NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Äntligen igång igen, tufft och utmanande rally i Flen öppnade 2021-års SverigeSerie.
PRESSRELEASE

Så var vi äntligen igång igen efter ett långt Coronauppehåll. Det blev tuffa tag när Flens MS Violenrally inledde årets SverigeSerie i VOC Mekonomen Rally, en sen men efterlängtad premiär. Emil Andersson tog segern i högsta Elitklassen. Robin Bäckström triumferade i lägre Elit medan Daniel Jonsson fick kliva högst upp på prispallen i Cupklassen. I VOC´s juniorklass, svenskt rallys drivhus, blev det skånsk seger genom Hannes Håkansson.

Violenrallyt i Flen öppnade sent-om-sider årets säsong i VOC Mekonomen Rallys nationella SverigeSerie. Som konstaterats tidigare är VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie den enda stora rallyserie med undantag för SM som faktiskt genomför en full serie i år.

Depåområdet strålade av VOC-åkare med breda leenden nu när äntligen rallyåkningen är igång på riktigt igen. Visst fanns det kommentarer om djupa spår på dagens två första sträckor men VOC-åkare är som bekant aldrig de som klagar utan man tar det som det är och konstaterar att det var lika förutsättningar för alla. Dessutom mer är kompenserade dagens fyra återstående sträckor med att vara fantastiska.

Emil Andersson i Elit A.
I VOC Mekonomen Rallys högsta Elitklass såg det till en början ut som det brukat på senare tid. Regerande mästare Kristoffer Karlsson hade aningen högre tempo än någon annan. Men på dagens tredje sträcka så var det någon som hade planterat ett träd lite tokigt och där tog rallyt slut för Kristoffer. Hankande sig sent-om-sider ut från sträckan och fick en tid men dagen var tveklöst över.

Till en början var det Dennis Persson som tog över ledarhjälmen men Emil Andersson jagade nära och inte långt bakom honom lurade både Frederick Eckhardt och Patrik Fredriksson. Med en kanontid tog på SS4 tog Emil Andersson ett grepp om handlingen som han sedan inte skulle komma att släppa.

– Emil och CoDriver Kim Raséus har plockat fram sin gamla blå 240 igen, en bil som dom plockat många segrar med. Den svarta dito som duon åkt i däremellan ska enligt uppgift bli en Appendix K bil avsedd att breda tävlandet ytterligare, förklarar klassansvarig Roger Fransson.

Tuffats möjliga start på rallysveriges kanske allra tuffaste klass, VOC Elit A i SverigeSerien. Emil har kopplat ett grepp på den korta och kompakta säsongen där bara en enda tävling får räknas bort men Kristoffer, Frederick och Patrik med flera kommer inte att tillåta det att bli någon promenadseger.

Robin Bäckström tog favorittippad seger i lägre elitklassen.
Klassansvarig brukar har koll på sin klass och det är påtagligt ofta som favorittipsen håller ända in i mål. Så gjorde det även denna gång i VOC Mekonomen Rally Elit B.

– Jag har någon gång sagt att om det gick att spela på VOC Mekonomen Rally så skulle jag vara en rik man. Robin Bäckström, precis uppklassad från C gjorde ingen besviken. Förvisso hade han en hel del problem på vägen men segern var ändå till slut kassaskåpssäker med nästan en halv minut tillgodo.

På vägen fram till segern hann Robin med att tappa torkarbladet på förarsidan redan på SS2. Att byta topplagring på ena fjäderbenet då det bara var planerat att byta däck. Och att ha en växelspak som lossnade på både femte och sjätte sträckan.

Bakom Robin fajtades Magnus Lindqvist, Magnus Westman och Björn Kallin hårt, där den sistnämnde till och med hann logga in en sträckseger för klassen på SS 3. Lindqvist hade länge striden om andraplatsen klart i sin hand men efter problem på dagens fjärde sträcka så bytte striden skepnad. Magnus Westman kunde med sitt vanliga stora leende avsluta dagen på andra plats med namne Lindqvist på tredje plats.

Daniel Jonsson i Cupklassen.
Även i Cupklassen fick klassansvarig briljera med sina tippartalanger. Förvisso var det inte förstahandstippade som höll till seger men väl det enda namn som klassansvarig lyfte som alternativ i förhandssnacket, Daniel Jonsson.

