|
  Poängjakt på hög höjd för Tidemand i Rally Mexico. PRESSRELEASE
Efter den storstilade segern inför hemmapubliken i Rally Sweden är Even Management och Skoda Motorsports Pontus Tidemand i delad ledning i WRC 2-mästerskapet. Nu väntar en ny utmaning när han i helgen gör debut i Rally Mexico och fortsätter poängjakten på hög höjd i det varma landskapet.
Pontus Tidemand har tagit sikte på världsmästartiteln i WRC 2 och fick den bästa tänkbara starten på årets säsong när han infriade alla förhoppningar i den svenska VM-deltävlingen. Vinst och full pott i poäng placerade honom i delad ledning efter hans första tävling av sju nominerade som ingår i mästerskapet.
- Segern i Sverige var bland det största hittills i min karriär och en helt fantastisk känsla, säger Pontus. Jag vet vad jag vill och det här sporrar och motiverar mig otroligt mycket inför det som komma skall. Vi har förutsättningarna på vår sida för att lyckas hela vägen i år och nu gäller det att inte lämna något åt slumpen och ge maximalt i varje tävling.
Även om Pontus körde för årets första WRC 2-poäng i Rally Sweden så inledde han och kartläsaren Jonas Andersson sin säsong med en stark fjärdeplats i Rally Monte Carlo, en tävling som Pontus deltog i för första gången. Nu väntar nästa debut - den här gången i en annan världsdel i unika förhållanden. Rally Mexico är årets första grusrally, men långt ifrån ett "vanligt" grusrally.
Rally Mexicos spelplan är bergskedjorna Sierra de Lobos och Sierra de Guanajuato och tävlingen når VM-seriens högsta höjder med 2746 meter över havet som topp. Den tunna luften på så hög höjd reducerar motorernas kraft med 20 procent och det kräver en prestation med det lilla extra från såväl team som förare. Teamet jobbar för att få mesta möjliga ut av bilen medan förare och co-drivers måste ha perfekta noter och det är av större vikt än normalt att undvika misstag. Minsta tabbe är kostsam eftersom den mindre effekten i motorn gör att det tar längre tid att få upp farten igen.
- Alla nya erfarenheter är bra erfarenheter och det här blir en häftig upplevelse, säger Pontus. Det är ett långt rally som skiljer sig från de övriga och noggranna föreberedelser och full koncentration är ett måste. Däckval och inställningar är också viktigt och där hoppas jag ha en fördel eftersom min kartläsare har tävlat här många gånger tidigare. Den höga höjden blir en ny utmaning men jag räknar med att hinna vänja mig vid den innan start.
Ytterligare en av Mexikos svårigheter är temperaturerna som kan ligga runt 30-strecket vid den här tiden på året. Värmen påverkar och kräver mer av bilarnas komponenter men sätter även press på förarna som ska prestera i en cockpit som kan bli upp till 50 grader varm.
Grusvägarna i sig är också en utmaning med tuff terräng och en yta som tenderar att bli extra uppruggad inför det andra varvet på sträckorna.
Rallyts bas är belägen i Mexikos femte största stad León men starten går på torsdag kväll i Mexico City och följs av en publiksträcka mitt i stadens centrum där 200 000 åskådare väntas. Fredagens sträckor hålls i området kring Guanajuato medan lördagens och söndagens sträckor ligger närmare värdstaden. Totalt omfattar rallyt 370,46 km som är uppdelade på 19 sträckor, däribland den monsterlånga El Chocolate på hela 54,90 km.
- Vi är hundraprocentigt redo att ta oss an det här. I och med att det här är min första gång i Mexiko vet jag inte exakt vad som väntar i praktiken, men vi ska prova att gå för seger. Målet är att få med oss så mycket poäng som möjligt och stärka vår position i mästerskapet. Det mesta av säsongen är kvar och varje poäng är viktig så här i början för att få slagläge när upplösningen så småningom närmar sig, säger Pontus.
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-03-06 12:21:48
|
|
Störst för helgen, Vilda Ryd Racet rivstartar SRC och DM säsonger i Ryd.
Vilda Ryd Racet är startskottet för Svenska RallyCupen, Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet samt deltävling i 1300 Rallycup som redan tävlat under vintern. Till Ryd kommer 180-talet tävlande för att köra 49km special på sex olika sträckor.
Ungdomsrally stor, 9 ekipage.
Intress...Publicerad: 2026-04-24 05:54:07
Katsuta snabbast på ss1 i Rally Islas Canarias - Oliver och Mille tior.
