NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Andreas Sjölander och Sofie Lundmark kör Citroen Ds3 R3 Max i SM.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Mikael Ericsson och Ida Hägge satsar på ny SM säong i Golfen.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Fullt fokus på 'Sukkecupen' för Ola Strömberg och Brittmarie Ålund.
Vem kör vad - Sjölander, Ericsson och Strömberg om 2016!

Andreas Sjölander sågs åter på startlinjen under några hösttävlingar, då i en Citroen Ds3 R3 Max tillsammans med sambon Sofie Lundmark i kartläsarstolen. Hur ser er planer ut för året?
- Vi planerar att åka hela SM serien men också några fler tävlingar för att komma igång men också för att hålla tempot uppe.
- Det är SM som blir huvudmålet, så vi kommer lägga all kraft där.

Och bilen är en Citroen av senaste snitt.
- Ja, vi kommer komma till start i en Citroën DS3 R3 MAX. Så det är trimmat 2wd som blir klassen för oss. Just nu görs bilen iordning för att vi ska kunna börja testa på snö & is efter nyår.
- Vi ser fram emot en härlig vintersäsong. Återstår bara att det ska bli vinter här hemma i Gävle där Rally-SM har premiär, avslutar Andreas.


Fortsätter med Golfen, väntar på nytt reglemente.
- Jag och Ida fortsätter tillsammans och vi satsar precis som förra året enbart på SM. Utöver SM kan det dock bli några enstaka lite mer lokala tävlingar om tid finns, dem orden kommer från SMK Trollhättans Mikael Ericsson.

Det blir alltså fortsättning också med Golfen?
- Bilen blir till en början samma Golf som vi åkt sedan 2008, även om den i vinter fått en rejäl uppfräschning. Den får också en ny dekor till SM starten.
- Vi hoppas ju också att det ska bli möjligt att få in lite nyare bilar i Trimmat 2wd som man kan bygga själv! Gärna med lite plast på så det ser ut som en tävlingsbil också, avslutar Mikael.


Fortsatt fullt ös för Ola.
Ola Strömberg ses elda på i rallyskogen i ett grymt tempo med sin Suzuki Swift. Hur har årets säsong varit?
- Brittmarie och jag har haft en riktigt rolig säsong med våra Ungerska Iztwan och Urzula, ja i "Sukkacupen" har vi namn på våra bilar för att det ska bli lite mer personligt.
- Iztwan var väldigt standardmässig vid inköpet och så körde vi några tävlingar med honom. Men det är faktiskt mycket roligare köra med låg slutväxel, spärr och kort styrväxel så jag gjorde honom identisk med röda Urzula, det var för övrigt den bil som Pelle Wilén lånade i Rally Uppsala.

Men hur har det gått i tävlandet?
- Vi kom tvåa i vår Vintercup och fyra totalt i stora cupen, det är något vi är mycket nöjda med. Vi är stolta att fortfarande kunna ta någon sträckseger nu när jag närmar mej 70!

Vad kan vi vänta av 2016?
- Det blir helhjärtat deltagande i 1300 RallyCup. Känns nästan som jag är skyldig det efter att ha blivit ordförande i den lilla föreningen. Vi är ett himla skönt gäng som fokuserar på att ha riktigt kul när vi tävlar och när vi gör det så kör vi såklart så mycket vi orkar. Men aldrig sura miner från dem som drar det kortare strået. Vi är även väldigt väl mottagna av våra arrangörer där vi ofta är välkomna tillbaka.
- Det känns faktiskt som 2016 kommer att bli historiskt. Bortsett från att vi kör med vårt egna poängsystem som även ger poäng för varje SS så har vi även träffat avtal med ett antal tävlingssponsorer som gör att vi inte behöver betala någon startavgift vid våra deltävlingar. Detta tillsammans med sponsorer som skänker priser på olika sätt gör att vi tillför cupen närmare en kvarts miljon kronor. Vi tror det är ganska unikt för ett så pass litet gäng som oss. Motprestationen är bara att alla ska vara med och hjälpa till med de praktiska uppgifter som alltid finns i en förening.

Det innebär att det är i samma klass och bil vi ser!
- Självklart blir det så, Urzula gillar vi skarpt. Det konceptet på bil brinner jag ju för och har en längre tid drivit konceptet Grupp G. Möjligen kan vi starta en grupp G Cup för att få fart på det också.

Utöver tävlande brukar du bland annat höras i Rally Radion.
- Ja, förutom mitt engagemang i RSR, Facebookgruppen "Rädda Svensk Rallysport (ungdom)" så blir det väl fortsatt jobb med RallyLive-gänget och Rallyradion. Det är oerhört stimulerande och ett rent privilegium att få förmånen att snacka och intervjua våra duktiga rallyförare direkt vid målgång efter sträckorna. Förra året var det prio ett före "Sukka", men i år blir det tvärt om, avslutar Ola.

Publicerad: 2015-12-28 13:05:32






Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, träning, kval, service & ss1.
© emotorsport.seBauhaus Royal Rally of Scandinavia inleddes med träning och kval för Rally2 gänget under fredagens förmiddag, under eftermiddagen kunde övriga klasser köra shakedown innan den officiella starten i Karlstad på kvällen.

Efter starten begav man sig ut till Bråtebäcken, den från förra året nya sträck...

Publicerad: 2026-05-26 12:01:59


Loxam-Ramirent - Åttioåringen, rallyfest på Hällefors torg - programförsäljing på flera orter.
© Hällefors MK.Den 30 maj är det dags för en riktig rallyfest i Hällefors, välkommna till Loxam-Ramirent Åttioåringen – en fartfylld dag med rally och upplevelser för hela familjen när Svenska RallyCupen och Västras DM kommer på besök!

