NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© KMS-racing.com
© KMS-racing.com
Gänget samlat på dagens pressträff för att presentera teamets planer 2019!
KMS gör ambitiös satsning på rally med Kristoffersson och Solberg.

Efter två framgångsrika säsonger i STCC växlar Volkswagen Dealerteam BAUHAUS fokus och gör en ambitiös satsning på rally med Johan Kristoffersson, Ole Christian Veiby och Oliver Solberg som förare.
Jag förväntar mig ett år där jag kommer att lära mig mycket och få många nya erfarenheter, säger Johan Kristoffersson.

Efter uttåget ur rallycross-VM var 2019 ett oskrivet blad för den värmländske världsmästaren. När det också stod klart att det inte skulle bli någon fortsättning i STCC fanns många luckor att fylla i kalendern. Platsen i racingserien WTCR med Sébastien Loeb Racing säkrade upp huvudsysslan för året.
En rolig utmaning. Alla konkurrenter är nya för mig, liksom alla banor utom två, Nürburgring och Hungaroring. Målet är att försöka hålla mig undan problem och att ta delsegrar.

Kristoffersson har inte varit ute på de internationella racingbanorna sedan 2013, men räknar med att kunna göra bra ifrån sig.
Jag känner mig trygg med teamet. De deltog ifjol och har stor erfarenhet. Dessutom har jag min ingenjör, Richard Browne, kvar från förra säsongen i rallycross.

När inte WTCR-tester och de tio tävlingshelgerna håller Kristoffersson sysselsatt kommer han att köra så mycket rally som möjligt, i det reviderade familjeteamet KMS med det officiella namnet Volkswagen Dealerteam BAUHAUS. Johan kommer att köra full säsong i SM och därmed gå en kamp om guldet.
De tre senaste säsongerna i rallycross-VM har jag haft en klar plan över vad jag ska göra. Nu är det väldigt svårt att veta vad jag ska förvänta mig resultatmässigt, men jag hoppas ta stora kliv inom rally, säger 30-årige Kristoffersson och fortsätter:
Egentligen är jag för gammal för att bli bäst på det här, men jag lägger inte ner 24 timmar om dygnet bara för att det är roligt eller för att vinna någon lokal tävling. Det är mycket inspirerande att försöka göra det så bra som möjligt.

Det har han redan visat i de två hittills avklarade tävlingarna med nya Volkswagen Polo GTI R5. Första stora prövningarna blir Bergslagsrallyt kommande helg och därefter ett Rally Sweden i stenhård konkurrens. Kristoffersson kommer att göra sin tredje start i det svenska VM-rallyt, men det första i en Volkswagen.
Polon passar mig mycket bättre än de tidigare bilarna. Den är lättkörd, följsam och passar min körstil.

En likadan bil ska rattas av en huvudkonkurrent i Rally Sweden, stallkamraten Ole Christian Veiby. I väntan på teamets andra Polo kommer den unge norrmannen att inleda sin VM-säsong i Monte Carlo, i en bil hyrd från Raimund Baumschlagers team BRR.

Samma R5:a ska han sedan tävla med i Sverige, men Ole Christian kör med Volkswagen Dealerteam BAUHAUS-design, delvis uppbackad av det svenska teamets personal.
Ole Christian har en ambition att fajtas om VM-titeln i WRC2 2019 och vi vill naturligtvis stötta honom. Efter de två första deltävlingarna kommer han att ta ställning till om det finns andra alternativ eller om han ska fortsätta hos oss hela säsongen, kommenterar stallchefen Tommy Kristoffersson.

En full VM-serie är målet och deltävlingen i Sverige är förstås en höjdpunkt på säsongen.
Jag har slutat trea två år på rad. Vi måste ta ett kliv till nu, säger Ole Christian, väl medveten om att det är många om budet.
Jag kan inte komma ihåg när det var så många profiler i startlistan på en WRC2-tävling.

Den tredje Polo R5-föraren i Volkswagen Dealerteam BAUHAUS kommer inte att delta i Rally Sweden. Oliver Solberg, 17 år, är fortfarande för ung för att få lov att köra, men han ska försvara teamets ära i Lettland, med en egen stab av personal.
Jag kommer att köra fem tävlingar i Lettland och en eller två i Estland, berättar Oliver.