– Att tippa C där det sker så stor utveckling efter ett så långt uppehåll är minst sagt vanskligt. Men jag såg något helt annat den här helgen än att Daniel Jonsson motsvarade högt ställda förväntningar. Två namn som vi bör lägga på minnet presenterade sig: Jonas Karlsson och Hampus Lindkvist. Även om det inte höll hela vägen för någon av dem den här gången så rekommenderar jag ändå att logga in dessa två namn bland de man ska hålla ögonen på.

Efter dagens två första sträckor så var Jonas Karlsson i stor klassledning och faktiskt tvåa totalt i VOC bara med Kristoffer Karlsson (Elit A) framför sig. På SS 3 så strulade det till sig och sedan tog Jonas även ner tempot på dagens avslutande tre sträckor. På samma sträcka försvann även Hampus som fram till dess var den som låg närmast bakom Jonas.

– Därifrån tog Daniel Jonasson över taktpinnen i klassen. Var till en början rejält jagad av Adam Martinsson men Daniel körde stabilt hela vägen, lade in en spurt på dagens två svalkande sträckor och hade till slut 18,2 sekunder tillgodo på säsongens första seger.

Som vanligt händelserikt i Cupklassen som det ska vara för förare som är på väg upp.

Hannes Håkansson i VOC Mekonomen Rallys ungdomsklass.
Bland VOC åkande ungdomar, den klass som sett så många av våra nationella och internationella rallystjärnor de senaste årtiondena födas, stod Hannes Håkansson i något av en klass för sig.

Hannes körde stabilt och hela tiden med betryggande marginal till Gustaf Ekenved som jagande närmast. I mål var Hannes dryga 1 minut och 20 sekunder före Gustaf.

– Jag kan inte sluta att imponeras av dessa ungdomar. Utan körkort, utan noter och med en ytterst begränsad erfarenhet av bilkörning så kör dom rally som om dom inte gjort annat i hela sina unga liv. Helt enkelt bara extremt imponerande.

Ett utropstecken vi inte kan gå förbi!
– Jag bara måste göra något jag sällan gör i dessa efterreportage till våra serietävlingar, lyfta en prestation av en förare som inte kör VOC. Segraren i ungdomsklassen Isak Reiersen kör en VW Polo i lilla GrN. Och som han kör! Han åker in på en total 35 plats av 133 startande i rallyt, bara 12 sekunder efter Robin Bäckström vår segrare i Elit B bara för att ge perspektiv. Vad månde bliva?

Vi tackar Flen MS för en fin inledning av årets SverigeSerie och blickar fram emot Kil där vi tar tag i rallyåkandet på riktigt igen och det redan kommande helg, 14 augusti. Då tillsammans med SM. Väl mött i Kil!


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2021-08-09 16:53:24






Norska rallyfinal i Rally Hedemarken, Svenska ekipage i rallyt.
© Norges Bilsportforbund.Final väntar i Norska Mästerskapet med Rally Hedemarken hos NMK Hamar för de knappt 60 tävlande. Åtta sträckor på nästan lika många mil, fyra kända sträckor går dubbelt, sist i loopen Rokosjøen med utmanande Engseth hoppet och de efterföljande lyften in mot mål.

Åtta bilar ut i internationella 4w...

Publicerad: 2025-09-17 14:11:06


Anmälan stänger ikväll för Marknadsnatta, missa inte anmälan!
© emotorsport.seFinal för Svenska RallyCupen den 27:e september, Marknadsnatta hos Västra Östergötlands MK med start & mål i Boxholm. Ikväll klockan 18:00 stänger anmälan för tävlingen, det tävlas också för Östergötlands DM, Smålands DM, Gotlands DM och Stockholms DM.

Kom ihåg några av punkterna ur reglerna infö...

Publicerad: 2025-09-17 11:48:32


Programförsäljning för TV-Svängen, start på fredag från följande orter.
© SMK Hörby.60 års jubilerande TV-Svängen avgörs på lördag 20/9, runt om i Mellanskåne med 120 startande ekipage för Södras DM, Smålands DM, Sydsvenska Mästerskapet och Volvo Euro Cup.

Första start kommer ske klockan 10:00 från Nya Torg i Hörby, innan sex unika specialsträckor i trakterna av Stehag/Röstånga,...

Publicerad: 2025-09-17 10:42:33


Fyra svenskar i helgens Rally Midtsjælland - Helin jagar poäng i mästerskapet.
© Helin Motorsport.Rally Midtsjælland är fjärde deltävling i Danska mästerskapet, rallyt inleds lördag morgon med två sträckor dubbelt med service mellan varven. En längre service mitt på dagen innan tre nya sträckor går dubbelt, avslutning fram mot 18-tiden - det ger drygt 11 mil special.

