NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Vi fick gräva gjupt i arkivet, tillbaka till 2005 i Kong Christian Race innan vi kunde finna en bild på Roger Rooth i full fart.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Med Rally Sweden, Midnattssolsrallyt och Marknadsnatta avgjordes 2018 års RM, stora tävlingar som skrämmer de äldsta och motorsvagaste bilarna - mästare 2018 var Daniel Wall.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Roger ha de sista åren figurerat som drivande kraft bakom Bilsport Rallucup men ägnar nu också tid åt RM serien för Historiska bilar.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Vimmerbys Kjell Fransson i VW 1303 tog hem RM guldet 2016 - på lördag startar årets RM serie!
Nystart för Historiska RM i Zabra Rallyt, Roger berättar om planerna.

Till helgen gör RM serien för Historiska bilar premiär i ny skepnad, serien har körts i skymundan de sista åren och aldrig fått det uppsving det skulle kunna få. Men nu finns det herrar som bestämt sig, en satsning att försöka lyfta RM serien och få tillbaka intresset för de gamla bilarna.

Bakom detta hörs namnet Roger Rooth, ett namn som figurerat i rallykretsar sedan länge, men vem är han då?
- Oj, svårt att berätta om sig själv. Är en rallytok sedan 8-års åldern då jag blev medlem i Ryds MK. I augusti-september 1974 när jag var i Ryds MK:s klubblokal första gången och såg rallyfilm öppnade sig en ny värld, ja det var alltså -74 som rallyintresset kom - då förstår ni att han har erfarenhet och vet vad han pratar om.
- Där och då i klubbens verkstadslokal såg jag en rallybil på nära håll för första gången, en Saab V4:a med korsinsug, precis en sådan som Stig & Per körde med för fabriksteamet, just den bilen jag såg då reg-besiktades första gången den 19:e sept 1974, ja, jag kan t.o.m. registreringsnumret på den bilen, fortsätter Roger som kan prata i evighet om sina Saabar som står honom varmt om hjärtat.

Men du har också haft en egen rallykarriär och inte bara stått vid sidan om och tittat.
- Körde Saab V4:a på 80-talet, var nog en av dom sista som tog SM poäng med en V4:a, det var 1989. Startade Bilsport Rallycup 2001 och fick då träffa en relativt nyanställd ung kille på Albinsson & Sjöbergs Förlag i Karlskrona, det var Mikael Johansson, han är numera en av mina bästa vänner, trots allt han utsätter mig för inför publik en gång om året på Lilla Bilsportgalan i Karlskrona, och resten, ja det är historia som dom brukar säga.

Men hur kom du in och intresserade dig av RM-serien och fick igång den här omstarten?
- Blev invald i Historiska utskottet hösten 2017 och tänkte att det kunde vara intressant att se hur det fungerar, efter samma säsong kollade jag statistiken för RM och ställde frågan på ett möte om vi ska lägga ner serien eftersom nästan ingen visste att den fanns. Det finns faktiskt flera som tror vi startat om det nu efter en tidigare nedläggning, men RM har bara levt i skuggan.

RM serien har kört med startpoäng så det är inte raketforskning att leta upp hur många som startat i samtliga RM tävlingar under ett år.
- I min värld har ett mästerskap inget existensberättigande om antalet som startar i alla deltävlingar är ensiffrigt.
- Utskottets ordförande Erik Uppsäll, han är för övrigt en av dom snabba Saabförarna som jag såg upp till som snorpalt, han ville ha ett förslag på något som inte var nerläggning och det fick han under sommaren 2018. Sedan har det efter diskussioner vid HU:s möte blivit justeringar som har landat i det vi har till 2019. Erik och jag har drivit på varsitt håll med att försöka få tävlingar till RM:et och vi vill försöka göra något av det. Går inte det på 3 år då var intresset för dåligt, men då kan ingen säga att vi inte försökt i alla fall, fortsätter Rooth.

