|
 Rekordstartfält i asfaltpremiären Bilmånsson Hörby Rallysprint. PRESSRELEASE
När anmälan stängde till SMK Hörbys traditionsenliga öppningstävling i RS-DM/Asfaltcup i år med nytt namn Bilmånsson Hörby Rallysprint, var det med rekordmånga förare anmälda. Nya tävlingsledaren Linn Wingren kommer nu på söndag den 14 april att släppa i väg nästan 90 ekipage på Industriområdet i Hörby.
- Jättekul att så många ville komma och köra hos oss, konstaterar Linn.
- Vi är 20 bilar mer än i fjol och det är helt klart att omdömet från dom som körde då, att tävlingen var kul har burit frukt och gjort att ännu fler ville åka i år!
Bilmånsson Hörby Rallysprint körs helt och hållet på det norra industriområdet inte långt från Hörbycentrum. Här bjuds på tre heat där varje ekipage kör tre varv vardera.
- Dessutom släpper vi ut flera bilar samtidigt så det blir aldrig tråkigt för publiken, berättar Linn.
- Mitt på banan vid Räddningstjänsten har vi dessutom olika publikaktiviteter plus korvgrillning och precis som i fjol en speaker som ger all nödvändig information.
Nu är det inte bara ett stort startfält det är dessutom mer namnkunnigt än någonsin. Speciellt gläder sig Linn åt att fjolårsvinnaren från Hedemora, Mats Myrsell med landets hårigaste rallybil en Porsche 997GT3 Rally kommer på nytt besök.
- Så klart måste Myrsell räknas som het segerkandidat men han får tuffare motstånd än i fjol, lovar Linn.
- Tror till exempel att Simrishamns Joachim Grahn blir svårslagen och som här gör debut med sonen Adam som kartläsare i en WRC-Fiesta som kördes i Rally-VM för bara två år sedan.
Bakom den här duon finns ytterligare en handfull svåra utmanare till exempel ursnabbe dansken Kenneth Madsen i en för Sverige unik och mycket häftig Suzuki Maxi 2000. För att inte tala om utlandsrutinerade stockholmaren Lars Stugemo i nya vinnarbilen i WRC2-klassen, Volkswagen Polo GTI R5. Går inte heller att räkna bort Hässleholms Rolf Grybb som vann RS-DM i fjol och som i år taggat upp med ny vinnarbil. Den segerrika Opeln är historia och i år sitter han i danske rallymästaren Ib Kraghs vinnarbil Citroén DS3 R5.
- Vi får inte eller glömma bort våra egna hopp som faktiskt kan vara med i toppstriden, Robin Svensson, Victor Hansen och Joachim Kristiansson, menar Linn.
- Speciellt Victor har imponerat och som redan hunnit med att vinna både i Tyskland och senast i helgen dä han körde i Simrishamns rallypremiär.
Första start är klockan 10.00 från Stjärneborgs Auktioner där det strax intill finns publikparkering. Även på Hörby Bruk med gångavstånd direkt till specialprovet kan publiken parkera sina bilar.
- Men jag vill även poängtera att publiken verkligen respekterar de uppsatta parkeringförbjudet skyltar som finns, dessa finns där för att inte försvåra för Skånetrafikens bussar och Räddningstjänsten, uppmanar Linn.
» Pressrelease från SMK Hörby.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-04-08 21:03
|
|
Foto från Götenerundan.
Under lördagen avgjordes Götenerundan hos Götene MK, det var två sträckor dubbelt under dagen för de totalt närmare 100 bilarna som gjorde upp. Det tävlades om poäng för västsvenska Mega Rally Cup.
Snabbast totalt i rallyt var David Nattsson före Stig Andervang - som trea var Appendix K vinnaren To...Publicerad: 2025-05-11 20:42
Dubbelt Svenskt i Junior ERC - Carlberg vinner före Hansen.
