|
 VOC Mekonomen Rally - jobbar för alla tiders MästerMöte i VOC. PRESSRELEASE
Guldkantad Rixpokal med det ultimata MästarMötet som många väntat på
I höst är det dags att göra mångas dröm, både publik och förares till verklighet. VOC Mekonomen Rally bjuder in historiens dominanter att göra upp om Mästartiteln en gång för alla i, ett tidernas MästarMöte eller ett ”Mästarnas Mästare” om ni så vill.
Trettioårsjubilerande VOC Mekonomen Rally laddar för en helt unik final på årets SverigeSerien med integrerat alla tiders MästarMöte.
Vi har kontaktat samtliga vinnare av högsta elitförarklass, Elit A från starten av serien 1993 till 2018 för ett MästarMöte i samlat fält. Dessa kommer att tävla mot varandra i ordinarie tävling men i egen grupp! Ni kommer kunna följa deras prestige och vinnarskallar i skogen. Ingen kommer att vilja bjuda de övriga ens på en tiondels sekund gratis! Detta kommer bli historiskt och fantastiskt sevärt, säger en stolt klassansvarig Roger Fransson.
Förarintitiativ
Hedras den som hedras bör. Det är Rickard Gustafsson, känd profil sedan länge i vår klass som tagit initiativet och som också gjort superinsatsen att söka fram och kontakta alla SverigeSerie-vinnare från första året som en nationell serie kördes i den då unga VOC-klassen 1993 till senaste segrare 2018.
Rickard har gjort ett fantastiskt arbete, jag lyfter på hatten. Och responsen har varit helt överväldigande. Utifrån de omedelbara reaktioner vi fått så kommer vi att få en väldigt stor andel av mästarna till start i en och samma tävling, flera i sina egna sparade bilar. Det kommer att bli episkt.
Värdigt 30-års jubileum
I år firar VOC Mekonomen Rally, som från början hette Volvo Original, 30 år som klass. Sedan 1993 har klassens ett eget nationellt mästerskap, först hette det Svenska Rallyserien men i folkmun blev det snabbt SverigeSerien vilket också är det officiella namnet sedan många år tillbaka. Ett mästerskap som präglas av stenhårda bataljer, små marginaler och hårt satsande ekipage som så ofta i enhetsklasser där alla har så lika material. Det har funnits stjärnor som kommit och gått. Många hävdar att den breda konkurrensen gör att SverigeSerien är det svåraste man kan vinna i svenskt rally, oavsett om det är sant eller ej så kan ingen med fog påstå att det är lätt att ta en totalseger i SverigeSerien!
I samband med Rikspokalen i Örebro har det utkristalliserat sig en möjlighet till nationellt MästarMöte. Ett stort antal historiska segrare i Sverigeserien har efter kontakt förklarat en positiv avsikt att göra, om än tillfällig, comeback i årets finaltävling. Flera historiska segrare jobbar för att kunna komma till start och många har sagt ”jag kommer” utan att ens ha bil klar, dessa kommer vi presentera fortlöpande när dom klargör möjlighet och avsikt för start.
Vill du ge ditt bidrag till att få detta att hända?
Många kör inte längre, en del har bytt klass och det kan behöva ordnas med bil och annan utrustning. Genom detta initiativ vill vi hjälpa till att erbjuda stöd för de direkta kostnaderna så som startavgift med mera.
Barth Motorsport har redan nu utlovat gratis noter till alla historiska segrare i SverigeSerien Elit A som anmäler sig till Rikspokalen i klassen VOC Mekonomen Rally, stort tack för det!
Det jobbas hårt på alla fronter för att dessa hjältar ska få komma och förgylla tävlingen så förmånligt som bara möjligt. Och för detta hoppas vi även på ditt stöd, därför startar vi nu en crowdfounding.
Det har förekommit många märkliga insamlingar i rallyvärlden där vi som bidragit aldrig fått veta att våra bidrag verkligen går till det vi bidragit till. Därför kommer vi att öppet redovisa vem som gett bidrag med en ”tack till lista” och samtidigt också redovisa hur mycket pengar som kommit in totalt, alltså inte exakt vilket belopp vem har bidragit med. Vi har alla väldigt olika förutsättningar, 100 kronor för någon är mer än 1 000 för någon annan. Därför vill vi att alla som vill bidrar med det man kan och känner sig stolt över att man bidragit. Det ska inte vara någon tävling om vem som har gett mest! Därför kopplar vi inte beloppen till givarnamnen. Men, vi kommer också att öppna kontot för en revisor som kontrollerar att pengarna till 100% gått till just detta projekt.
Men om jag vill ge men inte stoltsera med mitt namn eller bidra från mitt företag?
Vi förstår att vissa inte vill synas med sitt namn och då går det också att vara anonym givare. Vill man bidra från sitt företag så löser vi förstås det också, då får man en faktura på sponsorsamarbetet inklusive specificerad moms.
Hur gör jag konkret om jag vill bidra?
Vi kommer att använda Lottas, Charlott Holmqvists Swish 070-678 37 11 för detta, dvs klassansvarigs sambo och CoDriver, Lotta som många av er redan känner. Enklast är att du Swishar dit, kom ihåg att skriva med MästarMöte och ditt namn för den öppna redovisningen. Skriv också ”anonym” om du inte vill synas med ditt namn på tack-listan. Redovisning kommer att ske löpande i NOTIS på vår hemsida vocmekonomenrally.com som alltså också uppdateras löpande.
