NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© @World.
© @World.
Dennis Rådström jobbar stenhårt för en ny JWRC säsong tillsammans med Johan Johansson.
Dennis Rådström satsar på JWRC 2018.
PRESSRELEASE

2017 gjorde Dennis Rådström och Johan Johansson sin första säsong i Junior-VM i Rally, JWRC, och slutade på en total femteplats i mästerskapet och blev utsedda till årets rookie. Nu jobbar teamet vidare mot ett nytt år i mästerskapet med siktet inställt på guld.
Vår plan är att köra JWRC ett år till. Vi går in med ett års erfarenhet som kommer bli oerhört viktigt. Det är rolig kalender där hemmatävlingen Rally Sweden är först ut. Så vi ska göra det bästa vi kan och vill ta hem guldet, säger Dennis.

Arbetet för att få ihop budgeten för nästa års säsong startade redan tidigare i höstas, och gensvaret ute i landet har vart bra. Men även om arbetet är långt gånget är allt inte klart än.
Direkt när första säsongen tog slut började vi jobba inför nästa. Vi har rest land och rike runt och hart många bra möten med både gamla och nya partners som vill stötta vår satsning, fortsätter Dennis.
Vi är många i teamet som jobbar för att få ihop denna satsningen. Det ser ljust ut att vi ska komma till start, men allt är inte klart än och vi söker ständigt nya partners.

Dennis och Johan gjorde en bra första säsong i mästerskapet, och slutade aldrig sämre än femma i någon av de tävlingar de körde. De tog också flera pallplatser, och erfarenheten från årets säsong kommer bli viktig för att lyckas 2018
Vi tar med oss alla erfarenheter från i år. Tre tävlingar har vi nu kört en gång tidigare, så det blir enklare att fokusera på noterna och setup av bilen. Sen är det kul att vi kommer köra på Pirelli nästa år, som jag tävlat mycket på tidigare.

Vinnaren i nästa års mästerskap vinner en fabriksny Ford Fiesta R5 från M-Sport, dessutom ingår fria startavgifter, däck och bränsle i 2019-års WRC2-mästerskap.
Det är ett helt fantastiskt pris som passar in bra i vår målbild med en WRC2-satsning 2019.

Vi ska försöka förbereda oss väl och göra vårt bästa för att ta hem priset, säger Dennis.

Dennis kommer även ingå i ett av Svensk Bilsports landslagssatsning under 2018, vilket avslöjas av Svenska Bilsportförbundet den 15 januari.
Det är kul att få representera landslaget, och vi får ta del av många viktiga verktyg som fysisk- och psykisk träning, samt ett stort utbyte av erfarenheter, avslutar Dennis.

Lyssna på teamets egna teamlåt på Spotify, "Together We Are Winners":
»
Direkt här, Together We Are Winners.


» Pressrelease från Rådström Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Röforsloppet 2:[Resultat]
Rally Juelsminde:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Grimstad:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Anslagstavla][Karta]
Ekrundan:[Resultat]
Röforsloppet 1:[Resultat]
Åmålsracet:[Resultat]
MKK Rundan:[Resultat][Info]
Humus Paide Ralli:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]
Ojibwe Forests Rally:[Resultat]

Publicerad: 2017-12-23 07:28:48






Axelsson snabbast av alla, körde hem populära Ekrundan.
© emotorsport.seSmålands och Östergötlands DM-åkare ihop med mer lokala E-Cupen gjorde gemensam start i Ekrundan hos SMK Eksjö, tre olika sträckor på 33km med start & mål i Mariannelund. Onotat med närmare 120 startande och mycket publik i skogen, så mycket att t.o.m. programmen sålde slut, publiken hade god chans ...

Publicerad: 2025-08-23 21:24:29


Jansson snabbast i Åmålsracet.
Åmålsracet hos Åmåls MK ingående i Fyrklöverns Rallycup, tre åk genom en och samma sträcka för de 50-talet tävlande. MK Team Westoms Jim Jansson laddade hårdast, vann samtliga tre åk och totalsegern med 3,9 sekunders marginal.