Calle Carlberg och Jörgen Eriksen har dominerat helgen i Junior ERC klassen, en lugn start på publiksträckan på fredagens kväll, men efter det har Svensken kört ifrån allt och alla.
Svensken vinner stort.
Tre sträcksegrar har Svensken släppt under söndagens sex sträckor, men marginalen va...Publicerad: 2025-05-11 18:22
Reiersen fyra genom tuffa Rally Hungary.
Roope Korhonen står som segrare när det Ungerska EM rallyt just avslutas, söndagen har varit krävande och tagit på bilarna. Kampen med Andrea Mabellini försvann under eftermiddagen när ena hjulupphängningen gav upp på näst sista sträckan. Sträckan före hade både Roope och Andrea haft punktering och ...Publicerad: 2025-05-11 18:09
15-årige Carlsson åtta totalt och klasstvåa i Saaremaa Sprintralli.
Under lördagen avgjordes estniska Saaremaa Sprintralli, två snabba grussträckor med ett snitt över 100km/h gick tre gånger under dagen. I topp totalt sågs Kaspar Kasari 28 sekunder före Urvo Männamaa, Ford Fiesta Rally2 respektive Skoda Fabia Proto.
Sexa totalt återfinns Raiko Aru som med BMW 1M ...Publicerad: 2025-05-11 09:47
Fantastiskt bra dag i rallybilen, Calle och Jörgen snabbast i Junior EM.
Calle Carlberg och Jørgen Eriksen tar sex av sex sträcksegrar i Rally Ungerns lördagsetapp och leder nu med 46.2 sekunder.
- En av mina bättre dagar i en rallybil, konstaterar Calle.
Började dagen med en ordentlig push och tar direkt en rejäl ledning. Andra loopen på sträckorna tog man de...Publicerad: 2025-05-10 21:38
Nattsson snabbast totalt i Götenerundan - appendix K vinnare trea totalt.
Götene MK med Götenerundan med tävlande för Mega Rally Cup på plats, 92 deltagare exklusive fem i regularity. Rallyklasserna gjorde två sträckor dubbelt som gav 3,6 mil special - regularity tog en tredje vända över sträckorna.
Nattsson från start till mål.
Som väntat satte David Nattsson ...Publicerad: 2025-05-10 20:27
Carlberg leder stort i Junior ERC - Grahn och Hansen kör om pallen - Reiersen sexa totalt.
Rally Hungary´s första etapp är i mål, EM seriens andra deltävling med 19 mil grusvägar där första dagens sex sträckor innehöll tio mil. Italienaren Andrea Mabellini har steppat upp tempot på grus, kört hem flera sträcksegrar och toppar rallyt med 10,6 sekunder till finske Roope Korhonen.
Reie...Publicerad: 2025-05-10 19:46
Snart Borås Bil Rallysprint, rally på fina västgötavägar den 14:e juni.
Nästa deltävling för SSRC, Svenska Sprintrallycupen körs hos Toarps MK i Borås, den 14:e juni körs Borås Bil Rallysprint, 15km special med två sträckor dubbelt.
Borås Bil Rallysprint med fyra sträckor, handlar om fina västgötavägar. Det är två sträckor med dryga 7km grusvägar av blandad karaktär,...Publicerad: 2025-05-09 20:16
Nära 200 till Badhotelletrallyt, klubben beskriver sträckorna.
- Anmälan stängde med strax under 200 ekipage i listan men vi ger fler chansen att var med i Badhotelletrallyt, därför håller vi efteranmälan öppen till och med måndag klockan 18, hälsar organisationsgänget i Team Skogsåkarna.
HQ/Start presenteras av Globally Emballage, Erntec, Evexxum, Li...Publicerad: 2025-05-09 20:01
Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
Götenerundan med närmare 100 åkare som ger sig ut på två sträckor som körs dubbelt, det tävlas i Mega Rally Cup över de 36km special som väntar. Resultaten kan följas under dagen.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, även där 36km special men då tre SP som körs tre g...Publicerad: 2025-05-09 19:56
|
| |