Start, mål & service sker på torget i Hällefors, fyra sträckor runt om Hälle...

Publicerad: 2026-05-26 11:07:48


Sjökvist 13:e totalt i Finska mästerskapets Imatra Ralli på krävande vägar.
© I Sjökvist Motorsport.13:e plats totalt för Isak Sjökvist och Simon Lindström i Finska Imatra Ralli som avgjordes under lördagen - det blev en sjundeplats i klassen för Rally3 bilar i Finska Mästerskapet.
- Det har varit lite trögt hela dagen från början till slut. Otroligt krävande vägar som verkligen har satt körfö...

Publicerad: 2026-05-26 09:01:42


Punkteringar förstörde för Kristensson i Australien.
© Tom Kristensson.Ingen resultatmässigt lyckad helg för Tom Kristensson och Andreas Johansson i Australiensiska mästerskapets tävlingshelg med Plant Hire Forest Rally. Helgens startade dock bra, de rattade Skoda Fabia R5 till snabbaste tid genom första sträckan.

På ss2 gick Harry Bates om totalt, andraplatsen höll...

Publicerad: 2026-05-26 05:54:26


Borås Bil Rallysprint körs som planerat, noter skrivs och programmen trycks.
© Toarps MK Borås.Ett 40-tal bilar sågs anmälda när anmälan för Borås Bil Rallysprint stängde, tunt för rallyt med Svenska SprintRallyCupen på besök.
- Vi i Toarps MK Borås kommer att köra tävlingen ändå nu på lördag 30 maj, berättar biträdande tävlingsledare Per Ekström.

Noterna skrivs i morgon, roadbooke...

Publicerad: 2026-05-25 22:18:09


Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - torsdag!
© emotorsport.seI torsdags rullade årets Svenska ERC-deltävling igång på allvar, Bauhaus Royal Rally of Scandinavia startade igång med PR-jippo med SVenska och Norska förare, fotografering och möte med tävlande på serviceplatsen och de sista förbereldelserna inför fredagens start.

Foto från torsdagen på servicep...

Publicerad: 2026-05-25 20:00:36


Brynildsen och Sesks kör för MRF i Portugisiska ERC-finalen.
© emotorsport.se2, 5, 6 var placeringarna för MRF-tillverkaren i helgens Bauhaus Royal Rally of Scandinavia som är seriens första av bara två deltävlingar på grus. Bäst lyckades Martins Sesks, bakom Simone Tempestini och Eyvind Brynildsen.

En miss på kvalet skapade en tidig startposition och ett svårt utgångsläg...

Publicerad: 2026-05-25 19:03:07


Inbjudan släppt till Emiltrofén 2026 – Sekurab Rally-SM kommer till Vimmerby i augusti.
Planeringen inför sommarens Sekurab Rally-SM fortsätter och nu har Vimmerby Motorsällskap publicerat inbjudan till Emiltrofén 2026, årets femte deltävling i mästerskapet. Tävlingen avgörs den 6–8 augusti och blir ett av sommarens stora rallyarrangemang i södra Sverige.

Förarna väntas möta klassis...

Publicerad: 2026-05-25 18:25:36


Ikväll släpps inbjudan till Emiltrofén, SM-rally i Vimmerby och Hultsfreds kommuner.
© emotorsport.seVimmerby Motorsällskap släpper ikväll inbjudan till årets femte deltävling i Rally SM – Emiltrofén, som arrangeras den 6–8 augusti 2026.

Tävlingen bjuder på en bansträckning som är typisk för området, med vägar av hög kvalitet som speglar det bästa regionen har att erbjuda inom rallysporten.

G...

Publicerad: 2026-05-25 13:48:33


TV-tablå inför helgens WRC Forum8 Rally Japan.
© Toyota Gazoo Racing.Forum8 Rally Japan är årets sjunde WRC deltävling, rallyt körs på asfalt och nu under våren mot tidigare höst - 20 sträckor på 30 mil väntar till veckoslutet. Natten till torsdag inleds med shakedown som kan ses i vår WebTV & Video avdelning.

Natten till fredag drar rallyt igång, tre sträckor dub...

Publicerad: 2026-05-25 09:02:45


Tidigare nyheter:
Ikväll släpps inbjudan till Emiltrofén, SM-rally i Vimmerby och Hultsfreds kommuner.
TV-tablå inför helgens WRC Forum8 Rally Japan.
ERC-tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål, så gick det för Svenskarna.
Heikkilä, Sesks och Reiersen på pallen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2026!
Avgörandet i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia nära, Lövhöjden och Ölme.
Göthberg snabbast på Ekebybanan.
Sista dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Bäckelid och Ängebäckstorp inleder.
Thagesson snabbast i Zabrarallyt.
Vaher leder Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen femma.
Hägg snabbast i Vikingadansen.
Gårdsjö och Colins avslutar lördagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Följ lördagen med Zabra Rally, Majsprint, Imatra Ralli och Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Tre sträckor i första loppen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Jaspar snabbast av alla i Bauhus Royal Rally of Scandinavia - Kalle tvåa totalt efter ss1.
Dags för start, ss1 i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
WebTV live från shakedown inför Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 14:00.
100 åkare genom Nybros Zabrarally.
Majsprint i Eskilstuna under lördagen.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia rullar igång, det händer under fredagen.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
Rally Japan 28-31/05


Onotade Rallyserien:
Enerco Malmjärn Runt 06/06


Svenska RallyCupen:
Loxam-Ramirent / Åttioåringen 30/05




Foto:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Nyköping, lördag eftermiddag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Nyköping, lördag förmiddag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.