Men vad väntar då i årets RM, lite kort om tävlingarna.
- För första gången går RM i tävlingar som är helt onotade. Den första tävlingen körs ihop med Bilsport Rallycup och Rallyklassikerna i Nybro kommande helg, dom två sista ihop med Rallyklassikerna medan den andra deltävlingen i Ryd körs som en helt ren RM-tävling, inga andra bilar eller serier! Vi hoppas att detta ska fungera och att det lockar arrangörer att kommande år köra "rena" RM-tävlingar, då kan vi öka statusen på Historiskt Rally och då kommer det troligen mer tävlande, är det kul så sprider det sig, så enkelt är det.

Hur högt är målet satt för RM-serien den här säsongen?
- Mer än 14 ekipage som startar i samtliga deltävlingar, gissa varför, garvar Roger och nog kan vi förstå vad han menar.

Hur har era idéer hittills mottagits bland de aktiva?
- Tycker det har mottagits väl, vi har fått många uppmuntrande tillrop och så har vi haft nått enstaka klagomål på åldersgränsen på föraren, men alla regeländringar har tillkommit efter åsikter från tävlande eller före detta tävlande, det är gjort en research som ligger grund till regeländringarna, vi har inte "tyckt detta" själva i Utskottet.
- Vårt mål var att försöka locka tillbaka dom gamla bilarna som försvunnit efterhand som det kommit nyare bilar. Rally är precis tvärt emot Racing, där är dom äldre bilarna flest, många fler än dom nyare, och allra flest är dom i Racing i den klassen som är både äldst och har minst motorer, mer eller mindre raka motsatsen mot Rally.

Kan ju inte undgå frågan, framtiden?
- Framtiden äger dom tävlande helt och hållet, finns det tävlande så är vi i utskottet övertygade om att då finns det arrangörer som vill arrangera.

Det finns en hel del synergieffekter i detta med Historiskt Rally faktiskt.
- Vägslitage, äldre bilar har mindre effekt, ju äldre desto mindre väg sliter dom generellt sett. Då kan man plötsligt använda vägar som man inte kan använda till moderna trimmade bilar p.g.a. vägslitage, då kan helt plötsligt arrangörer ta fram sträckor man använt förr.
- Säkerheten, ju krokigare det är ju lägre blir hastigheten, och ju lägre hastigheten blir, ju mer ökar säkerheten och risken att man slår sig när man missar vägen minskar.
- Åskådare, vi vet att gamla bilar lockar ut många åskådare, många åskådare kan också generera positiva saker för arrangörerna.

- Kan vi om 3 år ha tävlingar som är helt egna med bara RM, då tror vi att framtiden ser mycket positiv ut för Historiskt Rally, det får blir Rogers avslutande ord här!

På lördag är det dags, då rullar RM serien igång i Zabra Rallyt hos Nybro AC!


Följ helgens rallyn:
Himlabacken 1:[Resultat]
Aleknixen:[Resultat][Info]
Vilda Ryd Racet:[Resultat][Rallyradio][Info]
Team Pitan sprinten:[Resultat]
Rally Sørland:[Resultat][Rallyradio][Anslagstavla][Karta]
Rally Porec:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Costa Smeralda Rally:[Resultat]
Rally Sulingen:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Islas Canarias:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2019-04-30 11:44:40






Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Två sträcksegrar för Oliver Solberg under andra dagen av WRC Rally Islas Canarias, tre för Elfyn Evans och en till Sebastien Ogier. Ogier startade lördagen som ledare med 8,9 sekunder till Solberg, 15,9 sekunder till Sami Pajari och 16,4 sekunder till Elfyn Evans.

När dagen tar målgång är det Sol...

Publicerad: 2026-04-25 20:44:10


Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
© emotorsport.seMega Rally Cup startar söndag förmiddag med BDS-Sprinten som första stopp i kalendern. Hos Dals MK väntar tävlingen bestående av 3 x 2 varv per omgång vilket blir ca 4km.

Tunt med bara 35 startande för de sex klasserna, 16 av bilarna för 2wd där Kristian Johansson, Tommy Nilsson och Ole Morten Ko...

Publicerad: 2026-04-25 09:57:25


Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
© emotorsport.seRallysäsongen drar igång allt mer, lördagen med Vilda Ryd Racet dit 190-talet ekipage beger sig för att avverka sex sträckor. På besök är tävlande för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet och 1300 Rallycup.

Sigtuna RC arrangerar Team Pitan sprinten med...

