|
 Victor Henriksson summerar rallyåret 2008. PRESSRELEASE
Det har varit ett bra år, trots att det känns som om man snubblade på mållinjen. Det viktigaste är att jag har visat ett flertal gånger att jag har farten för att vara snabbast, börjar Victor med när han ska summera tävlingssäsongen 2008.
Vintersäsong och vintersäsong, det blev det aldrig på riktigt samtidigt som vi hade några tekniska bekymmer. Men det blev bra mycket bättre när grussäsongen började vilket är mitt favoritunderlag. Även om det nu blev en kullerbytta i SSR så hade vi bra fart i bilen. Det blev en del plåtarbeten men tack och lov så får jag hjälp av en riktigt bra plåtis så stort tack till dig Jouni Tulevall. Tack och lov så var det den enda gången vi behövde rikta bilen i år. Bara två veckor efter SSR var det dags med Karlskrona-pokalen. Det var en himla skön känsla att efter två veckors mekande i garaget vara tillbaka i förarstolen och få vinna. Så ett stort tack vill jag ge till mina mekaniker också som gjorde ett jättejobb.
Segern i Karlskrona kändes helt underbar och vi var även snabbaste 2-hjulsdrivna bil totalt och lyckades med en sensationell åttonde-plats totalt, så det var skoj att ha även trimmat två-hjulsdrivet och den större delen av de fyrhjulsdrivna GrpN bakom oss.
Efter Karlskrona var det dags för Snapphane-rallyt som var en ersättningstävling istället för Kil, och där lyckades vi behålla den sköna känslan i bilen och vann igen för andra gången och var även här snabbaste 2-hjulsdrivna ekipage.
Sen var det ju bara en tävling kvar på en ganska så kort SM-säsong, och nu skulle guldet bärgas. Inför Bilam-Trofen så var vi poänglika med Gullstrand. Vi utgick ifrån att det skulle bli åka av från första sträckan så vi la upp ett ganska högt tempo från början. Och vi var snabbast direkt från start och slog värste konkurrenten med nästan 3 sekunder och planen var att öka tempot lite till. Efter fredagens sträckor så hade vi en rejäl ledning med drygt 15 sekunder. Lördagen började med en kort sprintsträcka men på första riktiga sträckan på lördagen grinade oturen illa då bilen tvärstannade ute på sträckan. Victor och Håkan lyckades till slut upptäcka felet och fixa det men hade då tyvärr tappat över 3 minuter ute på sträckan. Så nu gällde det bara att försöka minimera förlusten och lyckades med en stark uppkörning avancera till en femte plats, vilket skulle ha räckt till ett SM-guld. Uppe i toppen var det oerhört jämt då Patrik Johansson och Andreas Sjölander gick in på exakt samma tid. Nu skulle det visa sig att då båda slutade på samma tid så slog man ihop ettans och tvåans poäng och delade det på hälften vilket var till hjälp för Sjölander som vann nu SM med minsta marginal.
Så SM-guldet blev ett silver men Victor är ändå jättenöjd med året och SM silver i både GrpN3 och J-SM.
Victor har även blivit utvald till Årets Rally-Junior av tidningen Bilsport 2008, vilket är mycket hedrande. Dessutom vann Victor även ett Wild-card i Flexifuel-Cup och får åka igen till England på den internationella shoot-outen på M-Sport för att tävla om en plats på M-Sport.
Victor har fullt upp med att planera inför 2009 men det lär börja i Fiestan igen, en bil han vet hur den ska rattas.
» Pressrelease från Ford Fiesta Sport Trophy, www.topdriver.se.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
Patrik Flodin och Göran Bergsten såg ut att få lägga ett nytt SM-guld till sin meritlista - men på fjärde sträckan under SM-finalen South Swedish Rally tog det stopp efter en närkontakt med en sten.
– Jag körde in i en stor sten med bakaxeln så det var over and out för vår del, säger Patrik bedröv...Publicerad: 2025-09-13 14:23:16
Första infon, Rally Vetlanda närmar sig.