Solberg inledde sin säsong på allra bästa sätt. I första tävlingen med Polo R5:an tog han sin första totalseger i ett rally när han i lördags vann Rally Alüksne.
Hade en riktigt bra känsla för bilen i samband med testerna, och det gav bra självförtroende, men jag visste inte riktigt vad jag skulle förvänta mig.

Stallchefen i Volkswagen Dealerteam BAUHAUS tycker att det känns bra att ha även Solberg ombord i rallysatsningen.
En av världens mest lovande juniorer. Dessutom har vi ju gemensamma band sedan tidigare genom PSRX och Volkswagen-familjen, påpekar Tommy Kristoffersson.
Kanske kommer de tre förarna i teamet att konkurrera i samma tävling innan säsongen är över. Oliver Solberg fyller 18 under året och för Johan Kristoffersson kan det bli aktuellt med någon VM-tävling också, när kalendern tillåter. Det innebär att teamet gör en offensiv satsning på rally redan första säsongen, till Tommy Kristofferssons stora glädje.
Vi har redan märkt att det finns ett stort grundläggande intresse för vår rallysatsning, både nationellt och internationellt. Dessutom är det kul att vi kan bjuda våra Volkswagen-återförsäljare på nya arenor. Tidigare har vi tävlat mycket i södra Sverige, men nu blir det större spridning, med tävlingar längre norrut, säger Tommy, som lovar att teamet är väl förberett för utmaningen.
Vi tycker att vi har rätt kapacitet och infrastruktur. Dessutom ligger rally närmast hjärtat för stora delar av vår stab, inte minst för mekanikerna.

Även Sten Forsberg, chef för Volkswagen Sverige, tycker att det är en mycket intressant säsong som väntar:
- Vår långsiktiga svenska motorsportsatsning har verkligen varit lyckosam och Johan har skämt bort oss med segrar i alla motorsportgrenar han har ställt upp i hittills. Det blir mycket spännande att följa honom i rally och även i internationell racing. Det är ett fantastiskt team som Volkswagen Dealerteam BAUHAUS har satt ihop och jag ser fram emot att få se Johan, Ole Christian och Oliver tävla under vår flagg.


Följ helgens rallyn:
Prästnibblesprinten:[Resultat]
Bilmånsson Rallysprint:[Resultat]
Rally Anderslöv:[Resultat][Info]
Trystorpssprinten:[Resultat]
ADAC Roland Rallye Nordhausen:[Resultat][Anslagstavla]
Olympus Rally:[Resultat]
Rally Sierra Morena:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2019-01-22 12:26:09






Andervang tvåa genom ADAC Roland-Rallye Nordhausen.
© emotorsport.seTre sträckor dubbelt när tyska ADAC Roland-Rallye Nordhausen kördes under lördagen, ut på första varvet vann Dark Liebehenschel två sträckor och Herbert Lösch en sträcka.

I halvtid ledde Liebehenschel 5,9 sekunder före Lösch, som trea Stig Andervang och Stefanie Fritzensmeier med 12,2 sekunder up...

Publicerad: 2026-04-19 09:06:26


Söndagsrally med Prästnibblesprinten, Bilmånsson Rallysprint & Rally Sierra Morena.
© emotorsport.seMed 75 bilar går Prästnibblesprinten under söndagen, Värmdö BK arrangerar, en sträcka på 2,8km körs tre gånger för dem tävlande.

Samtidigt närmare 60 bilar för Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby som i år kör en sträcka på asfalt två gånger vid sidan om varvloppet på industriområde.

Rally Si...

Publicerad: 2026-04-19 06:11:15


Spanjorerna regerar Rally Sierra Morena - Reisersen bäst av Svenskarna efter lördagen.
© @World / Red Bull Content Pool.Första dagen av Rally Sierra Morena avverkad, ss7 är på gång at ta målgång och täten kan summeras, Spanjoren José Antonio Suárez håller ledning 20,7 sekunder före Alvaro Muniz och 0,9 sekund från honom Ivan Ares - tre Spanjorer i topp med dubbelt Skoda följt av Toyota.

Italienaren Giandomenico Ba...