Arrangörsklubbens Gunnar Bäck i Toyota Starlet var närmast som klasstv...

Publicerad: 2025-08-23 19:58:07


Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
© Lucas Helin.Ingen lycka för Lucas Helin och Jesper Samuelsson i Danmark, Rally Juelsminde som andra deltävling i mästerskapet dit Svensken kom som ledare. Brusten infästning till spindeln när ekipaget låg tvåa i klassen.

Efter två av rallyts 12 sträckor var svenska ekipaget med Opel Corsa OPC 12 sekunder bak...

Publicerad: 2025-08-23 19:36:54


Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
© emotorsport.se29 ekipage i åtta klasser genom MKK Rundan hos MK Kopparberg där en sträcka gick dubbelt, segern totalt tog Kim Nydén som var ensam för 4wd.

Andraplatsen totalt innebar också seger i Appendix K när Antti Johannesson vann 16 sekunder före Tommy Eliasson, strax bakom Eddie Hörbing.

Trea totalt v...

Publicerad: 2025-08-23 19:20:52


”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
© Nils-Brage Pettersson.Visst är Volvointresset stort i rallyskogen. Motorerna ger effekt som bara den och väghållningen kan man inte klaga på. Dessutom älskar publiken det svenskaste av allt. En vass rally-Volvo som kommer på ställ i full fart genom kurvan...

Jättejobb av JB och Custom.
- Vi spika ju sönder ...

Publicerad: 2025-08-23 09:39:29


Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
© emotorsport.seEkrundan med Smålands och Östergötlands DM-serier ihop med E-Cupen ger 120 startande, tre sträckor på 33km ska avverkas under dagen.

Närmare 60 bilar för Åmålsracet hos Åmåls MK. Fyrklöverns Sprintcup med en sträcka som går tre gånger på mestadels asfalt.

MKK-Rundan med en sträcka dubbelt hos ...

Publicerad: 2025-08-23 05:56:27


Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
© Arvid Carlsson Motorsport.Joosep Ralf Nögene i Toyota GR Yaris Rally2 satte bäst tempo när estniska Humus Paide Ralli inleddes med två sträckor dubbelt. 43km under kvällens där Nögene redan kört ifrån Priit Koik i Skoda Fabia RS Rally2 med närmare halvminuten - strax bakom Egon Kaur i Ford Fiesta Prototyp.

20:e plast tota...

Publicerad: 2025-08-22 21:39:20


Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
© Hyundai Motorsport.Säsongen 2025 kallar Thierry Neuville för en mardröm, fjolårets världsmästare ligger bara femma i årets mästerskap, närmare 40 poäng från medaljchans och nu får han hjälpa Ott Tänak i jakt på medalj, men också det gemensamma team mästerskapet där de jagar ledande Toyota.

För Belga News Agency avs...

Publicerad: 2025-08-22 19:39:13


FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
© emotorsport.seNu är de kommersiella rättigheterna för WRC serien till salu, i veckan har FIA öppnat för anbud om att överta rättigheterna för WRC serien från Red Bull Media House och KW25 Beteiligungs GmbH som idag äger rättigheterna.

Aktören har idag flera år kvar på sitt innevarande avtal men väljer nu att s...

Publicerad: 2025-08-22 14:32:58


Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
© emotorsport.seDen 13:e september är det dags för Falköpings MK att öppna grindarna och köra en tävling med specialsträcka på grus - då avverkas Team-Jumbo Rundan.

Det är första gången sedan 1999 klubben kör rallytävling "utanför grindarna".
- Äntligen blir det rally igen, kommenterade de boende på strä...

Publicerad: 2025-08-22 11:44:20


Tidigare nyheter:
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
Svalt intresse för Övre Norras DM, 19 åkare till Höstnatta.
35 tävlande för lördagens MKK Runda.
Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
Helin jagar poäng i Danska Mästerskapet, dags för Rally Juelsminde.
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
JDS Machinery Rali Ceredigion 05-07/09


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.