Med nummer 20 av de närma...

Publicerad: 2025-09-17 09:01:12


Arvid tillbaka på grus med Peugeot i helgens Rally Cecis.
© Arvid Carlsson Motorsport.Lettiska Rally Cecis till helgen, åtta sträckor på 105km ska avgöras mestadels på grus. Ett 70-tal ekipage för rallyt som ingår i nationella mästerskapet och Tour European Rally. Fredag kväll går en sträcka på 14,7km dubbelt. Omstart lördag förmiddag dä totalt sex sträckor körs innan målgången vid 1...

Publicerad: 2025-09-17 06:01:13


GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
© emotorsport.seEtt mästerskap för team har ingått i Rally SM under säsongen, ett lite undanskymt mästerskap för de sex teamen som anmält sig för säsongen.

Vinner mästerskapet gör GK Door Team Sweden som plockade 94 poäng under året genom att plocka fulla poäng i tre av fem deltävlingar. De har även tillhört top...

Publicerad: 2025-09-16 14:29:22


Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
© Vetlanda RRC.Rally Vetlanda med närmare 49km på sex sträckor den 4:e oktober, Vetlanda RRC som arrangör och på plats Bilsport Rally Cup, Klassiska & Historiska Rallycuperna samt RM för Historiska Rallybilar. Men vad kan då de tävlande vänta sig av sträckorna, vi låter arrangören beskriva.
- Vi kan börja med ...

Publicerad: 2025-09-16 10:52:14


Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
© Privat.Fredag och lördag kördes Holländska Eurol Hellendoorn Rally, Stig Andervang och Sven Hakkesteeg körde rallyt. Tävlingen var lång, 16 sträckor med en längd på 155km. Fyra av dessa kördes i mörker samt delvis i regn.

De startade med en femtetid på ss1 men på ss2 försvann tid, ett förarmisstag.
- <...

Publicerad: 2025-09-16 08:56:46


60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
© SMK Hörby.På lördag den 20 september firar SMK Hörbys rallyklassiker, ”TV-Svängen” 60 år. Det hela började klockan 19.00 den 2 oktober 1965 när SMK Hörbys tävlingsledare Mauritz ”Macke” Elofsson flaggade iväg Hässleholmarna Bertil Lind/Anders Ericssons som hade startnummer ett på sin Ford Cortina GT. Med dett...

Publicerad: 2025-09-16 05:55:38


Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
© Roger Fransson.Precis som införsnacket slog fast så blev det en riktigt fin tävling i Nora. Magnus ”Linkan” Lindqvist som numera satt Fredrik Rudmalm i sin högerstol visade gammal fin storform och vann högsta elitklass A/B. Cup C vanns som väntat av Mathias Hansson och co-driver Tobias Holmström, dessutom vann duo...

Publicerad: 2025-09-15 16:54:25


Tidigare nyheter:
Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
WRC tabellerna efter Chile Rally Bio Bio.
Världsmästare Solbergs ord efter säkrade WRC2 titeln i Chile.
Foto från fyra av sträckorna i South Swedish Rally.
Så körs Marknadsnatta - gammalt och nytt bland sträckorna.
Listan för klassiska Safarirallyt släppt - flera Svenskar i vinterns rally.
Favoritsegrare i YRC-Sprinten.
Andervang femma i Holländska Eurol Hellendoorn Rally, nu väntar Svenskt grus.
Ogier vinner i Chile och tar VM ledning - Solberg klar WRC2 mästare.
Solberg och Edmondson mästare, körde just hem Rally Chile Bio Bio.
Grahn snabbast även söndag, vinner YRC-Sprinten.
Solberg 8,8km från WRC2 guldet, Ogier går för VM ledning - en sträcka kvar!
Foto från South Swedish Rally, del 1.
Rådström, Johansson, Berg och Larspers SM vinnare 2025.
Eddie vinnare i Ungdomsrally, snabbaste Standard i Addinol Sprinten.
Larsen snabbast, Svenskarna bra med i Trimmat 2wd.
Pettersson körde hem Addinol Sprinten.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
Croatia Rally 03-05/10


Rally SM:
- - - - - 06-07/02


Rally VM - WRC:
Central European Rally 16-19/10


Svenska RallyCupen:
Marknadsnatta 27/09




Foto:
South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

HEAT / Rally Bergslagen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.