Publicerad: 2026-04-18 21:08:25


Persson tog hem Trystorpssprinten totalt.
© emotorsport.seSMK Örebro arrangerade Trystorpssprinten, sprakade igång rallysäsongen med en sträcka på 6,7km som kördes tre gånger av dem tävlande - enkelt gjort med fem klasser.

Dubbelt Laxå i topp av rallyt, snabbast totalt Leif Persson som vinner 14 sekunder före Tom Carlsson, han snabbast med 2wd. Bakom Le...

Publicerad: 2026-04-18 19:42:31


'Fluppe' Karlsson snabbast totalt i Rally Anderslöv.
© emotorsport.seFyra sträckor dubbelt avgjorde Rally Anderslöv, 65 åkare till start i Bilsport Rally Cups andra deltävling för året, i samma område som premiären. I totallistan ses sju klassvinnare bland de 15 snabbaste totalt. I topp tre A-förare för 2wd med Patrik Karlsson som vann med halvminuten tillgodo på Håk...

Publicerad: 2026-04-18 18:47:16


BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
© emotorsport.seSöndagen dem 26/4 kör Dals MK Rally på Västeråda Handelsområde i Mellerud, BDS Sprinten som premiär i Mega Rally Cup.

Tävlingen körs i tre heat med två varv per heat, startlistor finns till försäljning vid HQ, Serviceområdet på norra delen av parkeringen.
- I år ingår tävlingen Mega Rally Cup...

Publicerad: 2026-04-18 13:10:49


75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
© emotorsport.seVärmdö BK river igång rallysäsongen med tävlingen Prästnibblesprinten, sträckan på 2,8km körs tre gånger innan resultaten summeras och priser kan fördelas. Bara fem bilar skiljde från att nå maximala 80 bilar för söndagens tävling.

Störst är Trimmat 2wd som tar 35 av platserna för rallyt, 16 av d...

Publicerad: 2026-04-18 11:40:25


Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM startar året med Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby under söndagen, klubben satsar nytt och kör inte bara varvlopp på industriområde utan går med en asfaltsträcka utanför orten som körs två gånger. Inne på industriområdet går varvloppet över tre varv per åk - och det körs tre gånger. ...

Publicerad: 2026-04-18 08:45:06


Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
© emotorsport.seRally Anderslöv, andra deltävling för Bilsport RallyCup i år, nu fyra sträckor som går dubbelt hos Trelleborgs MK. Det handlar om 37km special för lördagen och ett 60-tal tävlande och resultaten går live.

Hos SMK Örebro arrangeras Trystorpssprinten under lördagen, 40 tävlande gör upp över en strä...

Publicerad: 2026-04-18 05:48:32


Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
© @World / Red Bull Content Pool.De Spanska rallyfantasterna bjöds på show när kilometern långa SS1, Cordoba SSS avgjordes i centrala staden. 26-årige tjecken Dominik Striteskyvar snabbast runt rondeller, blomkrukor och trottoarkanter när publiksträckan inledde rallyt.

JC-åkande Devine tvåa.
Halvsekunden från sträckseger...

Publicerad: 2026-04-17 21:43:36


Tidigare nyheter:
75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
Andervang i helgens tyska ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Träningstider och WebTV live från kvalet inför ERC Rally Sierra Morena.
60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför ERC Rally Sierra Morena.
Mega Rally Cup dubblerar - körs samma serie virtuellt.
Fullt startfält för lördagens Trystorpssprint hos SMK Örebro.
Lördagens Preilasprinten startar Gotländska rallysäsongen.
Latvala, Semenuk, Block och Pastrana - starkt startfält i Olympus Rally.
Rekordintresse för Vilda Ryd Racet – största startfältet i en notad tävling sedan 2018 i Sydsverige!
70 ekipage till WRC Vodafone Rally de Portugal med Oliver, Mille & Calle.
Adam Grahn redo för EM-premiär i Spanien.
Inför ERC-premiären Rally Sierra Morena - tidsplan, tävlande, nyheter & viktiga länkar.
Andervang summerar helgens Zuiderzerally - vattenplaning, flygtur över dike - trea i mästerskapet!
Missa inte chansen att åka Vilda Ryd Racet, onsdag klockan 18 stänger anmälan, fåtal platser kvar.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Rally Sierra Morena 17-19/04


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.