Har du företag och vill därför hellre ha faktura så mailar du bara till vår generella mailadress vocsverige@gmail.com och skriver vilket belopp du vill ge och vilket företag det ska faktureras på, er adress och en mailadress dit vi kan maila en pdf-faktura.
Vill du också se så många av dessa legendarer som möjligt göra upp i oktober. Bidra med en slant, jaga på de du känner. Vår öppna reviderade redovisning garanterar att crowdfundingen går som oavkortat till att stötta alla historiska segrare för att delta i detta mästarmöte, då vi vet att många får en stor utmaning att delta.
Kan detta bli månadens tävling eller till och med årets rallyhändelse i Sverige 2019, vi tror det. Låt oss hjälpas åt att möjliggöra det.
Nu kör vi!
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-06-19 17:14
|
|
Foto från Götenerundan.
Under lördagen avgjordes Götenerundan hos Götene MK, det var två sträckor dubbelt under dagen för de totalt närmare 100 bilarna som gjorde upp. Det tävlades om poäng för västsvenska Mega Rally Cup.
Snabbast totalt i rallyt var David Nattsson före Stig Andervang - som trea var Appendix K vinnaren To...Publicerad: 2025-05-11 20:42
Dubbelt Svenskt i Junior ERC - Carlberg vinner före Hansen.
Calle Carlberg och Jörgen Eriksen har dominerat helgen i Junior ERC klassen, en lugn start på publiksträckan på fredagens kväll, men efter det har Svensken kört ifrån allt och alla.
Svensken vinner stort.
Tre sträcksegrar har Svensken släppt under söndagens sex sträckor, men marginalen va...Publicerad: 2025-05-11 18:22
Reiersen fyra genom tuffa Rally Hungary.
Roope Korhonen står som segrare när det Ungerska EM rallyt just avslutas, söndagen har varit krävande och tagit på bilarna. Kampen med Andrea Mabellini försvann under eftermiddagen när ena hjulupphängningen gav upp på näst sista sträckan. Sträckan före hade både Roope och Andrea haft punktering och ...Publicerad: 2025-05-11 18:09
15-årige Carlsson åtta totalt och klasstvåa i Saaremaa Sprintralli.
Under lördagen avgjordes estniska Saaremaa Sprintralli, två snabba grussträckor med ett snitt över 100km/h gick tre gånger under dagen. I topp totalt sågs Kaspar Kasari 28 sekunder före Urvo Männamaa, Ford Fiesta Rally2 respektive Skoda Fabia Proto.
Sexa totalt återfinns Raiko Aru som med BMW 1M ...Publicerad: 2025-05-11 09:47
Fantastiskt bra dag i rallybilen, Calle och Jörgen snabbast i Junior EM.
Calle Carlberg och Jørgen Eriksen tar sex av sex sträcksegrar i Rally Ungerns lördagsetapp och leder nu med 46.2 sekunder.
- En av mina bättre dagar i en rallybil, konstaterar Calle.
Började dagen med en ordentlig push och tar direkt en rejäl ledning. Andra loopen på sträckorna tog man de...Publicerad: 2025-05-10 21:38
Nattsson snabbast totalt i Götenerundan - appendix K vinnare trea totalt.
Götene MK med Götenerundan med tävlande för Mega Rally Cup på plats, 92 deltagare exklusive fem i regularity. Rallyklasserna gjorde två sträckor dubbelt som gav 3,6 mil special - regularity tog en tredje vända över sträckorna.
Nattsson från start till mål.
Som väntat satte David Nattsson ...Publicerad: 2025-05-10 20:27
Carlberg leder stort i Junior ERC - Grahn och Hansen kör om pallen - Reiersen sexa totalt.
Rally Hungary´s första etapp är i mål, EM seriens andra deltävling med 19 mil grusvägar där första dagens sex sträckor innehöll tio mil. Italienaren Andrea Mabellini har steppat upp tempot på grus, kört hem flera sträcksegrar och toppar rallyt med 10,6 sekunder till finske Roope Korhonen.
Reie...Publicerad: 2025-05-10 19:46
Snart Borås Bil Rallysprint, rally på fina västgötavägar den 14:e juni.
Nästa deltävling för SSRC, Svenska Sprintrallycupen körs hos Toarps MK i Borås, den 14:e juni körs Borås Bil Rallysprint, 15km special med två sträckor dubbelt.
Borås Bil Rallysprint med fyra sträckor, handlar om fina västgötavägar. Det är två sträckor med dryga 7km grusvägar av blandad karaktär,...Publicerad: 2025-05-09 20:16
Nära 200 till Badhotelletrallyt, klubben beskriver sträckorna.
- Anmälan stängde med strax under 200 ekipage i listan men vi ger fler chansen att var med i Badhotelletrallyt, därför håller vi efteranmälan öppen till och med måndag klockan 18, hälsar organisationsgänget i Team Skogsåkarna.
HQ/Start presenteras av Globally Emballage, Erntec, Evexxum, Li...Publicerad: 2025-05-09 20:01
Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
Götenerundan med närmare 100 åkare som ger sig ut på två sträckor som körs dubbelt, det tävlas i Mega Rally Cup över de 36km special som väntar. Resultaten kan följas under dagen.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, även där 36km special men då tre SP som körs tre g...Publicerad: 2025-05-09 19:56
|
| |