NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Joakim Roman.
© Joakim Roman.
Joakim och Jörgen susar fram i Safari Rallyt - mäktig natur som möter de tävlande.
Då var ännu en tuff dag till ända för Roman och Jörgen.

- Vi får börja med en rättelse från i förgår, vi låg 10:a inte 11:a som resultatlistan visade. Vi hade fått 3 minuter transportprick för sen ankomst till SS2 men alla fick sina transportprickar strukna och när jag påtalade detta för tävlingsledningen fick även vi dessa strukna och vi var tillbaks topp 10.
- Tisdagen startade med en "kort sträcka" på 5 mil, vi tog det lugnt men hade som uppdrag att ta in mer än en minut på Rai som startade före oss för att kunna starta före honom på dagens andra sträcka för att slippa ha honom i dammet framför, sträckan var 11 mil! Tyvärr var sträckan för kort trots att vi blev 9:e på sträckan så lyckade vi "bara" ta in 41 sekunder.

Andrasträckan var alltså den längsta för dagen.
- Ja, det var samma som i förgår då vi var 6:a på sträckan men i omvänd riktning och då lite längre. Med detta i minnet ville vi verkligen undvika att få dem framför oss.

Men rapporter säger att där började problemen på nytt?
- Ja, när vi skulle rulla in i tidkontrollen startade inte bilen! Som tur var sköt bilen bakom igång oss med sin Ford Escort.
- Vi sade då till varandra att vi får se till att vi absolut inte får motorstopp på sträckan. Efter drygt 1,5 mil in så hände det vi befarade vi var i fatt bilen framför. På en lång raksträcka var det en dubbelvarning om bro med djupt dike, jag blev distraherad av dammet tvingades tokbromsa och så hände det som inte fick hända, motorstopp!
Hjälpen var nära men ändå så långt bort.
- Det stod en Masai där och tittade, vi försökte få honom att hjälpa till det visade sig dock vara lättare sagt än gjort. Till slut ringde han några kompisar och vi fick upp bilen ur diket efter mycket härjande med dem. Tyvärr var det uppför och vi lyckade inte få dem att skjuta igång bilen. Vi fick vänta på en jeep eller någon vänligt sinnad själ som ville dra upp oss.
- Till slut kom stallkamraten Sandretti från Italien med den gamla stjärnkartläsaren Fabrizia Pons, de stannade och lovade att skjuta igång oss. Tyvärr både för oss och dem så försökte de innan de kommit ur diket vilket gjorde att även de körde fast! Så vi fick vänta på ytterligare en stallkamrat, tur vi åker i ett stort team, nu nämligen Roger Samuelsson. Han fick dra upp både Sandretti och så dra igång oss.

Men på nytt störde dammet.
- Dessvärre så körde vi ifatt både Sandretti och Samuelsson. Han såg tyvärr bara Sandretti och släppte bara om dem, varefter vi fick ligga i dammet tills Samuelsson fick punktering, tyvärr låg vi efter lite väl länge.
- När vi kunde ta oss förbi dröjde det inte länge förrän vi var i fatt också Italienaren igen och fick ligga i dammet resterande 6 mil. Detta kostade nog ytterligare 4-5 minuter. Jag var så nära som 3 billängder som närmast men kom inte så nära att jag kunde knuffa mig förbi. Över mållinjen var vi en billängd efter.

Nästa sträcka 8 mil.
- Efter service där de bytte bland annat batteri, hjälpte tyvärr inte, så fick vi checka in med bara 30 sekunder tillgodo och med det hoppet om att kunna få starta för dem på sträckan. Nu var vi ifatt dem efter en mil medan sträckan fortfarande på några ställen påminde om väg.
- Vi hade dock tur då de missade ett vägbyte på ett lerigt parti vilket gjorde att vi kunde smita förbi med 10 meter tillgodo.
- Vi tyckte vi åkt skapligt på sträckan som mest bestod av två spår över savannen, dessa beströdda med sprängsten. Ingen som inte åkte sträckan kan förstå hur stenigt och tufft det är. Jag begriper inte hur bilarna håller! Och i denna skit ska vi åka även imorgon, då i omvänd riktning. När vi kommer i mål efter att slagit av på tempot de sista 6-7km så säger tidmannen att vi är 2:a på sträckan! Det var slutligen 3:e tid, slagen endast av Stig och De Mevius.

- Nu har vi blivit lovade att få starta bland de som åker fort imorgon när en av sträckorna är 15 mil! Nu vill vi verkligen ha en "clear day" utan problem, avslutar Joakim dagens rapport!



»
Följ tävlingen via vår specialsite för East African Safari Classic Rally! «



Följ helgens rallyn:
Rally Hungary:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]
Targa Florio:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2015-11-24 19:13






WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
© emotorsport.seImorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.

Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...

Publicerad: 2025-05-08 20:23


100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
© emotorsport.seGötene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.

Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...

Publicerad: 2025-05-08 20:19


Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
© Patrik Hallberg Motorsport.Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.

Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...

Publicerad: 2025-05-08 20:15


Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
© Torbjörn Carlberg.Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.

Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...

Publicerad: 2025-05-08 18:56


Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.

36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...

Publicerad: 2025-05-07 22:17


Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
© emotorsport.seRally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...

Publicerad: 2025-05-07 22:14


Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
© emotorsport.seDen 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.

Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...

Publicerad: 2025-05-07 22:11


Spänning utlovas i Götenerundan.
© emotorsport.seÅrets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.

I klassen Trimmat 2WD har några intres...

Publicerad: 2025-05-06 20:35


Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
© emotorsport.sePå fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...

Publicerad: 2025-05-06 20:28


Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
© emotorsport.seTill helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.

Svenskt i startfält...

Publicerad: 2025-05-06 20:19


Tidigare nyheter:
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
Foto från Silverratten, del 1 från fredagens och lördagens första sträckor.
Karlsson snabbast till mål i Silverratten Legends.
Florin körde hem Eskilstunas Värmesprint.
Silverrattens SM vinnare i 2wd, Berg och Olofsson.
Följ Mille i Italienska Rally Adriatico.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.