Publicerad: 2026-04-25 05:30:14


Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
© Helin Motorsport.På kvällens sista sträcka i tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen gick Marijan Griebel upp i topp av rallyt, passerade då med 0,1 sekunds marginal Carsten Mohe i en Porsche 992 Rally GT.

Samma bilmodell gäller för Julius Tannert som ligger trea, 12,5 sekund från framförvarande. Dennis Rostek följe...

Publicerad: 2026-04-24 20:40:09


Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
© Toyota Gazoo Racing.Fem av fredagens sju sträckor avverkade i WRC Rally Islas Canarias, dagens andra sträcka ströks då en publikparkering hamnat helt fel på ett av säkerhetsskäl avlysta plats nära sträckan.

Toyota Gazoo Racing firar stora framgångar och dominerar det Spanska VM rallyt, teamets samtliga fem bilar ha...

Publicerad: 2026-04-24 19:54:15


Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.
© Arvid Carlsson Motorsport.Kroatiska Rally Porec körs helt på asfalt, 11 mil special över 12 specialsträckor. Två sträckor dubbelt lördag förmiddag - två nya sträckor två gånger för eftermiddagen. Söndagen startar om med två sträckor dubbelt på 32km.
Rallyt med basen från Porec har 70 tävlande ut, 10-talet namn ur Rally2 kla...

Publicerad: 2026-04-24 12:26:43


80-talet åkare, många klassiker i Team Pitan sprinten.
© Nils-Brage Pettersson.Team Pitan sprinten hos Sigtuna RC, det tävlas för Historiska Back & Sprintcupen. Av de 83 anmälda tävlar 48 inom de Historiska klasserna. En sträcka på 9km går två gånger under dagen.

De äldre bilarna går med åtta av de tio inbjudna klasserna bemannade där Hans-Åke Söderqvist, Göte Nygren och me...

Publicerad: 2026-04-24 10:44:46


Fredagen av Rally Islas Canarias på gång, strax start på ss2.
© Jaanus Ree / Red Bull Content Pool.Mycket Svenskt i publiken för Rally Islas Canarias, vid 9:25 rullar fredagens etapp igång då ss2 Valleseco - Artenara 1 över 13km inleds. Timman senare startar Tejeda - San Mateo 1 och vid 12:!6 är det dags för Mogan - La Aldea 1.

Efter dem tre sträckorna väntar halvtimmans service, från 16:01 dr...

Publicerad: 2026-04-24 09:12:21


Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.
© emotorsport.seVilda Ryd Racet är startskottet för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet samt deltävling i 1300 Rallycup som redan tävlat under vintern. Till Ryd kommer 180-talet tävlande för att köra 49km special på sex olika sträckor.

Ungdomsrally stor, 9 ekipage.
Intress...

Publicerad: 2026-04-24 05:54:07


Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
© Toyota Gazoo Racing.1,89km SS1 BP Ultimate - Las Palmas de Gran Canaria 1 med trixande mellan betongblock på en byggd stadionsträcka, störst risk tog VM-ledande Takamoto Katsuta som satte bästa tid för kvällen, 1:54,2 minut genom sträckan. 0,4 sekund bakom var Sami Pajari som verkligen ökade tempot under säsongen efter...

Publicerad: 2026-04-23 20:30:01


Tidigare nyheter:
Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.
Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
Solberg och Toyota klart snabbast på shakedown inför WRC Rally Islas Canarias.
Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
180-talet tävlande ger sig ut i Vilda Ryd Racet, stor årspremiär för Svenska RallyCupen.
NM-start i Rally Sörland - Andersson bredvid Veiby i 940.
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
Fjolårets EM-mästare gör Rally SM start, Marczyk kör Rally Nyköping.
59 ekipage för helgens WRC Rally Islas Canarias - Oliver & Mille jagar poäng.
Dubbelt Toyota i Olympus Rally - Latvala vann totalt i USA.
Tävlingsveckan för Vilda Ryd Racet är igång – förberedelserna i full gång!
Anmälan igång till KMK Herrgårdrallyt på Djulö.
Andraplats för Stig & Stefanie i Roland Rallye Nordhausen - missad respons kostade tid.
Björn Waldegårds minne på gång, glöm inte de nya rutinerna för anmälning i Uppland.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 22-24/05


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.