NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Osmo Savikko.
© Osmo Savikko.
Stefan Jansson tog backrekordet med sin Hyundai.
Nytt rekord satt av Stefan Jansson, Rasbo MK.
PRESSRELEASE

Stefan Jansson, Rasbo MK satte nytt backrekord med tiden 37,91 på Öjeberget och den 890 meter långa stigningen med sin Hyundai WRC i Järvsöbacken när Ljusdals MS arrangerade tävlingen för andra året. Stefan satte press på Hans Möller, Norrköpings MK redan på lördagen med en tid som kröp nära Möllers rekord på 38,57 från i fjol då han laddade upp på 39,18 i hyfsade förhållanden när backen var halvtorr. Nu drabbades även söndagen av regnskurar, men solen bröt fram i uppehållet vid lunch och man satte bra tider från alla i andra åket för dagen. Hans Möller var inte sämre alls då han satte nytt personbästa i sitt andra åk också den under förra rekordet med 38,50 sekunder.

I Div. 1 var det som sagt Stefan Jansson, Rasbo MK som dominerade och totalvann med sina två bästa åk som gav tiden 1,17,09. Hans Möller, Norrköpings MK pressade på hårt och tog hand om andra platsen med tiden 1,18,10 och SMK Hälsinges Leif Lindell rattade in på tredjeplatsen efter dessa två dagar på tiden 1,28,82.

Stefan plockade även hem en pris check på 15,000 kr och den summan återkommer även nästa år då förhoppningsvis rekordet putsas igen.

Den Supernationella rallycrossklassen bjöd på fina kamper, men var mer drabbade av regnskurarna under helgen och här var det Christer Nilsson, Sandvikens MK som hade flytet i sin Volvo S40 med tiderna och regnskurarna och han vann klassen på tiden 1,22,89 och tvåan Henrik Flodin, SMK Hälsinge var endast hundradel bakom på 1,22,90 med en Volvo S40, så det var tätt i toppen. På tredje platsen körde Jimmy Holmkvist, Gestrike RT i en S40 in på en tid som sammanlagt visade 1,23,06 vilket inte var mer än en skärmlängd ifrån segraren Christers tid.

Även supernationell 2400 bjöd på hundradels jakt och här var det Daniel Bååth, Gestrike RT med en Volvo 240som var vassast denna gång på de två bästa tiderna sammanlagt som visade 1,25,45. Hemmaföraren Peter Karlsson, Ljusdals MS med sin Opel Vectravar den som uppvaktade närmast och han körde in på tiden 1,25,86 så det var inte stor skillnad här i mellan dessa två herrar. Trea i klassen körde Per Engstrand in på med tiden 1,26,04 med sin BMW M3 så det var tätt värre här också.

I den fyrhjulsdrivna rallyklassen var det Niklas Hägg, SMK Hälsinge i sin Toyota Celica som visade vart skåpet skulle stå med bästa tider både lördag och söndag som sammanlagt visade tiden 1,21,05 och tvåa kom Uffe Eriksson, Östhammars MK i sin Toyota Corolla WRC med drygt sekunden bakom då med tiden 1,22,18. Trea kom John Karlsson, Taxinge MK som kämpade på fint och slutade med tiden 1,25,46 med sin Mitsubishi Evo VII.

Rallyklassen för de tvåhjulsdrivna vanns av Lars Davidsson, Enköpings MK med sin vassa Renault Megane. Lars plockade ihop två åk som gav tiden 1,24,46 och tvåan Kenneth Olsson, Hällefors MS styrde in på en tid som visade 1,25,15 med sin Ford Escort. Trean Mikael Lundberg, SMK Gävle med en VW Golf Kitcar drabbades av en rullning i gamla depåkurvan, men hade hunnit sätta en bra tid i första omgången innan han rullade i sin andra omgång söndagen.

I sista och minsta klassen under helgen var nostalgi/sportvagns bilar och här var det en Megabusa som vann på tiden 1,22,79 vilket gav en total tredjeplats i sammanhanget. Tvåa här kom Anders ”Senior” Lindell, Örnsköldsviks MK på tiden 1,22,81 med sin MG-Metro 6R4. Trea i klassen kom Ljusdalsgrabben Tomas Eriksson med sin Porsche GT3.

Patrik Flodin, Ilsbo MK som kör i Rally VM passade på att gästa backen på söndagen och lånade Thomas Nilssons Supernationella Ford Focus och körd up på en bästa tid av tre på 40,88 viket var en bra tid med tanke på att det var första gången i en sådan bil.


» Pressrelease från Ljusdals MS.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Addinol Sprinten:[Resultat]
Noratrofén:[Resultat][Tidsplan][GPS-Karta][Mellantider]
Rally Trøgstad:[Resultat][Anslagstavla]
South Swedish Rally:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Eurol Hellendoorn Rally:[Resultat][Anslagstavla]
Rally Chile Bio Bio:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad:






Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
© Patrik Flodin.Patrik Flodin och Göran Bergsten såg ut att få lägga ett nytt SM-guld till sin meritlista - men på fjärde sträckan under SM-finalen South Swedish Rally tog det stopp efter en närkontakt med en sten.
– Jag körde in i en stor sten med bakaxeln så det var over and out för vår del, säger Patrik bedröv...

Publicerad: 2025-09-13 14:23:16


Första infon, Rally Vetlanda närmar sig.
© emotorsport.seDen 4:e oktober går Rally Vetlanda, Vetlanda RRC som arrangör med 48,6km special fördelat på sex unika sträckor med start & mål på Ädelfors Folkhögskola i Holsbybrunn. Rallyt ingår i Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna ihop med RM för Historiska Rallybilar, just nu ett 40-tal ekip...

