test för att prova ut de sista detaljerna på bilen.

Carlberg gjorde förra året EM-debut i Ungern och fick på en andraplats bryta...

Publicerad: 2025-05-06 18:00


Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
© MS Munaretto.Katrineholmsföraren Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika fortsätter sin satsning i det Italienska Grusmästerskapet tillsammans med italienska MS Munaretto. I helgens Rally Adriatico tog de sin Škoda Fabia RS Rally2 på Hankook-däck till en sjätteplats totalt och en andraplats i ...

Publicerad: 2025-05-06 14:42


Tidigare nyheter:
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
Foto från Silverratten, del 1 från fredagens och lördagens första sträckor.
Karlsson snabbast till mål i Silverratten Legends.
Florin körde hem Eskilstunas Värmesprint.
Silverrattens SM vinnare i 2wd, Berg och Olofsson.
Följ Mille i Italienska Rally Adriatico.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.