|
 Landslagföraren Mattias Adielsson går för medalj i Rally-EM. PRESSRELEASE
Till helgen är det dags för den sista deltävlingen, Barum Czech Rally Zlín, i rally-EM för juniorer som kör R5 bilar. Göteborgaren Mattias Adielsson kommer till start med en Ford Fiesta R5 från det Tjeckiska teamet Orsák Rally Sport.
- Vi ligger på fjärde plats och har chans på en bronsmedalj, självklart ska vi göra det vi kan för att ta den, säger Adielsson.
Adielsson med kartläsaren Andreas Johansson började säsongen tillsammans med Sainteloc Racing och en Citroen C3 R5. Nu blir det byte till en bilmodell som Adielsson tidigare tävlat framgångsrikt i och även har erfarenhet av på asfaltsunderlag vilket kommer att vara en fördel.
- Vi är mycket tacksamma för det fina samarbete vi har haft med Vincent Ducher och Sainteloc, riktigt bra och proffsigt team att arbeta med. Nu lägger vi hela vårt fokus på nästa tävling och ska göra vårt yttersta för bronsmedaljen. Teamet Orsák Rally Sport blir en ny bekantskap för oss. Jag har haft kontakt med dem under åren men aldrig tidigare kört för dem, jag känner ett stort förtroende för att de skall leverera på topp, säger Adielsson.
Barum Czech Rally Zlin börjar på fredagskvällen med en superspecialsträcka inne i centrala Zlín. Lördagen bjuder på åtta specialsträckor från förmiddag till sen kväll. Avslutningen under söndagen innehåller rallyts längsta specialsträcka med sina 25 kilometer, den körs två gånger och avslutar även rallyt. Vägarna har rykte om sig att vara mycket svåra och underlaget är riktigt lurig asfalt där greppet kan skifta från sväng till sväng. Poäng delas ut efter placering på lördagen och söndagen, och sedan som vanligt efter totalplacering.
- Jag har tidigare, två gånger kört den här tävlingen då i vår Peugeot R2 så jag vet hur svårt detta rally kan vara. Nu gäller det att verkligen fokusera och följa vår plan så ska vi på söndag kunna kvittera ut en bronsmedalj i Rally-EM, avslutar Mattias Adielsson.
» Pressrelease från Mattias Adielsson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-08-11 21:59
|
|
Foto från Götenerundan.
Under lördagen avgjordes Götenerundan hos Götene MK, det var två sträckor dubbelt under dagen för de totalt närmare 100 bilarna som gjorde upp. Det tävlades om poäng för västsvenska Mega Rally Cup.
Snabbast totalt i rallyt var David Nattsson före Stig Andervang - som trea var Appendix K vinnaren To...Publicerad: 2025-05-11 20:42
Dubbelt Svenskt i Junior ERC - Carlberg vinner före Hansen.
Calle Carlberg och Jörgen Eriksen har dominerat helgen i Junior ERC klassen, en lugn start på publiksträckan på fredagens kväll, men efter det har Svensken kört ifrån allt och alla.
Svensken vinner stort.
Tre sträcksegrar har Svensken släppt under söndagens sex sträckor, men marginalen va...Publicerad: 2025-05-11 18:22
Reiersen fyra genom tuffa Rally Hungary.
Roope Korhonen står som segrare när det Ungerska EM rallyt just avslutas, söndagen har varit krävande och tagit på bilarna. Kampen med Andrea Mabellini försvann under eftermiddagen när ena hjulupphängningen gav upp på näst sista sträckan. Sträckan före hade både Roope och Andrea haft punktering och ...Publicerad: 2025-05-11 18:09
15-årige Carlsson åtta totalt och klasstvåa i Saaremaa Sprintralli.
Under lördagen avgjordes estniska Saaremaa Sprintralli, två snabba grussträckor med ett snitt över 100km/h gick tre gånger under dagen. I topp totalt sågs Kaspar Kasari 28 sekunder före Urvo Männamaa, Ford Fiesta Rally2 respektive Skoda Fabia Proto.
Sexa totalt återfinns Raiko Aru som med BMW 1M ...Publicerad: 2025-05-11 09:47
Fantastiskt bra dag i rallybilen, Calle och Jörgen snabbast i Junior EM.
Calle Carlberg och Jørgen Eriksen tar sex av sex sträcksegrar i Rally Ungerns lördagsetapp och leder nu med 46.2 sekunder.
- En av mina bättre dagar i en rallybil, konstaterar Calle.
Började dagen med en ordentlig push och tar direkt en rejäl ledning. Andra loopen på sträckorna tog man de...Publicerad: 2025-05-10 21:38
Nattsson snabbast totalt i Götenerundan - appendix K vinnare trea totalt.
Götene MK med Götenerundan med tävlande för Mega Rally Cup på plats, 92 deltagare exklusive fem i regularity. Rallyklasserna gjorde två sträckor dubbelt som gav 3,6 mil special - regularity tog en tredje vända över sträckorna.
Nattsson från start till mål.
Som väntat satte David Nattsson ...Publicerad: 2025-05-10 20:27
Carlberg leder stort i Junior ERC - Grahn och Hansen kör om pallen - Reiersen sexa totalt.
Rally Hungary´s första etapp är i mål, EM seriens andra deltävling med 19 mil grusvägar där första dagens sex sträckor innehöll tio mil. Italienaren Andrea Mabellini har steppat upp tempot på grus, kört hem flera sträcksegrar och toppar rallyt med 10,6 sekunder till finske Roope Korhonen.
Reie...Publicerad: 2025-05-10 19:46
Snart Borås Bil Rallysprint, rally på fina västgötavägar den 14:e juni.
Nästa deltävling för SSRC, Svenska Sprintrallycupen körs hos Toarps MK i Borås, den 14:e juni körs Borås Bil Rallysprint, 15km special med två sträckor dubbelt.
Borås Bil Rallysprint med fyra sträckor, handlar om fina västgötavägar. Det är två sträckor med dryga 7km grusvägar av blandad karaktär,...Publicerad: 2025-05-09 20:16
Nära 200 till Badhotelletrallyt, klubben beskriver sträckorna.
- Anmälan stängde med strax under 200 ekipage i listan men vi ger fler chansen att var med i Badhotelletrallyt, därför håller vi efteranmälan öppen till och med måndag klockan 18, hälsar organisationsgänget i Team Skogsåkarna.
HQ/Start presenteras av Globally Emballage, Erntec, Evexxum, Li...Publicerad: 2025-05-09 20:01
Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
Götenerundan med närmare 100 åkare som ger sig ut på två sträckor som körs dubbelt, det tävlas i Mega Rally Cup över de 36km special som väntar. Resultaten kan följas under dagen.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, även där 36km special men då tre SP som körs tre g...Publicerad: 2025-05-09 19:56
|
| |