1,89km SS1 BP Ultimate - Las Palmas de Gran Canaria 1 med trixande mellan betongblock på en byggd stadionsträcka, störst risk tog VM-ledande Takamoto Katsuta som satte bästa tid för kvällen, 1:54,2 minut genom sträckan. 0,4 sekund bakom var Sami Pajari som verkligen ökade tempot under säsongen efter...Publicerad: 2026-04-23 20:30:01
Spanskt WRC team bildat, bygger bilar för WRC27 - siktar på rallystart redan 2027!
Lagom till starten av WRC Rally Islas Canarias släpper Spanska RMC Motorsport att de är andra byggare att registrera sig för WRC27 reglementet, sedan tidigare presenterade RallyOne, ett Belgiskt koncept en satsning under hösten, ännu har ingen testbil setts ute.
RMC-teamet med Roberto Méndez som ...Publicerad: 2026-04-23 18:22:15
Solberg och Toyota klart snabbast på shakedown inför WRC Rally Islas Canarias.
Shakedown inför WRC Rally Islas Canarias över för Rally1 klassen, Toyota ställde två rundor på sina ekipage där de var topp fem. Oliver Solberg snabbast båda varven och Svensken slutligen 0,5 sekund före Takamoto Katsuta. Ett par tiondels sekund från VM-ledande Japanen kör Sebastien Ogier in. Fyra g...Publicerad: 2026-04-23 15:06:14
Shakedown till lunch, följ WRC Rally Islas Canaris med WebTV & Resultat.
Lagom till lunch, klockan 12:00 rullar WebTV sändning igång från shakedown inför Rally Islas Canarias, årets femte WRC deltävling. Fyra Toyota först ut på sträckan då första körningen går i WRC-tabellens ordning - tredje bil ut blir Oliver Solberg och Elliott Edmondson.
Sträckan Santa Brigida mät...Publicerad: 2026-04-23 11:02:45
DM och SSRC premiär med fem sträckor i Aleknixen.
Serierna rullar igång i takt med våren, Västras DM och Svenska SprintRallyCupen tar start med Aleknixen hos Älvbygdens MK. Totalt fem sträckor, tre olika och två av dem går dubbelt vilket ger 2 mil special.
Anmälan stängde på 72 ekipage, de fem första för 4wd där Mattias Olsson, Philip Haag och Joa...Publicerad: 2026-04-23 09:01:02
Back SM startar i Borås, två dagars tävlande uppför Himlabacken.
Back SM startar i Borås, där man kör uppför Himlabacken två dagar, en deltävling per dag hos Borås MK. Totalt 60 bilar varav 35 går i rallyklasser. Mattias Adielsson, Tobias Johansson och Mats Jonsson bland förarna i 4wd.
Andreas Levin, Mikael Lundberg, Richard Åndberg och Daniel Röjsel är några ...Publicerad: 2026-04-23 05:55:30
Mille Johansson tillbaka i Skoda för WRC2 på Kanarieöarna.
Bara två veckor efter den senaste deltävlingen i Rally-VM är Mille Johansson från Katrineholm tillbaka i rallybilen för sin tredje WRC2-start för säsongen. Denna gången på spanska Kanarieöarna där han är tillbaka med MS Munaretto i en Skoda Fabia RS Rally2.
Mille, som tillsammans med kartläsaren ...Publicerad: 2026-04-22 19:56:52
Följ shakedown inför WRC Rally Islas Canarias till lunch imorgon.
Tätt mellan WRC-deltävlingarna, från Kroatien till Kanarieöarna när Rally Islas Canarias ska köras. Vid lunchtid under torsdagen körs shakedown, det är 6,26km Santa Brigida som ska avverkas.
Takamoto Katsuta går först ut på sträckan och startar 12:01, följs av Elfyn Evans, Oliver Solberg och Sami...Publicerad: 2026-04-22 18:24:27
Tio Svenska bilar till helgens Rallye Sulingen, deltävling i Volvo Euro Cup.
Tyska ADAC Actronics Rallye Sulingen körs med Tyska och Holländska mästerskapen ihop med Volvo Euro Cup. Start fredag kväll då totalt fem sträckor körs, 4 av de 15 milen asfalt under helgen. Lördagen med fyra sträckor dubbelt.
För mästerskapen förare som Philip Geipel och Marijan Griebel samt Kev...Publicerad: 2026-04-22 14:30:00
|
| |