Publicerad: 2025-09-13 11:56:51


Tjustknäppen 2026, fyra sträckor väntar de tävlande på nationaldagen.
© emotorsport.seTjust MK har kommit tillbaka senaste åren med mindre tävlingar, till nästa år väntar Tjustknäppen som deltävling i Bilsport Rally Cup.
- Vi har tänkt att ha totalt 89km och 31km special om allt går som planerat, detta fördelat på fyra sträckor varav en går två gånger, berättar Christian Lars...

Publicerad: 2025-09-13 10:37:33


Följ lördagens rallyn, bl.a. SSR, Addinolsprinten och Rally Chile.
© emotorsport.seEn fullmatad rallylördag på flera håll, 50-talet SM åkare gör upp i South Swedish Rally där tävlingen avgörs över nio sträckor. Först ut efter en lång transport med en sträcka som bara går en gång, senare en loop på förmiddagen med fyra sträckor. Eftermiddagen och tidiga kvällen ägnas åt andra vända...

Publicerad: 2025-09-13 05:53:44


Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp!
© Hyundai Motorsport.Efter att kvällens två första sträckor avverkats, samma som nyttjades under förmiddagen Svensk tid var Hyundai Motorsport på väg mot succé, de hade efter ss5 tre bilar i topp då Toyota slagit av på tempot i de tuffa förhållanden, sträckorna rejält uppkörda.

Tänak bröt från ledning.
Men ge...

Publicerad: 2025-09-12 22:24:50


Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
© Oliver Solberg Rally.Första tre sträckorna avverkade i Rally Chile Bio Bio, Elfyn Evans i topp då britten avancerade två placeringar genom ss3. Evans gick förbi både Ott Tänak och Kalle Rovanperä, finländaren tappade dryga minuten på en punktering från sin ledning.

0,5 sekund bakom Elfyn återfinns Tänak som har 9,1 s...

Publicerad: 2025-09-12 16:06:05


Söndagsrally med YRC-Sprinten.
© emotorsport.seSöndagsrally med Vallentuna MK´s YRC-Sprinten, rallyspecial med en 3,5km lång sträcka som körs tre gånger - alla åk räknas ihop för de strax över 70 anmälda i bara sex klasser. Sprintarna på söndagar i Stockholmsområdet har åter börjat locka startande.

Störst med halva startfältet är Trimmat 2wd ...

Publicerad: 2025-09-12 13:04:20


Strax dags för start i Rally Chile Bio Bio.
© Hyundai Motorsport.13:15 rullar första sträckan igång i Rally Chile Bio Bio, årets elfte WRC deltävling. Tabellen är topp fyra tätare än på många år inför uppgörelsen där Elfyn Evans, Kalle Rovanperä, Sebastien Ogier och Ott Tänak gör upp om medaljerna.

För Svensk del är uppgörelsen i WRC2 serien mest intressant, O...

Publicerad: 2025-09-12 11:15:15


SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally.
© emotorsport.seSouth Swedish Rally final för Rally SM 2025, årets femte deltävling och öppet i klasserna om medaljerna. Rallyt körs med nio sträckor på 10 mil med allt under lördagen. Endast en kort shakedown under fredagens kväll efter att rallyt invigts i centrala Olofström.

Lång transport ger tidig morgon...

Publicerad: 2025-09-12 08:47:27


50 åkare för Västras DM och VOC Sverigeserien i Noratrofen.
© emotorsport.seNora MK kör Noratrofén ingående i Västras DM och VOC Sverigeserien. Trots svalt intresse kör klubben och de 48 exklusive föråkare har tre sträckor på 24km att avverka med noter av Patrik Barth.
Ungdomsrally först ut i listan med Eivind Walfridsson Dahl och Emil Salomonsson.

Sverigeserien för VOC...

Publicerad: 2025-09-12 05:59:52


Tidigare nyheter:
SM-medaljerna ska fördelas i Olofström, startfältet i South Swedish Rally.
50 åkare för Västras DM och VOC Sverigeserien i Noratrofen.
Tänak snabbast på shakedown - Solberg sparade däck.
WebTV direkt från shakedown inför Rally Chile Bio Bio.
Mikkelsen gör rallycomeback, kör Skoda i Italien.
Östergötlands RS-åkare kör Addinol Sprinten.
Andervang möter vasst startfält i helgen Eurol Hellendoorn Rally.
Rykten blir verklighet, Lancia Ypsilon Rally2 HF Integrale ett första steg för Lancia.
Resultat och WebTV från morgondagens shakedown inför Rally Chile Bio Bio.
Nora helgens anhalt för VOC SverigeSerien.
Svenska åkare till lördagens Rally Trøgstad - NM eliten på plats.
Oliver Solberg kan säkra VM-titeln i Chile - seger i sikte.
Volvo Euro Cup 2026 - nio deltävlingar på sex helger i fem olika länder.
Radio & TV-tablå för helgens Rally SM final South Swedish Rally.
Inför WRC Rally Chile Bio Bio, Sträckor, Startfält och länkar.
SM-medaljerna avgörs i helgens South Swedish Rally.
Patrik och Göran ser på guldjakten i SM-finalen
TV-tablå för WRC Rally Chile Bio Bio - från shakedown till powerstage.
Dags att fundera på stora finalen, missa inte Marknadsnatta.
1300 Rallycup summerar spännande och utmanande HEAT Rally Bergslagen.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
Croatia Rally 03-05/10


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Rally Chile Bio Bio 11-14/09


Svenska RallyCupen:
Marknadsnatta 27/09




Foto:
HEAT / Rally Bergslagen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.