|
 Tidemand laddad för VM-rally i Spanien. PRESSRELEASE
Årets VM-cirkus börjar närma sig upplösningen när seriens näst sista rally intar Spaniens östkust i helgen. Pontus Tidemand är återigen tillbaka i sin SKODA Fabia R5 och är laddad inför tävlingen med de välkända vägarna av racingkaraktär - och som ligger högt på hans egen topplista.
- Rally Spanien är en av mina favoriter i VM, kanske till och med det rally jag gillar bäst förutom Svenska Rallyt då förstås, säger Pontus. Det är häftiga vägar och eftersom eventet mixar grus och asfalt blir det en extra teknisk utmaning och man får nyttig erfarenhet att sätta in på kontot för varje gång. Jag har sett fram emot den här tävlingen länge så nu räknar jag ner dagarna tills starten går.
Rally de Espana är VM-kalenderns enda event som blandar grus- och asfaltsträckor och tävlingen, som har sin bas i turiststaden Salou, lockar storpublik varje år. Efter en publiksträcka i Barcelona på torsdag kväll väntar åtta grussträckor - dock med inslag av asfalt - på fredagen. Med bilarna anpassade för grusvägar krävs en hög grad av precision för att klara av asfaltsektionerna utan att förlora varken tid eller fokus. På lördagen övergår sträckorna till enbart asfalt och de snabba och svepande vägarna jämförs ofta med en racingbana. När de sex första asfaltsträckorna är avklarade återstår ytterligare sex på söndagen, även de på asfalt. De 23 specialsträckorna omfattar sammanlagt 331.25 km och de utmanar verkligen förarnas skicklighet i att ställa om sig mellan de båda underlagen över en natt. Samtidigt krävs det också mycket av teamen som ska ändra bilarnas specifikation under en kvällsservice som på grund av det är längre än vanligt.
Utgången i WRC 2-klassen är fortfarande öppen och Pontus och hans kartläsare Emil Axelsson, som tillsammans varit på pallen i tre av fyra VM-deltävlingar för SKODA Motorsport, ligger på sjätte plats i sammandraget med bara 19 poäng till medaljplats. Pontus ser möjligheterna för en fin avslutning på säsongen och utan att sätta någon press på sig själv inför helgen, ser han fram emot att få ge sig i kast med de spanska vägarna.
- Med tanke på att vi bröt senast på Korsika vill man inget hellre än att få revansch genom att slå till med en riktigt lyckad tävling, men det innebär just nu först och främst att ta sig helskinnad i mål, förklarar Pontus. Jag vill självklart leverera ett bra resultat men jag ska köra med huvudet och inte ta några onödiga risker. Vi får ta det sträcka för sträcka och känna in hur vi ska sätta vår attackplan under helgen.
Omkring 15-talet bilar kommer till start i helgens WRC 2 och det är upplagt för en stenhård kamp med bland andra serieledande Nasser Al-Attiyah, Pontus teamkamrat Esapekka Lappi som ligger tvåa och tredjeplatshållaren Yuriy Protasov bland konkurrenterna.
Den här gången deltar SKODA Motorsport med hela tre bilar; förutom Pontus och Esapekka, startar tjecken Jan Kopecký i teamets tredje Fabia R5. I tillägg till de tre, rattar Al-Attiyah och tysken Armin Kremer även de en varsin Fabia R5.
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2015-10-20 17:20
|
|
Rally Hungary igång - ekipagen genom ss1 - Grahn tvåa i Rally3 och Carlberg JEM trea.
Rally Hungary inleddes med träning, kval och shakedown, där toppade Roope Korhonen tätt följd av Andrea Mabellini. En stark start av Isak Reiersen och Stefan Gustafsson som klockade femte tid i kvalet ett par sekunder bakom snabbaste.
Reiersen fyra sekunder från ledaren efter ss1.
Under k...Publicerad: 2025-05-09 19:52
Stopp för Hallberg på ss2 i Targa Florio.
Fredagens åtta sträckor i Italienska Targa Florio är avverkade, snabbast genom är Andrea Crugnola i Citroen C3 Rally2 som leder rallyt 13,7 sekunder före Skodaföraren Giandomenico Basso. Samma märke gäller också för Simone Campedelli, Bostjan Avbelj och Robert Dapra som är topp fem.
Patrik Hallbe...Publicerad: 2025-05-09 19:39
WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
Imorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.
Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...Publicerad: 2025-05-08 20:23
100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
Götene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.
Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...Publicerad: 2025-05-08 20:19
Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.
Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...Publicerad: 2025-05-08 20:15
Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.
Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...Publicerad: 2025-05-08 18:56
Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.
36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...Publicerad: 2025-05-07 22:17
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Rally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...Publicerad: 2025-05-07 22:14
Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
Den 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.
Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...Publicerad: 2025-05-07 22:11
Spänning utlovas i Götenerundan.
Årets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.
I klassen Trimmat 2WD har några intres...Publicerad: 2025-05-06 20:35
|
| |