NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Jari Liiten Motorsport.
© Jari Liiten Motorsport.
Jari Liiten och Mikael Kjellgren redo för Arctic Lapland Rally!

© Taneli Niinimaki
© Taneli Niinimaki
Kyligt värre i Arctic Lapland Rally, Finske JWRC föraren Lauri Joona kör Ford Fiesta Rally4.
Följ Arctic Lapland Rally via Resultat, GPS-karta och WebTV.

56:e upplagan av Arctic Lapland Rally startar snart, på förmiddagen rullar man igång med första sträckan. Med basen i vinterfagra Rovaniemi som bara en månad senare får besök av WRC serien i samma område. Svenskarna är också många i tävlingen.

I Mitsubishi Lancer EVO9 ses Jari Liiten, ihop med co-driver Mikael Kjellgren gör de start i den Finska vintertävlingen. Snart dags för tävling, reken klar?
- Ja vi har rekat klart och vägarna är otroliga. Riktigt snabba och knixiga. Och som sagt väldigt mycket lyft. Det är ruskigt kallt och det är svårt och få upp tempen i bilen. Men vi hoppas det blir lite varmare som dom har lovat, hälsar Jari.

Och ni har också hunnit med shakedown.
- Ja allt är klart nu och vi körde shakedown två gånger. Blev en ändring på fjädringen för att få den mer harmonisk och följsam.

Vi ser er inte i Finska Mästerskapsklassen, hur kommer det sig?
- Vi åker en klass som heter klass 14. Problemet är att jag som åker på Yokohama däck kan inte åka i SM-klasserna här, ännu. Detta på grund av att dom är helt enkelt inte klassade i det Finsk Mästerskapet. Men vi får vara med och tävla om totalen, men själva Klass 2 som finska åkarna kör i mästerskapet får jag inte åka tyvärr.

Andra intressanta namn är Oliver Solberg och Ole-Christian Veiby som startar året med Hyundai Motorsport i Arctic Rally, för Oliver blir det första tävlingen i Hyundai i20 R5. Vidare ses Stig Andervang / Robin Eriksson, Lars Stugemo / Kalle Lexe och Bo Gustafsson / Håkan Marions bland R5 åkarna.

WebTV, Resultat, Karta, m.m. för Arctic Lapland Rally:
»
Live sändningar från Arctic Lapland Rally här, aktiveras vid sändningens start!
» Startlista.
» Live Resultat.
» Följ de tävlande på karta, Fredag.
» Följ de tävlande på karta, Lördag.
» Stort Svenskintresse i kyligt Arctic Lapland Rally, sex bilar att bevaka.
» Publikfritt i Arctic Lapland Rally, då sänder arrangören live från fem sträckor!

Så sänds Arctic Lapland Rally live:
Fredag:
11:00; SS2 Aittajärvi / Europcar, 23,55km. SS-start 11:43.
17:00; SS4 Jyrhämäjärvi / Lapin Safarit, 33,38km. SS-start 17:12.

Lördag:
08:30; SS6 Siikakämä / Hanaa, 42,64km, SS-start 08:33.
12:30; SS8 Heinunkierto, 24,95km, SS-start 12:44.
15:30; SS10 Ristilampi / Pohjanhovi, 31,51km SS-start 15:40.


Följ helgens rallyn:
Götenerundan:[Resultat][Tidsplan][GPS-Karta]
Rally Hungary:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]
Targa Florio:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2021-01-14 21:08






Fantastiskt bra dag i rallybilen, Calle och Jörgen snabbast i Junior EM.
© Calle Carlberg Motorsport.Calle Carlberg och Jørgen Eriksen tar sex av sex sträcksegrar i Rally Ungerns lördagsetapp och leder nu med 46.2 sekunder.
- En av mina bättre dagar i en rallybil, konstaterar Calle.

Började dagen med en ordentlig push och tar direkt en rejäl ledning. Andra loopen på sträckorna tog man de...

Publicerad: 2025-05-10 21:38


Nattsson snabbast totalt i Götenerundan - appendix K vinnare trea totalt.
© emotorsport.seGötene MK med Götenerundan med tävlande för Mega Rally Cup på plats, 92 deltagare exklusive fem i regularity. Rallyklasserna gjorde två sträckor dubbelt som gav 3,6 mil special - regularity tog en tredje vända över sträckorna.

Nattsson från start till mål.
Som väntat satte David Nattsson ...

Publicerad: 2025-05-10 20:27


Carlberg leder stort i Junior ERC - Grahn och Hansen kör om pallen - Reiersen sexa totalt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Rally Hungary´s första etapp är i mål, EM seriens andra deltävling med 19 mil grusvägar där första dagens sex sträckor innehöll tio mil. Italienaren Andrea Mabellini har steppat upp tempot på grus, kört hem flera sträcksegrar och toppar rallyt med 10,6 sekunder till finske Roope Korhonen.

Reie...

Publicerad: 2025-05-10 19:46


Snart Borås Bil Rallysprint, rally på fina västgötavägar den 14:e juni.
© emotorsport.seNästa deltävling för SSRC, Svenska Sprintrallycupen körs hos Toarps MK i Borås, den 14:e juni körs Borås Bil Rallysprint, 15km special med två sträckor dubbelt.

Borås Bil Rallysprint med fyra sträckor, handlar om fina västgötavägar. Det är två sträckor med dryga 7km grusvägar av blandad karaktär,...

Publicerad: 2025-05-09 20:16


Nära 200 till Badhotelletrallyt, klubben beskriver sträckorna.
© emotorsport.se- Anmälan stängde med strax under 200 ekipage i listan men vi ger fler chansen att var med i Badhotelletrallyt, därför håller vi efteranmälan öppen till och med måndag klockan 18, hälsar organisationsgänget i Team Skogsåkarna.

HQ/Start presenteras av Globally Emballage, Erntec, Evexxum, Li...

Publicerad: 2025-05-09 20:01


Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
© emotorsport.seGötenerundan med närmare 100 åkare som ger sig ut på två sträckor som körs dubbelt, det tävlas i Mega Rally Cup över de 36km special som väntar. Resultaten kan följas under dagen.

Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, även där 36km special men då tre SP som körs tre g...

Publicerad: 2025-05-09 19:56


Rally Hungary igång - ekipagen genom ss1 - Grahn tvåa i Rally3 och Carlberg JEM trea.
© @World / Red Bull Content Pool.Rally Hungary inleddes med träning, kval och shakedown, där toppade Roope Korhonen tätt följd av Andrea Mabellini. En stark start av Isak Reiersen och Stefan Gustafsson som klockade femte tid i kvalet ett par sekunder bakom snabbaste.

Reiersen fyra sekunder från ledaren efter ss1.
Under k...

Publicerad: 2025-05-09 19:52


Stopp för Hallberg på ss2 i Targa Florio.
© Patrik Hallberg Motorsport.Fredagens åtta sträckor i Italienska Targa Florio är avverkade, snabbast genom är Andrea Crugnola i Citroen C3 Rally2 som leder rallyt 13,7 sekunder före Skodaföraren Giandomenico Basso. Samma märke gäller också för Simone Campedelli, Bostjan Avbelj och Robert Dapra som är topp fem.

Patrik Hallbe...

Publicerad: 2025-05-09 19:39


WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
© emotorsport.seImorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.

Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...

Publicerad: 2025-05-08 20:23


100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
© emotorsport.seGötene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.

Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...

Publicerad: 2025-05-08 20:19


Tidigare nyheter:
Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
Spänning utlovas i Götenerundan.
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.