Den 4:e oktober går Rally Vetlanda, Vetlanda RRC som arrangör med 48,6km special fördelat på sex unika sträckor med start & mål på Ädelfors Folkhögskola i Holsbybrunn. Rallyt ingår i Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna ihop med RM för Historiska Rallybilar, just nu ett 40-tal ekip...Publicerad: 2025-09-13 11:56:51
Tjustknäppen 2026, fyra sträckor väntar de tävlande på nationaldagen.
Tjust MK har kommit tillbaka senaste åren med mindre tävlingar, till nästa år väntar Tjustknäppen som deltävling i Bilsport Rally Cup.
- Vi har tänkt att ha totalt 89km och 31km special om allt går som planerat, detta fördelat på fyra sträckor varav en går två gånger, berättar Christian Lars...Publicerad: 2025-09-13 10:37:33
Följ lördagens rallyn, bl.a. SSR, Addinolsprinten och Rally Chile.
En fullmatad rallylördag på flera håll, 50-talet SM åkare gör upp i South Swedish Rally där tävlingen avgörs över nio sträckor. Först ut efter en lång transport med en sträcka som bara går en gång, senare en loop på förmiddagen med fyra sträckor. Eftermiddagen och tidiga kvällen ägnas åt andra vända...Publicerad: 2025-09-13 05:53:44
Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp!
Efter att kvällens två första sträckor avverkats, samma som nyttjades under förmiddagen Svensk tid var Hyundai Motorsport på väg mot succé, de hade efter ss5 tre bilar i topp då Toyota slagit av på tempot i de tuffa förhållanden, sträckorna rejält uppkörda.
Tänak bröt från ledning.
Men ge...Publicerad: 2025-09-12 22:24:50
Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
Första tre sträckorna avverkade i Rally Chile Bio Bio, Elfyn Evans i topp då britten avancerade två placeringar genom ss3. Evans gick förbi både Ott Tänak och Kalle Rovanperä, finländaren tappade dryga minuten på en punktering från sin ledning.
0,5 sekund bakom Elfyn återfinns Tänak som har 9,1 s...Publicerad: 2025-09-12 16:06:05
Söndagsrally med YRC-Sprinten.
Söndagsrally med Vallentuna MK´s YRC-Sprinten, rallyspecial med en 3,5km lång sträcka som körs tre gånger - alla åk räknas ihop för de strax över 70 anmälda i bara sex klasser. Sprintarna på söndagar i Stockholmsområdet har åter börjat locka startande.
Störst med halva startfältet är Trimmat 2wd ...Publicerad: 2025-09-12 13:04:20
Strax dags för start i Rally Chile Bio Bio.
13:15 rullar första sträckan igång i Rally Chile Bio Bio, årets elfte WRC deltävling. Tabellen är topp fyra tätare än på många år inför uppgörelsen där Elfyn Evans, Kalle Rovanperä, Sebastien Ogier och Ott Tänak gör upp om medaljerna.
För Svensk del är uppgörelsen i WRC2 serien mest intressant, O...Publicerad: 2025-09-12 11:15:15
SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally.
South Swedish Rally final för Rally SM 2025, årets femte deltävling och öppet i klasserna om medaljerna. Rallyt körs med nio sträckor på 10 mil med allt under lördagen. Endast en kort shakedown under fredagens kväll efter att rallyt invigts i centrala Olofström.
Lång transport ger tidig morgon...Publicerad: 2025-09-12 08:47:27
50 åkare för Västras DM och VOC Sverigeserien i Noratrofen.
Nora MK kör Noratrofén ingående i Västras DM och VOC Sverigeserien. Trots svalt intresse kör klubben och de 48 exklusive föråkare har tre sträckor på 24km att avverka med noter av Patrik Barth.
Ungdomsrally först ut i listan med Eivind Walfridsson Dahl och Emil Salomonsson.
Sverigeserien för VOC...Publicerad: 2025-09-12 05:59:52
|
| |